מנהיג מורדים בקונגו המואשם בהאג הסגיר עצמו

בוסקו נטגנדה המכונה "המחסל" נכנס לשגרירות ארה"ב ברואנדה וביקש שיועבר לביה"ד הבינלאומי, שם הוא מבוקש במשך שנים באשמת בפשעי מלחמה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

מנהיג מורדים בקונגו, המואשם בפשעי מלחמה, הסגיר עצמו לשגרירות ארה"ב ברואנדה לאחר שנים של מצוד בעקבותיו. ממשרד החוץ האמריקאי נמסר כי בוסקו נטגנדה נכנס לשגרירות בקיגאלי וביקש להיות מועבר לבית הדין הבינלאומי לפשעים בהאג.

בית הדין הוציא צו מאסר לנטגנדה, המכונה "המחסל", ב-2006. הוא מואשם בפשעים שבוצעו לפני עשור ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, בהם גיוס חיילים ילדים, רצח, רדיפה אתנית ואונס. עם זאת, ארגוני זכויות אדם טוענים כי הוא היה מעורב גם במתקפות על אזרחים במזרח קונגו בשנים האחרונות.

דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, אישרה שנטגנדה הגיע לשגרירות וביקש את העברתו להאג, ואמרה כי ארה"ב בקשר עם בית הדין וממשלת רואנדה כדי להחליט כיצד יועבר. ארגוני זכויות אדם קוראים לארה"ב לשלוח אותו להאג.

העימותים בקונגו החלו ב-1994, אז כמה מבני ההוטו חצו את הגבול לאחר הטבח ברואנדה השכנה חצו את הגבול. בי-בי-סי מדווח שנטגנדה, המשתייך לבני הטוטסי, לחם בכמה קבוצות מורדים, וגם בצבאות רואנדה וקונגו. ב-2008, עיתונאים צלמו אותו מפקד על חייליו בכפר קיוונג'ה, 90 ק"מ צפונית לגומה, שם 150 בני אדם נהרגו ביום אחד.

ב-2009, נחתם הסכם שלום בין ממשלת קונגו לקבוצת המורדים עליה פיקד, והוא השתלב בצבא המדינה וקיבל דרגת גנרל. עם זאת, באפריל בשנה שעברה הוא ערק, והאשים את הממשלה בכך שלא עמדה בהתחייבויותיה. ממשלת קונגו מאשימה את רואנדה בתמיכה בנטגנדה, אולם רואנדה מכחישה זאת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ