הצעת חוק ממשלתית בגרמניה: נשים יוכלו ללדת בשם בדוי

בעשור האחרון התרחבה בגרמניה תופעת מסירתם של תינוקות לא רצויים ל"תיבות ילדים". בניסיון להיאבק בתופעה גיבשו בברלין אלטרנטיבה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ממשלת גרמניה גיבשה הצעת חוק המתירה לנשים שנכנסו להריון לא רצוי, ללדת במוסדות רפואיים מוסדרים תחת שם בדוי. בי-בי-סי דיווח היום (ראשון) כי ההצעה, שאושרה בסוף השבוע שעבר, תועבר כעת לדיונים בפרלמנט הגרמני, ואם תאושר היא תהפוך לחוק פדרלי בסביבות מאי 2014.

על פי הצעת החוק, אמהות שיולדות בבתי חולים ציבוריים ובמוסדות רפואיים אחרים יוכלו להירשם בשם בדוי בתעודת הלידה, והוולד יימסר לאימוץ. פרטיה האישיים של היולדת יישמרו במעטפה חתומה, והילדים יהיו רשאים לקבל פרטים על זהות אמם עם הגיעם לגיל 16.

מטרותיה העיקריות של הצעת החוק היא לצמצם את היקף הלידות הלא בטוחות בגרמניה ולהיאבק בעלייה ההדרגתית בשימוש שעושות נשים ב"תיבות ילדים" (baby box), תופעה שנוצרה באירופה של ימי הביניים וזוכה לפופולריות גוברת בעשור האחרון.

בשנים 1999-2010 נולדו ברחבי גרמניה כמעט אלף ילדים שנמסרו לתיבות ילדים או שנולדו לנשים שזהותן לא ידועה. תיבת ילדים הוא למעשה מרכז רפואי שבין היתר מעניק לאמהות שילדו שלא מרצונן את האפשרות שלא להשאיר את הילד ברחוב, ולמסור אותו למוסד שבו יימצא תחת פיקוח רפואי צמוד ויזכה למיטה חמה.

מבקרי הצעת החוק ומתנגדי תיבות הילדים טוענים כי הן מונעות מילדים לגדול לצד אמם הביולוגית ודווקא מעודדת אמהות ללדת בצורה לא בטוחה. אשתקד הזהירה ועדת האו"ם לזכויות הילד כי הצעת החוק הגרמנית "סותרת את זכות הילד להכרה ולטיפול מצד הוריו". מן העבר השני של המתרס, השרה הגרמנית לענייני משפחה, כריסטינה שרדר, סבורה שהחוק החדש יהפוך את תיבות הילדים למיותרות.

מנתונים שפרסמה ביוני 2012 ועדת האו"ם לזכויות הילד עולה כי בתיבות הילדים ברחבי גרמניה הונחו במשך השנה שקדמה לפרסום הדו"ח 99 ילדים. בפולין הונחו 45 ילדים, בצ'כיה 44, הונגריה 26, סלובקיה 16, ליטא 8, איטליה 8, בלגיה 1, הולנד 1 ובשווייץ ילד אחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ