האפיפיור ונשיאת ארגנטינה מנסים לשבור את הקרח

קירשנר תקפה בחריפות את פרנסיסקוס כששימש כארכיבישוף של בואנוס איירס. לרגל הכתרתו, הגיעה לוותיקאן והעניקה לו במתנה כלי לשתיית מאטה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

כישוריו הדיפלומטיים של האפיפיור פרנסיסקוס עמדו היום (שני) במבחן, כשנפגש עם נשיאת ארגנטינה כריסטינה פרננדז קירשנר. בתפקידו הקודם כארכיבישוף של בואנוס איירס האשים האפיפיור, חורחה מריו ברגוליו, את ממשלתה של פרננדז בדמגוגיה, בעוד היא אמרה שדעותיו בנוגע לנישואים חד מיניים לקוחות מימי הביניים והאינקוויזיציה.

פרננדז נתנה לאפיפיור כלי עשוי דלעת לשתיית מאטה, התה הארגנטינאי המסורתי, והוא נישק אותה. "מעולם בחיי לא קיבלתי נשיקה מאפיפיור!", אמרה לאחר מכן. פרננדז ביקרה את פרנסיסקוס במגוריו הזמניים במלון הוותיקאן, ולאחר מכן השניים סעדו ביחד עם המשלחת מארגנטינה. מהוותיקאן נמסר שלא תצא הצהרה על תוכן הפגישה, וכי היא היתה פרטית ולא פורמאלית.

לאחר הפגישה אמרה פרננדז כי ביקשה מהאפיפיור להתערב במחלוקת עם בריטניה על איי פוקלנד, ולקדם דיאלוג בין שני הצדדים. בעבר הצהיר ברגוליו שהאיים שייכים לארגנטינה. החודש הצביעו רובם המוחלט של התושבים באיים בעד המשך הריבונות הבריטית.

האפיפיור ופרננדז עם כלי המאטה שהעניקה לו, היוםצילום: אי-אף-פי

פרננדז ובעלה המנוח, הנשיא לשעבר נסטור קירשנר, יצאו בגלוי נגד הכנסייה כשקידמו צעדים בהם חינוך מיני בבתי ספר, חלוקת אמצעי מניעה בבתי חולים ציבוריים וזכותם של טרנסקסואלים לשנות את זהותם. ב-2010, ארגנטינה היתה למדינה הלטינית הראשונה שהפכה נישואים חד מיניים לחוקיים.

לפי הביוגרף הרשמי של פרנסיסקוס, סרג'יו רובין, הקרדינל ברגוליו ידע שהכנסייה לא תוכל לזכות במאבק ישיר נגד נישואים חד מיניים, ולכן דחק בבישופים להתנגד לברית אזרחית. רק לאחר שהצעתו נדחתה על ידי ועידת הבישופים, הוא הכריז "מלחמה אלוהית", כדברי פעילים הומואים, על נישואים חד מיניים, מאבק בו הכנסייה הפסידה. בשנה שעברה, האשים ברגוליו שבארגנטינה פושים דמגוגיה, טוטאליטריות, שחיתות ומאמצים לרכישת כוח בלתי מוגבל.

לאחר בחירתו של פרנסיסקוס בשבוע שעבר פרסמה פרננדז הודעה אדישה יחסית ובירכה על הבחירה, וקראה לבחירה באפיפיור הלטיני הראשון "היסטורית". היא הביעה תקווה כי ינהג בהתאם לשם שבחר, ויפציר במנהיגי העולם להקדיש יותר תשומת לב לעניים.

לאפיפיור צפויים עוד כמה מפגשים דיפלומטיים, כשמעל ל-132 משלחות ממשלתיות מרחבי העולם יגיעו לרומא לרגל טקס הכתרתו שייערך מחר. התקשורת באיטליה מדווחת כי הרשויות נערכות לקהל של מיליון אנשים, מספר שלא נראה בוותיקאן מאז ההכרזה על יוחנן פאולוס ה-2 כקדוש ב-2011, אז הגיעו לכיכר פטרוס ולרחובות הסמוכים כמיליון וחצי בני אדם.

ביום שישי הכחיש הוותיקאן האשמות לפיהן פרנסיסקוס שתק מול הפרות זכויות אדם בתקופת שלטון החונטה הצבאית בארגנטינה. דובר הוותיקאן, האב פדריקו לומברדי, אמר כי ההאשמות "צריכות להיות מוכחשות באופן ברור ותקיף", והוסיף שהן "חושפות גורמים אנטי-דתיים ושמאלניים שמנסים לתקוף את הכנסייה". הוא הדגיש שהאפיפיור נחקר פעם בארגנטינה אולם מעולם לא הואשם בדבר, ואמר שיש עדויות רבות שמראות שהאפיפיור ניסה להגן על אנשים רבים בתקופת הדיקטטורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ