משאל עם היסטורי

אזרחי זימבבואה הצביעו על צמצום סמכויותיו של הנשיא

משאל העם על החוקה החדשה אמור להגביל את מוגאבה, השולט במדינה מאז 1980 ומואשם בדיכוי אכזרי של האופוזיציה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

אזרחי זימבבואה הצביעו אתמול במשאל עם על חוקה חדשה, שאמורה לצמצם את סמכויותיו של הנשיא, לסלול את הדרך לבחירות במדינה ולקבוע אם רוברט מוגאבה יוכל להאריך את שלטונו, הנמשך זה שלושה עשורים. מוגאבה, בן 89, הוא הנשיא המבוגר באפריקה, השולט במושבה הבריטית לשעבר מאז עצמאותה ב-1980. מוגאבה נאשם בדיכוי אכזרי של האופוזיציה ובריכוז סמכויותיו ובהחלשת רשויות השלטון.

החוקה החדשה קובעת שהנשיא יוכל להיבחר לשתי קדנציות רצופות של חמש שנים. שינוי זה ייכנס לתוקף בבחירות הבאות, שעתידות להתקיים בעוד כמה חודשים. ואולם ההגבלה לא תיאכף בדיעבד, ולכן מוגאבה יוכל להמשיך ולשלוט, אם תתקבל החוקה החדשה, שתי קדנציות נוספות. בנוסף, לפי החוקה החדשה, צווים נשיאותיים יזדקקו לרוב בממשלה וכדי להכריז על חוקי חירום ועל פיזור הפרלמנט תידרש תמיכה של שני שלישים של חברי בית המחוקקים. שינויים אלו ייכנסו לתוקף לאחר הבחירות הבאות.

הן מפלגתו של מוגאבה והן התנועה לשינוי דמוקרטי (MDC) המפלגה היריבה, תומכות בחוקה, ולכן לפי הערכות, צפויה תמיכה רחבה בחוקה החדשה. “אנחנו רוצים שלום במדינה. השינוי צריך להתחיל אצל מוגאבה ולהגיע בהמשך אל כולם”, אמר מוגאבה, בשעה שהצביע בלוויית אשתו ובתו, בעיירה הייפילד שבקרבת הבירה הרארה. תוצאות משאל העם צפויות להתפרסם היום.

רוברט מוגאבה צילום: אי-פי

לאחר הבחירות האלימות והשנויות במחלוקת שהתקיימו בשנת 2008, נאלץ מוגאבה להסכים לחלוקת השלטון עם יריבו מורגן צ’נגיראי, המשמש כיום ראש ממשלה. משאל העם בנוגע לחוקה החדשה היה תנאי של צ’נגיראי לחלוקת השלטון, שטען שאין שום טעם לקיים בחירות חדשות בלעדיו. צ’נגיראי הצביע בעיירה צ’יטונגוויזה, כ-30 קילומטרים מהבירה. “משאל העם הוא צעד חדש, ואני מקווה שהוא גם יביא לתחילתה של תרבות פוליטית חדשה: מעבריינות פוליטית, שלא באה על עונשה, למשטר חוקתי”, אמר צ’נגיראי.

מאות מצביעים התאספו באחת הקלפיות בבירה הארארה, שבה התרחשו בעבר תקריות אלימות בין תומכי המפלגות השונות. “זו חוקה טובה מפני שכעת הנשיא לא יוכל לשלוט יותר מעשר שנים”, אמר דאגלס מוצ’נה, אזרח זימבבואה, בצאתו מהקלפי.

מאז בחירות 2000, התאפיינו כל מערכות הבחירות במקרי אלימות קשים, ומפלגת התנועה לשינוי דמוקרטי טוענת שמאות מחבריה נהרגו בידי נאמני מוגאבה בבחירות הקודמות. התקופה לקראת משאל העם היתה שקטה יחסית, ומומחים טוענים כי יש חשש לפרוץ אלימות לפני הבחירות הקרובות לפרלמנט ולנשיאות. הם סבורים שלשתי המפלגות היריבות יש סיכוי לזכות בבחירות, אם כי טרם פורסמו סקרי בחירות מהימנים. 

אזרחים מצביעים בהארארה שבזימבבואה, אתמולצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ