היסטוריון פולני מאשים את יהודי אירופה בהשמדתם

פרופ' קשישטוף יאשייביץ' טוען ש"על השואה עבדו דורות של יהודים". ברומא הטיחה מורה ביהודייה כי לו הייתה באושוויץ הייתה מרוכזת יותר

רומן פריסטר (ורשה) וסביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר (ורשה) וסביונה מאנה

הפרופסור הפולני קשישטוף יאשייביץ' קבע השבוע בראיון כי "ממדי הפשע הגרמני היו אפשריים רק הודות להשתתפותם הפעילה של היהודים בתהליך השמדת העם שלהם". הקהילה היהודית בוורשה אמנם הביעה את זעמה, אולם הממסד הפולני לא ממהר לגנות את הדברים. באיטליה, מורה בבית ספר אמרה בשבוע שעבר לתלמידה יהודייה כי "לו הייתה באושוויץ הייתה שמה לב יותר לשיעור". חבריה לכיתה דווקא התגייסו להגנתה וסרבו להמשיך בשיעור.

פרופ' יאשייביץ' התראיין לגיליון אפריל של הירחון "פוֹקוּס-היסטוריה", המוקדש כולו לאירועים הקשורים ל-70 שנה למרד גטו ורשה. הדבר לא הפריע לפרופסור המלומד לקבוע ש"על תוצאות השואה עבדו דורות שלמים של העם היהודי" ומציין כי אין בכוונתו להתווכח בנושא הזה כיוון ש"חבל על הזמן שנקדיש לדו-שיח עם היהודים שתחושת העליונות שלהם והביטחון שהם העם הנבחר מובילים אותם לאבדון". את עמיתיו ההיסטוריונים שאינם מזדהים עם טיעוניו הוא מכנה "נכים אינטלקטואלים". הוא גם קובע שבמדע חייבים להתנתק מתחושות אהדה ולהתרכז בעובדות ובזכות לפרש אותם.

יאשייביץ' מציג בראיון פרשנות חדשה לפוגרום בעיירה יֶדוובּנֶה, בה נעלו הפולנים מאות משכניהם היהודים באסם והעלו את המבנה באש. ההיסטוריון המלומד קובע כי "התושבים לא עשו זאת על רקע של שנאה גזעית, כי אם מתוך פחד אמיתי, אנושי מאוד ומוצדק מפני כוחה של האוכלוסייה היהודית". מן הראוי להזכיר כי הדבר קרה בתקופת הכיבוש הנאצי.

יאשייביץ' הוא פרופ' להיסטוריה וחבר באקדמיה הפולנית למדעים - המוסד היוקרתי ביותר בתחומו. דבריו עוררו סערה וזכו לתגובות נזעמות ברוב אמצעי התקשורת. העורך הראשי של "פוקוס", מיכאל וויצ'יק, ביקש סליחה מהקוראים וטען כי כוונת הפרסום הייתה "להסב את תשומת לב הקהילה המדעית לאנטישמיות של אחד החברים החשובים באקדמיה למדעים". האקדמיה לא פרסמה עדיין תגובה. יושב הראש שלה הסתפק באמירה לפיה "ייתכן שמזג האוויר החורפי השפיע לרעה על חברנו המלומד". לעומת זאת, התאחדות העיתונאים דורשת להגיש נגד מחבר המאמר כתב אישום על פי סעיפי חוק האוסרים הסתה לשנאה על רקע לאום, דת וגזע – אך גם התביעה הכללית מילאה בינתיים פיה מים.

גם בכנסייה הקתולית לא הגיבו לדברים. פרופ' יאשייביץ' האשים בדבריו את הכנסייה משום שלדבריו, במקרים רבים הגישה עזרה ליהודים הנרדפים ואפשרה להם להתנצר וציידה אותם במסמכים מתאימים בלי לבדוק את כנותם של מבקשי הטבילה. באותה הזדמנות ובנשימה אחת הזכיר לקוראיו כי "הישראלים רוצחים את שכניהם במזרח התיכון ואיש אינו פוצה פיו".

גם באיטליה התפתחה השבוע שערוריה סביב תקרית אנטישמית. באוקטובר האחרון הטיחה מורה בבית ספר תיכון ברומא בתלמידה יהודייה: "לו היית באושוויץ, היית שמה יותר לב לשיעור". הדברים קוממו את תלמידי הכיתה, שהתייצבו מיד לימין הצעירה הנדהמת שפרצה בבכי. התלמידים האשימו את המורה בגזענות ושלושה מהם סירבו להמשיך ללמוד בכיתתה.

בעקבות האירוע התלוננה אמה של התלמידה, יעל שמה, לפני מנהלת בית הספר, אנה מריה טרפאני, שפתחה בברור פנימי של האירוע; המורה לא הכחישה שאמרה את הדברים, אך טענה להגנתה שהיא לא אנטישמית ושרק ביקשה להביא דוגמה למקום שבו שררה משמעת.  בסיום הברור הסתפקה המנהלת בנזיפה רפה. "המורה לא התכוונה לומר את מה שיצא מפיה ולא רצתה להעליב אף אחד", אמרה המנהלת, שצוטטה בתקשורת האיטלקית. מאז קבלת הנזיפה בינואר, יצאה המורה לחופשת מחלה.

"קרובי משפחה של בעלי ושל אמי נספו במחנות ריכוז", אמרה אתמול אמה של יעל לעיתון לה רפובליקה, "איך ייתכן שבשנת 2013 מורים אומרים דברים כאלה בבתי ספר".

שלשום דווח על התקרית בראשונה באתר יהודי רומא. עד משפחת התלמידה העדיפה שלא לפרם את הסיפור כי לא לעורר גלים. ואולם, בעקבות חשיפת הפרשה הורה שר החינוך, פרנצ'סקו פרופומו, לבית הספר להגיש לו דו"ח מפורט של האירועים. בהודעה משותפת שפרסם עם ראש הקהילות היהודיות של איטליה, רנצו גאטניה, נאמר שהמקרה מלמד שוב ש"באנטשימיות ובהכחשת השואה צריך להיאבק לא רק ב-27 בינואר (יום הזיכרון הבינלאומי לשואה ס"מ), אלא בכל ימות בשנה".

תלמידי כיתתה של יעל ביקרו בשבוע שעבר במוזיאון היהודי של רומא. ראש הקהילה היהודית של העיר, ריקרדו פצ'יפיצ'י, קיבל את פניהם וחלק להם שבחים. "נחישותם להביס את האדישות ראויה לפרס מהנשיא". לפני כשבועיים, בראיון ל"הארץ", הזהיר פצ'יפיצ'י מעליית הגזענות באיטליה וקרא ליהודי המדינה "להתחיל אט אט להתארגן לעלייה לישראל”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ