אזרח אמריקאי נבחר לראש ממשלת המורדים בסוריה

בתום שעות של דיונים, הגיעה קואליציית ארגוני האופוזיציה להסכמה על מנהיג: גסאן היתו, איש הייטק שחי עד לאחרונה בטקסס

רויטרס
ניו יורק טיימס
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
ניו יורק טיימס
ג'קי חורי

קואליציית הארגונים המתנגדים לשלטונו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בחרה היום (שלישי) באיסטנבול בגסאן היתו, אזרח אמריקאי, יליד סוריה, לתפקיד ראש הממשלה הזמנית, המשמשת חלופה לממשלתו של אסד ואחראית על העברת הסיוע למורדים במדינה. 

היתו, בן 49, יליד דמשק, איש הייטק שחי עד לאחרונה בטקסס, נבחר בתום חודשים של ניסיונות ארגוני האופוזיציה להגיע להסכמה על מנהיג. זאת על רקע הדרישה של ארה"ב, לפיה על מתנגדי השלטון להציג היררכיה שלטונית מסודרת אם הם מעוניינים בקבלת סיוע אמריקאי.

בחירתו של היתו, שבחודשים האחרונים פעל לשיפור העברת הסיוע ההומניטרי לתושבים בסוריה, לא התקבלה פה אחד. לאחר שעות של הצבעה שהחלה אתמול והסתיימה רק היום, הוא זכה ב-35 קולות בהצבעה חשאית. במקום השני נבחר אסד מוסטפא, שר חקלאות לשעבר במשטרו של אסד האב. 

לאחר בחירתו אמר היתו כי הוא "מודה לכל הגיבורים והמהפכנים בקרב העם הסורי. אנחנו אתכם". כמה חברים בקואליציה פרשו לפני ההצבעה והביעו בכך מחאה על ההתערבות הזרה בבחירת מנהיג לאופוזיציה. מבקריו טוענים כי מינויו נועד בראש ובראשונה להראות לאמריקאים כי איש המזדהה עם השקפת עולמם מונה לתפקיד ראש הממשלה.

עם זאת, עיתון "אלחיאת" הלונדוני מדווח הבוקר שדווקא הממשל האמריקאי לחץ לדחות את בחירת ראש הממשלה ולהמתין לצעד הבא ואילו כמה מדינות ערב, ובעיקר קטאר וסעודיה לחצו להשלים את הבחירה. תומכיו של היתו, טוענים שהוא מנהל מוכשר שלא דבק בו רבב מהמלחמות הפנימיות שאפיינו את התנהלות האופוזיציה. "הוא אדם פרגמטי עם ניסיון בניהול", אמר מוחמד קדח, נציג הקואליציה מדרעא, שבה החלה ההתקוממות העממית לפני שנתיים.

לדברי לואי סאפי, חבר אחר בקואליציה, היתו צפוי להרכיב ממשלה שבה ימונו שר ביטחון ושר חוץ, ואשר תדאג בעיקר לספק שירותים לאזורים המשוחררים: "היתו הוא טכנוקרט שיוכל לנהל היטב את הממשלה הזו והוא האדם המתאים לתפקיד. הוא יהיה נציג ראוי שיוכל שימצא שפה משותפת עם הקהילה הבינלאומית".

לפי הערכות בסוריה, הממשלה הזמנית תתקשה לתפקד בפועל אם לא תזכה להכרה ולסיוע בינלאומי ואחת השאלות המרכזיות היא מידת שליטתה בפלגים האיסלאמים הקיצוניים, ובראשם "ג'בהת אנסרה" שהיא זרוע של אל קאעדה, שאינה נשמעת למרות הקואליציה ובחלק מהאזורים בסוריה מנהלת סוג של ממשל עצמאי לפי ההלכה האסלאמית.  

היתוצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ