שני שמות חדשים ברשימת הנאצים המבוקשים של מכון ויזנטל

אנשי יחידת גולגלות המוות של הס"ס - הנס ליפשיס ותיאודור שחינסקי, נמלטו לארה"ב. ליפשיס נחקר כעת בגרמניה, שחינסקי לא הוסגר מעולם

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שני שמות חדשים נוספו השנה לרשימת הפושעים הנאצים המבוקשים ביותר של מרכז ויזנטל. השניים הם אנשי יחידת גולגלות המוות של הס"ס - הנס (אנטאנאס) ליפשיס ותיאודור שחינסקי. שניהם נמלטו לארה"ב אחרי מלחמת העולם השנייה. בעוד שהראשון הוסגר לגרמניה, שבה הוא נחקר כעת, השני היה צריך להיות מגורש לפני עשור מארה"ב, אך עד היום שום מדינה לא מוכנה לקבלו. 

לפי המידע שסיפק צייד הנאצים, הד"ר אפרים זורוף, ראש מכון ויזנטל בירושלים, ליפשיס שירת בס"ס. מאוקטובר 1941 עד שנת 1945 הוא היה במחנה אושוויץ-בירקנאו, שם השתתף ברצח המוני וברדיפת אזרחים, בהם יהודים. אחרי המלחמה הוא נמלט לארה"ב אך לפני 30 שנה גורש לגרמניה, שם הוא נחקר כעת.

שחינסקי, כך נטען בדו"ח, שירת כשומר ס"ס חמוש במחנה הריכוז גרוס רוזן בפולין, במחנה זקסנהאוזן בגרמניה ובעיר ורשה בירת פולין, והשתתף באופן פעיל ברדיפת אסירים אזרחיים. אחרי המלחמה גם הוא נמלט לארה"ב. אזרחותו האמריקאית נשללה ממנו אחרי שנת 2000 והוחלט לגרשו, אך עד היום אף מדינה לא הסכימה לקבלו.

ראש מכון ויזנטל בירושלים, הד"ר זורוףצילום: אי–פי

מכון ויזנטל העניק לארה"ב את הציון הגבוה ביותר על פעילותה לחקירה והעמדה לדין של פושעים נאצים. את המקום השני חולקות איטליה, קנדה, גרמניה, הונגריה, סלובקיה וסרביה, לגביהן נכתב כי הן "פעלו בצורה חיובית נגד פושעים נאצים ספציפיים והשיגו לפחות הרשעה אחת או הגישו כתב אישום אחד או בקשה הסגרה". בבריטניה הוגדרו המאמצים לאיתור ושפיטת פושעי נאצים "לא מוצלחים ומספקים".

ציון נכשל קיבלו נורווגיה, שוודיה, אוסטרליה, אוסטריה, אסטוניה, אוקראינה, לטביה, ליטא וסוריה. מדינות אלה סירבו באופן עקרוני לחקור ולהרשיע חשודים נאצים בשל מגבלות חוק או מסיבות אידיאולוגיות, חוסר רצון פוליטי או מחסור במומחים או משאבים.

את רשימת הפושעים הנאצים המבוקשים של מכון ויזנטל פותחים שני שמות שחוזרים ומופיעים בה מדי שנה בקטגוריית על, מעל רשימת עשרת המבוקשים. חרף ההערכות שהשניים כבר אינם בחיים, לטענת המכון, טרם התקבל מידע מבוסס על גורלם. השניים הם אלואיס ברונר, מאנשיו של אייכמן, שאחראי לגירושם של אלפי יהודים אל מותם, ואריברט היים, ד"ר מוות, רופא ממחנות הריכוז, שרצח יהודים בזריקות רעל. מכון ויזנטל הכליל את היים בדו"ח חרף העובדה שגרמניה כבר קבעה כי מת במצרים ב-1992. הד"ר זורוף טוען, שמקום קבורתו אינו נודע, ולכן הוא עדיין מופיע ברשימה.

את רשימת עשרת המבוקשים פותח לאדיסלאב צ'זיק-צ'אטארי, ששירת כמפקד המשטרה ההונגרית בקושיצה (סלובקיה תחת כיבוש הונגרי), וסייע בארגון הגירוש לאושוויץ של 15,700 יהודים. צ'אטרי התגלה בבודפשט על ידי מרכז ויזנטל ב-2011. בקיץ האחרון הוא הושם במעצר בית ומאז ממתין למשפט. בחודש שעבר המיר בית משפט סלובקי את גזר דינו ממוות למאסר עולם, כדי לאפשר לסלובקיה לבקש את הסגרתו מהונגריה ולהעמידו שם לדין. במקום השני נמצא ג'ראלד סומר, שהשתתף ברצח 560 אזרחים בכפר האיטלקי סיינט אנה ד'סטאזמה. הוא שוהה בגרמניה, אך טרם הוגש נגדו כתב אישום.

במקום השלישי - ולאדימיר קאטריוק, מקנדה. הוא חשוד ברצח יהודים ואזרחים חפים מפשע במקומות שונים בבילורוסיה. במקום הרביעי – ג'ון קאלימון מארה"ב, שחשוד ברצח, ריכוז וגירוש של יהודים מגטו לבוב למחנות המוות. עד כה לא נמצאה מדינה שתסכים להעמידו לדין, ולכן הוא נותר בארה"ב, חרף צו גירוש שהוציאה לו. במקום השישי - סוראן קאם מגרמניה, שהשתתף ברצח עורך עיתון אנטי-נאצי. גרמניה מסרבת להסגירו לדנמרק.

במקום השביעי: אלגימאנטאס דאילידה מגרמניה, ש"צד יהודים ופולנים שברחו מגטו וילנה", לפי מכון ויזנטל. הוא הורשע בליטא על מאסר יהודים שניסו להימלט מגטו וילנה ואחר כך הוצאו להורג, אך השופטים לא אכפו את עונש המאסר מפאת גילו. במקום השמיני - מיכאל גורשקו מאסטוניה, שירת בגסטפו בבילורוסיה כמתרגם ונאשם בהשתתפות ברצח המוני של יהודים בסלוצק. ב-2011 נסגרה החקירה נגדו באסטוניה. את הרשימה סוגר הלמוט אוברלאנדר מקנדה, שרצח לפי החשד 23 אלף איש, רובם יהודים. כיום הוא מערער על החלטת בית המשפט הקנדי לשלול את אזרחותו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ