עצרת האו"ם אישרה את האמנה נגד סחר בנשק

איראן, סוריה וצפון קוריאה היו המתנגדות היחידות לאישור האמנה, שתטיל לראשונה מגבלות על ייצוא נשק. המאמצים להשגת האמנה נמשכו עשור

אי-פי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, ניו יורק טיימס

העצרת הכללית של האו"ם אישרה הערב (שלישי) ברוב גדול את האמנה הראשונה המסדירה את הסחר הבינלאומי בנשק קונוונציונלי, שרווחיו מגיעים ל-70 מיליארד דולר בשנה. 154 מדינות הצביעו בעד (בהן ישראל), 23 נמנעו ושלוש מדינות התנגדו – איראן, צפון קוריאה וסוריה. ההצבעה בעצרת הכללית נערכה לאחר ששלוש המדינות חסמו הסכמה על האמנה בוועידה שנערכה באו"ם בשבוע שעבר.

האמנה הבשילה לאחר עשור של ניסיונות מטעם פעילים וממשלות, לגבש הסכמה שתמנע מנשק לא חוקי להגיע לידי טרוריסטים, ארגוני מורדים ופשע המאורגן. היא קובעת לראשונה סטנדרטים בינלאומיים למכירת נשק קונוונציונלי, ותאסור על מדינות לייצא נשק במקרים של הפרת אמברגו, או במידה והנשק ישמש לרצח עם, פשעים נגד האנושות או פשעי מלחמה. היא גם תדרוש ממדינות למנוע מנשק קונוונציונלי להגיע לשוק השחור.

יצאניות הנשק הגדולות סין ורוסיה נמנעו בהצבעה, ולצדן ונצואלה, בוליביה, ניקרגואה ומדינות נוספות. ארה"ב, יצאנית הנשק הגדולה בעולם, הצביעה בעד האמנה למרות התנגדותו של איגוד הרובאים הלאומי (NRA), שהבטיח לפעול למניעת אישורה בסנאט האמריקאי. האיגוד ובעלי בריתו טוענים שהאמנה תפגע בזכות החוקתית לשאת נשק, עמדה שממשלת ארה"ב דוחה.

נציגי המדינות בעצרת האו"ם מוחאים כפיים לאחר אישור האמנה, היוםצילום: אי-אף-פי

נציג סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, הדגיש שממשלתו מתנגדת לאמנה משום שהיא לא אוסרת מכירת נשק לגורמים שאינם קשורים למדינות מסוימות וארגוני טרור, כמו אלו הפעילים במדינה.

האמנה תכסה את הסחר בטנקים, כלי רכב קרביים משוריינים, כלי נשק בקליבר גדול, מטוסי קרב, מסוקי קרב, ספינות מלחמה, טילים ומשגרי טילים ונשק קל. יצואני תחמושת יהיו נתונים לפיקוח בהתאם לקריטריונים זהים לאלה של שאר הציוד הצבאי. האמנה אינה מתייחסת ליבוא נשק. בנוסף, האמנה תלחץ על מדינות לכונן סטנדרטים לאיסור מכירת נשק קונוונציונלי, אם הדבר יעודד את הפגיעה בחוק הבינלאומי לזכויות האדם, יסייע לטרור או לפשע המאורגן. כמו כן, יוגבלו מכירות נשק שעלולות לעודד אלימות נגד נשים וילדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ