משבר דיפלומטי |

בית משפט בהודו הורה לשגריר איטליה לא לעזוב את המדינה

ההחלטה התקבלה על רקע סירובה של רומא להחזיר שני אנשי חיל הים האיטלקי, הנאשמים ברצח של שני דייגים בדרום הודו

רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
אי-פי

על רקע סירובה של רומא להחזיר שני חיילים הנאשמים ברצח שני דייגים הודים, קבע היום (שני) בית המשפט העליון בהודו כי לשגריר איטליה במדינה אין חסינות מפני העמדה לדין.
השופט אלטאמס קאביר אמר כי בית המשפט איבד את אמונו בשגריר האיטלקי דניאלה מנצ'יני והוציא מחדש צו, המורה לו לא לעזוב את המדינה.

בחודש שעבר הורשו החיילים, המשרתים בחיל הים האיטלקי, לעזוב את הודו כדי להצביע בבחירות הכלליות לפרלמנט האיטלקי, וזאת בתנאי שיחזרו להודו כדי לעמוד למשפט. מנצ'יני העניק התחייבות אישית לכך ששני החיילים, מסימיליאן לטורה וסלווטורה ג'ירונה, יחזרו בתוך ארבעה שבועות להודו כפי שקבע קודם לכן בית המשפט מקומי.

השגריר מנצ'יני ושגרירות האיטלקית בדלהי לא מסרו פרטים נוספים בעניין. ואולם, ביום שישי האחרון הודיעה רומא כי היא מקווה להשיג עם הודו "הסכם ידידותי שיתבסס על המשפט הבינלאומי" וירגיע את הרוחות.

בהחלטת בית המשפט היום קבע הרכב של שלושה שופטים כי מנצ'יני, שעמד בראש צוות משא ומתן לשחרורם של החיילים, הפקיד למעשה את חסינותו תמורת ההבטחה שהחיילים יחזרו להודו. "לאדם שלוקח על עצמו מחויבות שכזו אין חסינות", קבע השופט קאביר. בית המשפט קבע שבשני באפריל יתקיים דיון נוסף והורה לשגריר לא לעזוב את המדינה עד להחלטה חדשה בעניין.

אנשי חיל הים האיטלקי נאשמים כי ירו למוות בדייגים בקרלה שבדרום הודו בפברואר 2012. החיילים טענו כי חשבו שהדייגים הם פיראטים. איטליה מעוניינת שאזרחיה יעמדו לדין במדינה ולא מחוצה לה, וטוענת כי להודו אין סמכות שיפוטית במקרה זה, מכיוון שהתקרית התרחשה במים הבינלאומיים. לעומת זאת, הודו טוענת כי ללא קשר למיקומה של האנייה, יש לה זכות לשפוט את החיילים מכיוון שהדייגים הם אזרחי המדינה, ומכיוון שבעת התקרית, שעה שהיו על סירת דייג שיצאה מחופי הודו, הדייגים היו לא חמושים. ראש ממשלת הודו, מנמוהן סינג, אמר כי אם "איטליה לא תשנה את דעתה יהיו לכך השלכות" והוסיף כי סירובה להחזיר את החיילים הוא "בלתי מתקבל על הדעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ