ישראל תבקש מאובמה לתקוף בסוריה אם תעביר נשק לחיזבאללה

בי-ם חוששים בעיקר מזליגת נשק כימי ללבנון. על פי הפרסום, ישראל גם תלחץ על הנשיא להוריד את הסף האמריקאי לפעולה צבאית נגד איראן

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ישראל תנצל את ביקורו של הנשיא אובמה ביום רביעי כדי לנסות לשכנע את ארה"ב לתקוף את סוריה מהאוויר, אם יהיו ראיות להעברת טילים סוריים לחיזבאללה, או לפחות לתמוך תמיכה מלאה בפעולה ישראלית שתיעשה במטרה למנוע העברה כזו.

ישראל גם תלחץ על אובמה להוריד את הסף האמריקאי לפעולה צבאית נגד איראן, בעוד שהנשיא האמריקאי ינסה להשיג התחייבות ישראלית לתהליך שלום עם הפלסטינים. ואולם, משקיפים סבורים כי סביר להניח שמאמציהם של שני הצדדים לא יוכתרו בהצלחה, ולכן סוגיית סוריה תהיה הנושא המבטיח ביותר השגת הסכמה הדדית.

ממשל אובמה הבהיר כי יתערב צבאית רק כדי למנוע ממשטר אסד להשתמש בנשק כימי או ביולוגי או להעביר נשק כזה לארגונים קיצוניים. בכירים ישראלים אומרים כי הם מרגישים שנותרו לבדם נגד הפצת טילי הקרקע-אוויר וקרקע-ים הסוריים. ממשלת נתניהו הבהירה כי ישראל תתקוף שוב, כפי שתקפה שיירה סורית בסוף ינואר. בכיר ישראלי אמר: "אולי אמנם יהיה טוב יותר אם ישראל לא תעשה את זה, אבל מי עוד יעסוק בזה?"

נשיא ארה"ב אובמה וראש הממשלה נתניהו צילום: אי–פי

"הטילים האלה הם לא סתם בעיה לישראל. הם כוללים טילים נגד ספינות, ולמי יש את הצי הגדול ביותר בים התיכון?" הוסיף הבכיר כשהוא רומז לצי האמריקאי. בכירים בצה"ל ובממשלת ישראל מודים כי סביר להניח שלא יצליחו לשכנע את וושינגטון לפעול פעולה צבאית נגד סוריה, אלא אם כן יהיה מדובר בנשק כימי.

עם זאת, הם רוצים לנצל את שיחות אובמה-נתניהו ביום רביעי בערב כדי להבטיח ערבות אמריקאית לתמיכה בהתקפות מנע ישראליות, גם אם יגרמו בכך לעימות עם החיזבאללה. "אני שומע שוב ושוב מגנרלים ישראלים שמלחמה נוספת עם החיזבאללה היא בלתי נמנעת", אמר דיפלומט מערבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ