קרי סיים ביקורו בסיאול: איים בהחרפת הבידוד על צפון קוריאה

ארצות הברית ודרום קוריאה הציעו לפיונגיאנג הזדמנות נוספת לעמוד בהסכם לפירוק הנשק הגרעיני מ-2005, ולא "תבודד את עצמה עוד יותר"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

לאחר שאיימה על צפון קוריאה כי שיגור טיל יהיה "טעות אדירה", הציעה היום (שבת) ארה"ב - יחד עם בת בריתה דרום קוריאה - מתווה לפיוס עם פיונגיאנג. על פי ההצעה הן יחיו את הסכם הסיוע שנחתם עמה ב-2005, ומאז הופר על ידה מספר פעמים, אם זו תנקוט "צעדים משמעותיים" להתפרקות מנשקה הגרעיני.

בהצהרה משותפת שפורסמה לסיכום ביקורו של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, בסיאול, הבליטו שני הצדדים את המתווה הדיפלומטי לסיום המשבר, זאת לאחר שבועות של איומי מלחמה מצד פיונגיאנג. "על צפון קוריאה לעמוד בהתחייבויותיה לקהילה הבינלאומית, או שהיא תבודד את עצמה עוד יותר", נכתב בהצהרה.

"נמשיך לעודד אותה לבחור נכונה. אם תעשה כן, אנו מוכנים לעמוד בהתחייבויות שנקבעו בהצהרה משנת 2005", נכתב עוד, "אבל על פיונגיאנג להוכיח את רצינות כוונותיה באמצעות נקיטת צעדים משמעותיים המצייתים למגבלות הבינלאומיות".

שר החוץ האמריקאי קרי עם מקבילו הדרום-קוריאני, היום בסיאולצילום: אי-אף-פי

ארצות הברית ובנות בריתה ראו בניסיונותיה הגרעיניים של פיונגיאנג משנת 2006 הפרה של ההסכם, וכך גם את מאמציה לקידום תוכנית להעשרת אורניום, שתפתח בעבורה דרך חדשה לייצור נשק גרעיני, לצד התוכנית לייצור הפלוטוניום.

במסיבת עיתונאים שקיים אתמול עם מקבילו הדרום-קוריאני, יון ביונג-צה, אמר קרי כי ארצות הברית מעוניינת בחידוש השיחות על התחייבויותיה הקודמות של צפון קוריאה, אך באותו זמן הדגיש כי וושינגטון תגן על בנות בריתה באזור, והדגיש כי קים ג'ונג-און "חייב להבין, ואני מאמין שהוא בוודאי עושה כן, מה יהיו השלכותיו של עימות שכזה".

הרצון של ארה"ב להביא לרגיעה בחצי האי הקוריאני גרמה לקרי לבקר בבייג'ינג, שם נפגש אתמול עם ההנהגה הסינית. שר החוץ, וואנג יי, אף אמר כי "סין מחויבת לחלוטין לשימור השלום והיציבות באזור והיא תומכת גם בפירוק הגרעין בחצי האי הקוריאני".

בשבועות האחרונים איימה צפון קוריאה בפתיחה במלחמה, זאת לאחר שבאו"ם הוחלט על הטלת סנקציות על המדינה עקב הניסוי הגרעיני השלישי שערכה בפברואר. פיונגיאנג הצהירה שוב ושוב כי לא תוותר על הנשק הגרעיני, אותו הגדיר הממשל הצפון קוריאני ביום שישי, כ"אוצר" המבטיח את ביטחונה.

ביום שני צפויה המדינה לקיים את חגיגות יום הולדתו של מייסד המדינה, קים איל-סונג, סבו של המנהיג הנוכחי, ואלה עשויות להפוך למפגן צבאי, שלפי הערכות יכלול גם ניסיון שיגור טילים נוסףקרי אמר אתמול במסיבת עיתונאים, כי אם יבצע קים ג'ונג-און שיגור טיל נוסף, תהיה זו "טעות אדירה".

את מסעו ממשיך היום שר החוץ האמריקאי בסין, שותפת הסחר העיקרית והגב הכלכלי של צפון קוריאה, ומי שנחשבת לקרובה אליה ביותר, בניסיון לשכנע אותה להגביר את הלחץ על פיונגיאנג. זהו ביקורו הראשון של קרי במדינה. מחר הוא צפוי לבקר ביפן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ