המודיעין האמריקאי: צפון קוריאה ערוכה לשגר טיל בליסטי בכל רגע

לווינים אמריקאיים צילמו את האזור שממנו מניחים שייעשה השיגור. דרום קוריאה: ביססנו שצפון קוריאה עומדת מאחורי מתקפת הסייבר במארס

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
הארץ

המודיעין האמריקאי סבור סיימה את ההכנות לשיגור טיל בליסטי וכי קיים סיכוי גבוה שהוא ישוגר בימים הקרובים. עלתה רמת הכוננות ואתמול אף נעשתה פנייה רשמית לסין שתתערב ותגביר את רמת השפעתה על צפון קוריאה.

פיונגיאנג הודיעה השבוע כי היא ממליצה לכל הדיפלומטים הזרים הנמצאים בתחומה לעזוב עד 10 באפריל משום שלא תוכל להבטיח את שלומם. כמו כן, הודיעו הצפון קוריאנים כי על כל החברות המסחריות שיש להן משרדים ומפעלים באזור התעשייה המשותף של הקוריאות, הנמצא בצדו הצפוני של הגבול, להתפנות עד היום. בעוד חמישה ימים יחול יום הולדתו של מנהיג צפון קוריאה הראשון וסבו של קים ג'ונג און, קים איל סונג. במערב סבורים כי עובדה זו עלולה להגביר את הסיכוי לפרובוקציה צבאית מצד הצפון.

בכיר אמריקאי אמר אמש לרשת החדשות סי-אן-אן כי ממשל אובמה הניח כי פיונגיאנג מוכנה לשיגור ומסוגלת לעשות זאת בכל רגע. לדבריו, לוויינים אמריקאיים הצליחו לצלם את האזור שממנו הניחו כי יבוצע השיגור – כ-16 ק"מ מהחוף המזרחי של צפון קוריאה - בשבוע האחרון.

ארה"ב ודרום קוריאה גיבשו בימים האחרונים מזו שסיאול נקטה בה בעבר במקרה של פרובוקציה צבאית מצד הצפון. על פי התכנון, על התגובה יחולו מגבלות מסוימות כדי למנוע הידרדרות של המצב לכלל מלחמה.

לדברי גורמים אמריקאים רשמיים, התוכנית החדשה כוללת יוזמה לתגובה מידית אך מידתית להתקפה של צפון קוריאה, תוך שימוש באותם אמצעים צבאיים שפיונגיאנג תשתמש בהם. בהתאם לכך, אם צפון קוריאה תפגיז למשל אי של הדרום שבו יש בסיסים צבאיים, כפי שקרה בעבר, תגיב דרום קוריאה מיד במטר של פגזים בעוצמה דומה.

השאלה המכרעת היא כיצד להקדים תרופה למכה של צפון קוריאה בלי לדרדר את המצב. "החלק הבעייתי ביותר בסוגיה הוא איך לבצע פעולת תגמול מידתית מבלי שיוצת עימות כללי או שתונחת מהלומה על סיאול", אומר גרי סמור, שהיה עד לאחרונה יועצו הראשי של נשיא ארה"ב ברק אובמה לענייני גרעין ומשמש כיום יו"ר המרכז ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת הרווארד. "כולם מודעים לכך שאין פה מקום רב לטעויות".

ההכרזות הפומביות של ממשלת דרום קוריאה מלמדות שסיאול וושינגטון אינן תמימות דעים לגבי היקף התגובה ועוצמתה, אבל ההסכם בין שתי המדינות מבטיח שהן יקיימו התייעצות. "תגובה מרחיקת לכת מצד דרום קוריאה היא סכנה אמיתית ואנחנו עובדים על העניין", אמר מקור בכיר בממשל.

חקירה ראשונית בדרום קוריאה מגלה כי השכנה מהצפון אחראית שבה הופלו בין היתר מערכות המחשב של שלוש רשתות טלוויזיה ושני בנקים גדולים. גם תשתיות משמעותיות כמו בתי זיקוק, תחנות הכוח, נמלים ימיים ונמלי תעופה הותקפו אך לא נפגעו.

המפקד הבכיר של הכוחות האמריקאים באוקיינוס השקט של ארה"ב, אדמירל סמואל לוקליר, אמר אתמול כי ארה"ב מסוגלת ליירט טילים בליסטיים המשוגרים מצפון קוריאה. לוקליר אמר את הדברים בשימוע בפני ועדת הסנאט לענייני הכוחות המזוינים. "אני מאמין שיש לנו את היכולת להגן על ארצנו, על גואם, הוואי ועל בעלות בריתנו", אמר. לדבריו, בתוך זמן קצר מאוד ניתן לקבוע מה מטרת הטיל וליירטו אם צריך.

לוקליר אמר כי הוא שותף לעמדתו של ראש הוועדה, הסנטור ג'ון מקיין, שלפיה המתח באזור הוא הגבוה ביותר מאז מלחמת קוריאה בשנות ה-50. לוקליר אמר לחברי הוועדה כי הצבא האמריקאי ובעלות בריתה של ארה"ב מוכנים לאפשרות שצפון קוריאה תתקוף.

אתמול הזהירה צפון קוריאה מפני וקראה לאזרחים זרים הנמצאים בדרום קוריאה לשקול להתפנות מהמדינה. עוצמתן של פצצות מימן תרמו-גרעיניות גדולה בהרבה מזו של פצצות אטום, אולם מומחים מעריכים שאין בידי פיונגיאנג נשק שכזה.

"המצב בחצי האי הקוריאני הולך לקראת מלחמה תרמו-גרעינית", דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית במדינה. "אנחנו לא מעוניינים לפגוע בזרים בדרום קוריאה אם תהיה מלחמה".  פיונגיאנג קראה לארגונים זרים, חברות ותיירים "להתכונן לפינוי". בשבוע שעבר מסרה צפון קוריאה לדיפלומטים זרים השוהים בשטח ריבונותה כי לא תוכל להבטיח את ביטחונם.

בשל האיום הגובר מצפון קוריאה, הציב צבא יפן סוללת טילי פטריוט במרכז טוקיו. השבוע הורה שר ההגנה היפני לצבא ליירט כל טיל מצפון קוריאה שיאיים על הטריטוריה של המדינה. יפן נקטה צעדים דומים גם לאחר שיגורים קודמים של צפון קוריאה. שר ההגנה היפני הוסיף שמשחתות מצוידות בטילי יירוט הוצבו בים בין חצי האי הקוריאני ליפן. לדבריו, סוללות טילי הפטריוט, שהוצבו גם בשני בסיסים צבאיים סמוך לטוקיו, יהיו קו ההגנה השני במקרה של מתקפה.

פריסת סוללת פטריוט ביפן צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ