המין האנושי עושה צעד ראשון מחוץ למערכת השמש

מדענים טוענים כי הגשושית "וויאג'ר 1" ששוגרה בשנת 1977, יצאה לאחרונה מגבולות מערכת השמש. בנאס"א מטילים ספק בממצאים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מדענים טוענים כי הגשושית "וויאג'ר 1" של נאס"א, שהולכת ומתרחקת מכדור הארץ, יצאה לאחרונה ממערכת השמש. אם טענתם תאושר, תהיה זו הפעם הראשונה שבה עצם מעשה ידי אדם יוצא ממערכת השמש.

הגשושית ששוגרה בספטמבר 1977 נשלחה במטרה לחקור כמה כוכבי הלכת. ואולם, לאחר שמשימתה הושלמה בשנת 1989 המשיכה במסעה. הגשושית נעה כעת במרחק של יותר מ-18 מיליארד קילומטרים מכדור הארץ, המקביל ל-123 פעמים של המרחק בין כדור הארץ לשמש.

בשנה שעברה, קבעו חוקרים כי הגשושית נמצאת על גבול מערכת השמש. עתה, במאמר שעתיד להתפרסם בכתב העת Geophysical Research Letters טוענים החוקרים שבחנו את המידע שמתקבל מהגשושית כי חללית המחקר יצאה ממערכת השמש. החוקרים טוענים כי הגיעו למסקנתם מכיוון שבחודשים האחרונים נמדד גידול משמעותי בחשיפת החללית לקרינה הקוסמית, שבגבול מערכת השמש נחסמת בחלקה על ידי השמש. עם זאת, סוכנות החלל האמריקאית הביעה ספק בממצאי המחקר והודיעה כי עדיין לא ניתן לקבוע במפורש שהגשושית יצאה ממערכת השמש.

וויאג'ר 1

עם וויאג'ר 1 שוגרה לפני 34 שנים גם החללית וויאג'ר 2, הנמצאת במרחק של יותר מ-14 מיליארד קילומטרים מכדור הארץ וגם היא מתקרבת אל סופה של מערכת השמש. על הגשושיות הונחו תקליטי זהב עם מסרים ליצורים תבוניים העשויים להיתקל בהן, כמחווה סמלית בעיקרה.

תוכן התקליט נבחר באמצעות ועדה של נאס"א בראשות קרל סאגאן, והוא כולל 116 תמונות וצלילים שונים מהטבע הארצי, כמו קולות בעלי חיים שונים, צלילי הרוח, גלי הים והרעם, ומבחר יצירות מוזיקליות מתקופות ומקומות שונים בעולם, בהן יצירות באך, מוצארט וצ'אק ברי. התקליט כולל גם צילומים ותרשימים של גוף האדם, על גיוונו התרבותי, הדנ"א, מערכת השמש, בעלי חיים וצמחים, כמו גם ברכות בשפות שונות, ובהן גם המלה "שלום" בעברית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ