האפיפיור על בחירת שמו: "רוצה כנסייה עבור העניים"

פרנסיסקוס סיפר שהחליט על השם כשעמיתו לחש לו "אל תשכח את העניים"; במכתב לרב הראשי של רומא הביע תקווה לקידום היחסים בין הדתות

רויטרס, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, אי-פי

האפיפיור החדש סיפר כיצד קיבל את ההשראה לשמו במהלך הקונקלבה, ואמר כי הוא רוצה כנסייה שתהיה "עבור העניים". מכתב לרב הראשי של רומא הביע האפיפיור תקווה לקידום היחסים בין הדתות.

"תנו לי לספר לכם סיפור", אמר פרנסיסקוס בדברים שנשא אתמול (שבת) מול קהל של אלפי עיתונאים ואנשי תקשורת של הוותיקאן. לדבריו, הוא ישב בקונקלבה לצד חברו, הקרדינל הברזילאי קלאודיו הומס, כשהחלו להצטבר הקולות ונראה "מעט מסוכן", כלשונו, שהוא עשוי לזכות בשני שלישים מהקולות. כשהתברר שנבחר פרצו מחיאות כפיים, ואז חברו אמר לו "אל תשכח את העניים".

האפיפיור סיפר שמיד חשב על פרנסיסקוס מאסיזי, מקים המנזר הפרנסיסקני, שהקדיש את חייו לעניים. "כשחשבתי על זה, חשבתי על פרנסיסקוס. חשבתי גם על כל המלחמות בזמן שהמשיכו לספור את הקולות. פרנסיסקוס הוא גם אדם של שלום. כך בא השם אל לבי", אמר, והוסיף שפרנסיסקוס גם "אהב והגן על הטבע. כיום אין לנו יחסים כל כך טובים עם הטבע, נכון?". "כמה הייתי רוצה כנסייה ענייה, עבור העניים", הוסיף.

עיתונאים ששמעו את האפיפיור אתמול אמרו שהוא דיבר בהומור רב, והודה להם על עבודתם בשבועות האחרונים. "עבדתם די הרבה, נכון?", שאל. הוא הכיר בכך שלא כל הנוכחים בחדר נוצרים או אפילו מאמינים. "אני מכבד את המצפון שלכם, ויודע שכל אחד מכם הוא בן האלוהים", אמר. הוא דחק בהם שלא לראות בכנסייה ישות פוליטית, אלא "מוסד רוחני ואנושי".

לאחר בשבוע שעבר כתב פרנסיסקוס מכתב לרב הראשי של רומא, ואמר כי הוא מקווה "לתרום לקידום היחסים בין יהודים לקתולים", ברוח של "שיתוף פעולה חדש". לפרנסיסקוס היו קשרים טובים עם הקהילה היהודית בבואנוס איירס כשהיה הארכיבישוף של העיר.

האפיפיור ואדם עם כלב נחייה, אתמולצילום: אי-אף-פי

היום ישתתף פרנסיסקוס בטקס המיסה בוותיקאן, ולראשונה יעביר את תפילת אנגלוס מחלון מגוריו אל הקהל בכיכר פטרוס. טקס ההכתרה הרשמי של האפיפיור יתקיים ביום שלישי. דובר הוותיקאן האב פדריקו לומברדי אמר שהאפיפיור ביקש מהמאמינים בארגנטינה שלא לנסוע לרומא לרגל הכתרתו, ובמקום לתרום את הכסף לעניים.

ביום שישי הכחיש הוותיקאן לפיהן פרנסיסקוס שתק מול הפרות זכויות אדם בתקופת שלטון החונטה הצבאית בארגנטינה. האב לומברדי אמר כי ההאשמות "צריכות להיות מוכחשות באופן ברור ותקיף", והוסיף שהן "חושפות גורמים אנטי-דתיים ושמאלניים שמנסים לתקוף את הכנסייה". הוא הדגיש שהאפיפיור נחקר פעם בארגנטינה אולם מעולם לא הואשם בדבר, ואמר שיש עדויות רבות שמראות שהאפיפיור ניסה להגן על אנשים רבים בתקופת הדיקטטורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ