התנגדות בישראל עלולה לסכל פטור מוויזה לארה"ב

ישראל נדרשת להבטיח בתמורה כניסה חופשית לאזרחי ארה"ב, אך מסרבת משיקולי ביטחון. בקונגרס סבורים שהיא חוששת להכניס ערבים אמריקאים

סוכנות הידיעות היהודית (JTA)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנות הידיעות היהודית (JTA)

ממשלת ישראל עשויה לסכל יוזמה של השדולה היהודית האמריקאית, אייפא"ק, לקידום מתן פטור לישראלים מהוצאת ויזה לארה"ב. בירושלים מסרבים לאפשר בתמורה כניסה חופשית גם לאזרחי ארה"ב לישראל, בטענה לשיקולי ביטחון, ומתעקשים לשמור על זכות הסירוב.

באייפא"ק לוחצים להכליל בתוך הענקת הפטור הסתייגות שתאפשר לישראל את זכות הסירוב, ואולם גורמים בקונגרס העריכו כי הסיכויים לכך נמוכים, שכן המחוקקים האמריקאים רואים בדבר ניסיון למנוע מאזרחי ארה"ב ממוצא ערבי כניסה חופשית לישראל. "זה בלתי נתפש לתת למדינה אחרת אור ירוק להפר את זכויות האזרח של אמריקאים במסעותיהם בחו"ל", אמר עוזרו של אחד המחוקקים הפרו-ישראלים בבית הנבחרים.

ההצעה, שמקדמת הסנטורית ברברה בוקסר, קובעת כי הפטור יוענק רק לאחר שייקבע כי ישראל "עשתה כל מאמץ אפשרי, מבלי לסכן את ביטחונה, כדי להבטיח שזכויות מסע זהות יוענקו לכל אזרחי ארצות הברית". גורמים בבית הנבחרים מציינים כי המחוקקים, בהם גם מהבולטים בפעילים הפרו-ישראלים, מתנגדים למשפט "מבלי לסכן את ביטחונה", שכן לראייתם הדבר ייתן גיבוי לנטייתה של ישראל לסרב את כניסתם של אזרחי ארה"ב ממוצא ערבי, מבלי לנמק זאת. 

תור מבקשי הוויזה מחוץ לשגרירות ארה"ב בת"אצילום: אריאל שליט

הסתייגות שכזו לא הוענקה לאף אחת מ-37 המדינות שאזרחיהן פטורים מהוצאת ויזה לארה"ב. ירושלים הבהירה כי ללא הסתייגות שכזו, לא יתאפשר צירוף אזרחי ישראל לפטור מהוצאת ויזה. גורמים ישראלים הוסיפו בשיחה עם סוכנות הידיעות היהודית, כי אזרחי ארה"ב גם כך אינם צריכים להוציא ויזת תייר לשם ביקור בישראל. 

עם זאת, בשנים האחרונות דווח על כמה מקרים שבה אזרחים אמריקאים בעלי שמות ערביים או מוסלמיים, לא הורשו להיכנס לישראל, או שנתקלו בקשיים רבים לעשות כן, וזאת מבלי שקיבלו הסבר מדוע. מחלקת המדינה האמריקאית אף מצרפת לנוסעים לישראל אזהרה, לפיה "אזרחי ארה"ב שהרשויות בישראל חושדות כי הם ממוצא ערבי, מזרח תיכוני, או מוסלמי, עלולים להיות מסורבי כניסה לישראל, מבלי שיקבלו נימוק לכך".

נשיא המכון הערבי-אמריקאי, ג'יימס זוגבי, שפועל נגד הכללת ההסתייגות בפטור לישראל, אמר כי אישורה ייתן גיבוי למדיניות מפלה. "ההסתייגות תאשרר את פעילותה של ישראל ליצירת שני מעמדות של אזרחים", אמר זוגבי, שציין כי בביקוריו בישראל נאלץ תמיד להמתין זמן רב במעבר הגבול. 

באחרונה התפרסם ב"הארץ" סיפורה של נור ג'ודה, אזרחית אמריקאית ממוצא פלסטיני שמלמדת אנגלית ברמאללה. ג'ודה ביקרה בירדן לרגל חג המולד, ולא הורשתה לחזור לישראל, למרות שבידה היה אישור כניסה למשך שנה, וחרף הפצרות שגרירות ישראל בוושינגטון כי יש לאפשר את כניסתה. מהשב"כ נמסר שהאמריקאית, נור ג'ודה, סירבה לשתף פעולה בנושאים ביטחוניים ולכן סורבה כניסתה. ג'ודה סיפרה ל"הארץ" שגם אם המפגש עם אנשי מעבר הגבול לווה בחיכוכים, הרי שענתה על כל שאלותיהם. 

מבקרי המדיניות הישראלית טוענים כי הרשויות מסרבות כניסה ממניעים פוליטיים, ולא ביטחוניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ