בגלל האיום מצפון קוריאה, ארה"ב מתגברת את תוכנית ההגנה מפני טילים

הפנטגון הודיע על ביטול שלב אחרון בפריסת המערכת באירופה, שנועדה לפי ארה"ב לעצור טילים איראניים והכעיסה את רוסיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הממשל האמריקאי הודיע שלשום על ביטול חלק משמעותי ממערך ההגנה מפני טילים שאותו ייעד לפרוס בתחילת העשור הבא בפולין וברומניה. לעומת זאת, הפנטגון החליט להשקיע מיליארד דולרים בפריסת מערכות הגנה נוספות נגד טילים לאורך האוקיינוס השקט בעקבות התנהלותה של צפון קוריאה ואיומיה על ארה”ב.

שר ההגנה של ארה”ב, צ’אק הייגל, הודיע שלשום על ביטול השלב האחרון של פריסת מערכת ההגנה מפני טילים באירופה, שנועדה להגן על היבשת מפני שיגור טילים מהמזרח התיכון. הפנטגון נימק את הסיבות להחלטה בבעיות בפיתוח המערכות והיעדר מימון. עם זאת, הייגל הדגיש כי מחויבותה של ארה”ב לנאט”ו לא השתנתה וכי “ארה”ב תמיד תתייצב לצד בעלות בריתה”.

רוסיה הביעה בשעתו התנגדות למערכת הטילים האמריקאית, שתוכננה להתפרס בימי הנשיא לשעבר ג’ורג’ בוש הבן כדי להגן על אירופה מפני איראן. לאחר בחירתו של ברק אובמה לנשיא ארה”ב בשנת 2008 הכריז הנשיא כי הוא מעוניין באתחול היחסים עם רוסיה.

ואולם, בכירי מערכת הביטחון במוסקווה, שחששו כי מערכות אלו נועדו ליירט טילים רוסים, איימו לתקוף את המערכות הללו אם אכן יוצבו במזרח ומרכז היבשת. בספטמבר 2009 הודיע אובמה על שינויים בתוכנית המקורית לאחר שהחליט לא לפרוס מערכת להגנה נגד טילים בפולין ורדאר בצ’כיה.

עתה, לאחר ביטול השלב האחרון של התוכנית, מומחים מעריכים כי ייתכן שיש אפשרות לחדש את השיחות על צמצום ופירוק הנשק הגרעיני שבידי שתי המעצמות. "ביטול השלב האחרון של התוכנית פותח צוהר לחידוש השיחות בין רוסיה לארה"ב", אמר טום קולינה, בכיר בארגון Arms Control Association.

הייגל הודיע כי ביטול השלב האחרון בפריסת המערכת באירופה הוא חלק משינוי כולל של מערך ההגנה של ארה”ב מפני טילים, שמטרתו להתגונן מפני צפון קוריאה ואיראן. הוא לא התייחס בהודעתו להתנגדותה של רוסיה להצבת מערכות היירוט באירופה.

לפי הערכות, ההחלטה מעוררת דאגה רבה בקרב בעלות בריתה של ארה”ב באירופה, בהן פולין ורומניה, שרואות בתוכנית מערכת ההגנה מפני טילים הוכחה לנוכחותה של ארה”ב באזור, כמשקל נגד לרוסיה. רפובליקאים בקונגרס מתחו ביקורת חריפה על החלטת הנשיא אובמה ואמרו כי הוא מוכן לפגוע בבעלות בריתו כדי להגשים את מטרתו להביא לצמצום הנשק הגרעיני. “התוכנית של אובמה רק תעלה יותר למשלם המסים האמריקאי ותפגע ביחסים עם ידידותינו באירופה”, אמר חבר בית הנבחרים הרפובליקאי מייק רוג’רס, העומד בראש ועדה המפקחת על ההגנה מפני טילים בליסטיים.

לפי הייגל, הפנטגון ישקיע מיליארד דולרים בפריסת מערכות הגנה נגד טילים לאורך האוקיינוס השקט. בצעדים המתוכננים: פריסה של 14 מערכות ליירוט טילים באלסקה וקליפורניה בארבע השנים הבאות, בנוסף ל-30 המערכות המוצבות כיום, שמטרתן הגנה מפני האיום הנשקף מצפון קוריאה. “צעדים אלה ממחישים את נחישותה של ארה”ב ואת היערכותה להגנה על המולדת”, אמר.

לדבריו, ההחלטה להעביר את הדגש של מערכת ההגנה מפני טילים לאוקיינוס השקט נובעת מפעילויותיה האחרונות “הנמהרות וחסרות האחריות” של צפון קוריאה, ששיגרה בחודש דצמבר טיל בליסטי וערכה בחודש שעבר ניסוי גרעיני, השלישי בתולדותיה. בתחילת החודש אישרה מועצת הביטחון סנקציות נוספות נגד פיונגיאנג, שאיימה בתגובה ב”מתקפת מנע גרעינית” נגד כל מי שינסה לתקוף אותה.

האדמירל ג’יימס וינפלד, סגן הרמטכ”ל האמריקאי, אמר כי הטיל הבליסטי, שאותו שיגרה צפון קוריאה, מסוגל, ככל הנראה, להגיע עד ארה”ב. לדבריו, הצעדים שעליהם החליט הפנטגון נועדו לגרום לשליט הצעיר של צפון קוריאה, קים ג’ונג־און לשנות את מדיניותו. “אם הוא לא יעשה זאת, אנחנו נהיה מוכנים”, אמר.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ