אובמה מברך את העם האיראני לרגל השנה החדשה

בסרטון ברכה לחג נורוז, אמר אובמה כי ייעשו מאמצים רציניים לגשר על המחלוקות בין המדינות: "מעדיפים לפתור את המשבר בדרכים דיפלומטיות"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

נשיא ארה"ב ברק אובמה בירך היום (שני) את העם האיראני לרגל נורוז, ראש השנה הפרסי. בסרטון וידאו אמר אובמה כי ארה"ב מעדיפה לפתור את המשבר סביב תוכנית הגרעין בדרכי שלום ודיפלומטיה, אם טהראן תראה מחויבות לכך. ביום חמישי, יום נקודת שוויון האביב בו אורך היום שווה לאורך הלילה, יחל הפסטיבל הזורואסטרי העתיק שנמשך 13 ימים, והוא החג החשוב ביותר בלוח השנה האיראני.

אובמה התייחס למחלוקת בין איראן לקהילה הבינלאומית בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן, שלדבריו מבודדת את המדינה, ומטילה על העם מחיר גבוה ולא הכרחי. "אין לי אשליות בנוגע לקושי שבהתגברות על שנים של חוסר אמון", אמר. "נעשה מאמצים רציניים לפתור את המחלוקות הרבות בין איראן וארצות הברית".

"כפי שאמרתי כל הזמן, ארצות הברית מעדיפה לפתור את המחלוקת בדרכי שלום ובדיפלומטיה" אמר אובמה במסר לעם האיראני. "אם - כפי שאומרים מנהיגי איראן -  התוכנית הגרעינית נועדה למטרות שלום, אז יש בסיס לפתרון פרקטי". לדבריו, פתרון שכזה "יאפשר לאיראן גישה לאנרגיה גרעינית למטרות שלום, ובמקביל יפתור את כל השאלות שלעולם יש על טבעה של תוכנית הגרעין".

    אובמה הוסיף כי "ארצות הברית, לצד שאר הקהילה הבינלאומית, מוכנה לפתרון כזה. עכשיו הזמן לממשלה בטהראן לנקוט צעדים מיידיים ומשמעותיים להפחית את המתח, ולפעול למען הסכם ארוך טווח על הנושאים הגרעיניים". אובמה גם ציטט את המשורר הפרסי העתיק חאפז: "שתול את עץ החברות שמצמיח פירות של הגשמה; עקור את נטע הטינה שמביא לסבל אינסופי".

    מיליוני איראנים נערכים לחגיגות נורוז, שבאופן מסורתי כולל ביקורים משפחתיים. השטיחים נשטפים, רהיטים מצוחצחים, ועל השולחנות עורכים פריטים סמליים ובהם קערה עם דג זהב, ביצים מעוטרות, וקערות שבהן אורז, עוגיות ופירות. הילדים מקבלים בגדים חדשים ושי כספי.

    תגובות

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ