משאל העם בזימבבואה |

רוב גדול בעד הגבלת סמכויות הנשיא

94.5% מהמצביעים תמכו בחוקה המצמצמת את סמכויות הנשיא מוגאבה, השולט במדינה 3 עשורים. התוצאות סוללות את הדרך להחלפת השלטון

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

אזרחי זימבבואה הצביעו ברוב גדול בעד החוקה החדשה, במשאל העם שנערך במדינה ביום שבת. ועדת הבחירות במדינה מסרה היום (שלישי) ש-94.5% מהמצביעים תמכו בחוקה, המחזקת את זכויות האדם במדינה ומגבילה את כוחו של הנשיא. כעת תוגש החוקה בת 170 העמודים לאישור הפרלמנט, תהליך רשמי בלבד, ולאחר מכן יתבקש הנשיא לחתום עליה.

החוקה החדשה היתה דרישה מרכזית של המגשרים המקומיים, שלאחר הבחירות האלימות ב-2008 הביאו להקמת קואליציה בין הנשיא רוברט מוגאבה ויריבו מורגן צ'נגיראי, כיום ראש הממשלה. מוגאבה בן ה-89, הוביל את המושבה הבריטית לשעבר לעצמאות ב-1980, ושולט בה מאז. הוא נאשם בדיכוי אכזרי של האופוזיציה, בריכוז סמכויותיו ובהחלשת רשויות השלטון.

תור בקלפי בהארארה, בירת זימבבואה, בשבת צילום: אי-אף-פי

החוקה החדשה קובעת שהנשיא יוכל להיבחר לשתי קדנציות רצופות של חמש שנים. שינוי זה ייכנס לתוקף בבחירות הבאות, שעתידות להתקיים בעוד כמה חודשים. ואולם ההגבלה לא תיאכף בדיעבד, ולכן מוגאבה יוכל להמשיך ולשלוט, אם תתקבל החוקה החדשה, שתי קדנציות נוספות. בנוסף, לפי החוקה החדשה, צווים נשיאותיים יזדקקו לרוב בממשלה וכדי להכריז על חוקי חירום ועל פיזור הפרלמנט תידרש תמיכה של שני שלישים של חברי בית המחוקקים. שינויים אלו ייכנסו לתוקף לאחר הבחירות הבאות.

מוגאבה ורעייתו בטקס הכתרת האפיפיור בוותיקאן, היוםצילום: רויטרס

משקיפים שפיקחו על ההצבעה ביום שבת אמרו כי היא עברה בשקט יחסי, ושהתוצאות שהתקבלו אמינות. עם זאת, קבוצות פיקוח עצמאיות דיווחו שנאמני מוגאבה רשמו את שמותיהם של מצביעים בכמה קלפיות, אולי במטרה לאיים עליהם לפני הבחירות הכלליות. מאז בחירות 2000, התאפיינו כל מערכות הבחירות במקרי אלימות קשים, ויריביו של מוגאבה טוענים שאנשיו הרגו מאות ממתנגדיהם בבחירות הקודמות.

בבחירות 2008 הצביעו 2.4 מיליון מתוך 5.6 מיליון בעלי זכות ההצבעה. במשאל שנערך הפעם, כל האזרחים הבוגרים היו רשאים להצביע, אולם פחות מ-50% מתוכם אכן הצביעו. השופטת ריטה מקראו, ראש ועדת הבחירות, אמרה כי מעל לשלושה מיליון אזרחים הצביעו בעד משעל העם, וכ-170 אלף התנגדו. בזימבבואה מתגוררים 13 מיליון בני אדם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ