על רקע עליית הניאו נאצים ביוון: סלוניקי ציינה את גירוש יהודי העיר בשואה

כ-3,000 בני אדם, רובם לא יהודים, צעדו אתמול לציון 70 שנה למשלוח היהודים למחנות ההשמדה. ראש העיר: "יהודים ונוצרים חולקים את אותו הגורל"

אנשיל פפר
סלוניקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
סלוניקי

כשלושת אלפים בני אדם צעדו אתמול (שבת) בעיר סלוניקי שביוון לציון 70 שנה לגירוש הראשון של יהודי העיר למחנות ההשמדה הנאציים במלחמת העולם השנייה (ה-15 במארס, 1943). הצעדה, שמרבית משתתפיה לא היו יהודים ונערך בצל עלייתה של המפלגה הניאו-נאצית "השחר הזהוב", היה לאירוע הגדול הראשון שהתקיים בעיר מאז שואת יהודי אירופה.

את הצעדה - שהיוותה פתיחה ליומיים של אירועים המנציחים את גירוש יהודי העיר - יזמו מועצת העיר והקהילה היהודית בה. תמיכה נוספת התקבלה מצד הקונגרס היהודי העולמי, שבמפגן סולידריות עם יהודי יוון, החליט לפתוח היום בסלוניקי את ישיבת מועצת המנהלים השנתית, לפני שיעברו מחר לירושלים.

לפני השואה, היתה קהילת יהודי סלוניקי אחת הגדולות באירופה ושגשגה במשך יותר מאלפיים שנה. בחלקה היו היהודים הקבוצה האתנית הגדולה בעיר וחלק מרכזי מהפיתוח הכלכלי של עיר הנמל. ערב מלחמת העולם השנייה היו בה כ-53 אלף יהודים, אולם מעל 90% מהם נרצחו במחנות ההשמדה, בעיקר באושוויץ-בירקנאו. כיום מתגוררים בסלוניקי כ-1,500 יהודים בלבד.

ראש העיר סלוניקי, יאניס בוטאריס, שהוביל את הצעדה - מכיכר החירות במרכז העיר לתחנת הרכבת הישנה - אמר כי "היום כולנו, יהודים, נוצרים, אגנוסטים ואתאיסטים ממלאים את חובתנו לזכור את אחינו היהודים שבנו את העיר הזאת ואומרים לנאצים: יהודים ונוצרים חולקים את אותו הגורל". בוטאריס הבהיר שכשהוא מתייחס לנאצים, הוא מתכוון גם למפלגה הניאו-נאצית רודפת המהגרים, השחר הזהוב, שזכתה ב-7% מהקולות בבחירות האחרונות במדינה, ביוני 2012.

הצעדה בסלוניקי, אתמולצילום: אי–פי

אף כי תומכי מפלגה זו לא ניסו להפריע לקיומה, לאורך נתיב הצעדה ניתן היה לראות בבירור כתובות התומכות בשחר הזהוב. חלק גדול מהאזרחים היוונים נשאו על בגדיהם מדבקות עם הסיסמה "סיגאמיפוביטו" (למה שנפחד). אמרה זו הפכה בחודשים האחרונים לסיסמה המאחדת יוונים המתנגדים לעליית האידיאולוגיה הפשיסטית ושנאת הזרים, במדינה שעוברת עתה משבר כלכלי וחברתי עמוק.

"יחד עם הנאצים, היו משתפי פעולה שסייעו להם במעשים ומשתפי הפעולה הגדולים ביותר היו אותם האנשים המתורבתים שסייעו בשתיקתם", אמר בצעדה נשיא הקהילה היהודית בעיר, דוד שלתיאל. אנחנו כאן כדי להזכיר לתומכי הפשיזם והנאציזם שלא נאפשר להם לחזור על פשעיהם נגד האנושות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ