אובמה בישראל |

העיתונות העולמית סקרנית, אבל פסימית

הדיווחים על ביקורו של הנשיא האמריקאי בישראל מתמקדים בעיקר בסכסוך הישראלי-פלסטיני, בממשלה החדשה וכמובן ביחסי נתניהו-אובמה

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

"נשיא אובמה היקר, אני נער בן 14 החי בשכונה הפלסטינית שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים. לפני כמעט ארבע שנים משפחתי ואני פונינו מביתנו בידי מתנחלים ישראלים, בגיבוי החלטות בית המשפט הישראלי", פונה מוחמד אל-כורד במכתב לנשיא ארה"ב שהתפרסם בעמוד הבית של הגרדיאן, ערב בואו של אובמה לירושלים. "אדוני הנשיא, אנו רוצים את בתינו ואדמתנו בחזרה. מה שקורה פה לא הוגן ורוב העולם לא מבין זאת".

המכתב הזה הוא רק דוגמה אחת לשיטפון של ידיעות בנושא ישראל שמתפרסמות בעיתונות העולמית, בעיקר בעולם האנגלוסקסי, לקראת ביקור אובמה. חלק מהידיעות מסקרות את תכניות הביקור של הנשיא, אחרות דנות בממשלה החדשה שהקים בנימין נתניהו וסיכויי ההישרדות שלה. נושאים נוספים שעל הפרק בהקשר של הביקור הם תוכנית הגרעין האיראנית ומלחמת האזרחים בסוריה. אולם העיסוק העיקרי, באופן לא מפתיע, הוא בסכסוך הישראלי-פלסטיני – שגם ככה תופס את מרב הכותרות על ישראל בעולם.

"בדיוק כמו המנהיגים הישראלים והפלסטינים והמומחים לענייני המזרח התיכון, המתאמצים למצוא גישות חדשות לפתרון הסכסוך, אנו העיתונאים מחפשים זוויות חדשות לסיקור", מסבירה ג'ודי רודורן, כתבת ניו יורק טיימס בירושלים, ומזכירה כתבה שפרסמה שלשום (ראשון) ועוסקת בהתנחלויות הישראליות בשכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים, נושא שלדבריה חדש יחסית לציבור קוראיה. ניו יורק טיימס הציג בסוף השבוע עוד זווית יוצאת דופן לסיקור הסכסוך, עם הכתבה על משפחת תמימי מנבי סאלח, שנשאה את הכותרת הפרובוקטיבית "אם תהיה אינתיפאדה שלישית, אנחנו רוצים להיות אלה שיפתחו בה".

השבועון אקונומיסט מפנה את תשומת הלב לקראת הביקור לקולות הגוברים בקרב הישראלים והפלסטינים הקוראים לוותר על פתרון שתי המדינות. אחד המאמרים בשבועון היוקרתי מנתח את ההתפתחויות בפוליטיקה הישראלית וקובע כי הכוח החזק ביותר בכנסת הנוכחית תומך בהכללת הגדה המערבית, כולה או רובה, תחת שליטת ישראל. גם אצל הפלסטינים, מסביר האקונומיסט, מדברים יותר ויותר על כך ש"הרעיון של מדינה פלסטינית היושבת בשלווה לצד ישראל כבר אינו מציאותי". לפיכך, מטרתו של אובמה בביקור, קובע האקונומיסט במאמר נפרד, היא להסביר כי "פתרון המדינה האחת הוא הסחת דעת מסוכנת, בייחוד לישראל".

הטלגרף הבריטי מתייחס בספקנות לסיכויי הצלחתו של אובמה להגשים מטרה זו, לפחות כפי שהם משתקפים בעמדות הפלסטינים עמם דיבר כתב העיתון ניק מיו. "במקום תקווה, מצב הרוח של הפלסטינים ברחוב עגום ומלא חשש", הוא מספר. "איננו רוצים אינתיפאדה שלישית", אומר לעיתונאי מוחמד ג'עפרי, פעיל פוליטי בן 42 ממחנה הפליטים דהיישה שליד בית לחם. "אבל כולם פה אומרים שיהיה פיצוץ בקרוב".

למרות החששות, התקשורת האמריקאית לא מפספסת את המסרים שמועברים מהבית הלבן בתקופה האחרונה, לפיהם הנשיא לא יביא עמו בשורות דרמטיות במסעו. "הנשיא אובמה במשימת הקשבה בישראל ובגדה המערבית", כותב הלוס אנג'לס טיימס, "הבית הלבן מבקש להנמיך ציפיות מביקור אובמה, ובייחוד להימנע מכל המתנה לפריצת דרך בשיחות השלום בזמן הקרוב".

אם התקווה שהנשיא יביא עמו פריצת דרך במשא ומתן היא כמו לחכות לגודו, כפי שנקבע במאמר המערכת של הגרדיאן מיום ראשון (שמזהיר מההשלכות המסוכנות שיהיו לשיתוף הפעולה של הקהילה הבינלאומית עם הסטטוס-קוו), אז איך העיתונות העולמית רואה את הציפיות הישראליות מהביקור? קודם כל, כהזדמנות מעולה למסע יחסי ציבור.

משפחת תמימי על שער המגזין של הניו יורק טיימס

"חברות היי-טק יציגו תערוכה מיוחדת של הישגיהן במוזיאון ישראל", מדווח לוס אנג'לס טיימס, "ואפליקציה חדשה לסמארטפון שיצר משרד ראש הממשלה תאפשר לעקוב אחר כל שלב במסע". לקראת הביקור, התקשורת העולמית מתמקדת בהישג הטכנולוגי העיקרי בו תתהדר ישראל – כיפת ברזל – "נשק הפלאים שבו תשוויץ בפני אובמה", לשון המגזין טיים.

גם הקריאות הגוברות בישראל לנצל את הביקור הנשיאותי להפעלת לחץ לשחרור המרגל האמריקאי ג'ונתן פולארד לא עברו בלי התייחסות. "אחרי שנים שבהן הקמפיין לשחרור פולארד היה נושא שולי ומעורר מחלוקת, הוא הפך למסע צלב של הזרם המרכזי", כותבת איזבל קירשנר בניו יורק טיימס. "ישראלים רבים מתגברים על תחושת האשמה מהפרשה... ומציגים אותה מחדש כעניין הומניטרי שיש לפתור אותו".

ומה מקווה הנשיא להשיג מהמסע? הזדמנות לשקם את היחסים עם ראש הממשלה נתניהו, ועם הישראלים, שהתאכזבו ממנו בכהונתו הראשונה, מסביר סקוט וילסון בוושינגטון פוסט. אובמה "יבקש להבהיר את תמיכתו בתיאוריה של המדינה היהודית לגבי שורשיה ההיסטוריים", כותב וילסון בניסוח שיכול דווקא להכעיס ישראלים רבים, המתייחסים "לשורשים ההיסטוריים" כעובדה ולא כתיאוריה.

"האמריקאים, כמו הישראלים, שמעו רבות על המתיחות בין הנשיא אובמה לראש הממשלה נתניהו", אומרת רודורן מהניו יורק טיימס. "הם יבחנו את שפת הגוף וההצהרות בחיפוש אחר סימנים אם הושג אמון ביניהם או שהיחסים נותרים קרירים". האמריקאים מעוניינים מאוד כמובן בשאלת האופן שבו המנהיג שלהם מתקבל מעבר לים, היא מסבירה. "כך שהניסיון של הנשיא לכבוש האת לב הציבור הישראלי הוא גם משהו שהם (הציבור האמריקאי) ירצו לבחון את יעילותו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ