במקרה שפספסתם |

מה קרה בעולם בסוף השבוע

אובמה: שימוש בנשק כימי הוא שינוי כללי המשחק; בית משפט ברוסיה מסרב לשחרר את חברת להקת פוסי ריוט; הפגנות אלימות בבנגלדש ועוד ועוד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שאלת השימוש בנשק כימי בסוריה עמדה בראש סדר היום של הממשל האמריקאי בסוף השבוע. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר אתמול לפני פגישה עם מלך ירדן עבדאללה כי ארה"ב תחקור עם האו"ם את האפשרות שסוריה השתמשה בנשק כימי. הוא חזר על דברים שאמר בעבר, לפיהם העולם אינו יכול להשלים עם שימוש בנשק כימי וכי נשק להשמדה המונית הוא "שינוי של כללי המשחק".

חמי שלו כתב בעקבות פרשת הנשק הכימי פרשנות על הצל הענק שמטילה מלחמת עיראק על מדיניותו של אובמה בכל הנוגע להתערבות צבאית בסוריה. לפי שלו, הפיאסקו האמריקאי בעיראק והביטחון העצמי המופרז של קברניטי המודיעין בעידן בוש בנוגע להימצאות נשק להשמדה המונית בידי סדאם חוסיין משפיעים על יחסו הזהיר של אובמה בנוגע למעורבות האמריקאית בסוריה.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר אתמול בראיון לבי-בי-סי כי למרות העדויות לשימוש בנשק כימי בסוריה, לא סביר שהמערב יתערב צבאית בקרוב. "מה שאנחנו רואים הוא מאוד מטריד", אמר קמרון וציין כי מדובר ב"ראיות מוגבלות, אבל הן מתרבות, לשימוש בנשק כימי, ככל הנראה על ידי הממשל". אולם כשנשאל אם הראיות החדשות יובילו את מעצמות המערב לשלוח חיילים לסוריה אמר: "אני לא חושב שסביר שזה יקרה, אבל אני חושב שאנחנו יכולים להגביר את הלחץ על המשטר, לעבוד עם השותפות שלנו, לעבוד עם האופוזיציה כדי להביא את התוצאה הנכונה".

הסורים מכחישים את הטענות נגדם. שר ההסברה הסורי, עומראן זועבי, אמר כי טורקיה היא זו שהעבירה נשק כימי לידי המורדים. "להאשמות נגדנו אין כל ביסוס", אמר זועבי המבקר במוסקבה. לדבריו, המורדים עומדים מאחורי התקיפה בנשק כימי בחודש מארס, שבה נהרגו 25 בני אדם ונפצעו עשרות. רוסיה חוזרת היום על עמדתה, המתנגדת למעורבות של העולם בנעשה בסוריה. סגן החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב אמר כי הטענות בדבר שימוש בנשק כימי בסוריה אינן יכולות לשמש עילה להתערבות זרה נגד משטרו של אסד. "אם יש הוכחה רצינית לשימוש בנשק כימי יש להציגה מיד ולא להסתירה", אמר.

>>עדכונים על המתרחש בעולם הערבי והמוסלמי בלייב בלוג מזרח תיכון

הפגנות אלימות בבנגלדש

בסוף השבוע המשיכו צוותי החילוץ לחפש ניצולים בבנגלדש לאחר שבניין בן שמונה קומות בפרברי הבירה דאקה קרס ביום רביעי האחרון. לפי הרשויות, נהרגו בקריסת הבניין 333 בני אדם ורבים עדיין נעדרים. עם זאת מאז יום חמישי חולצו כמה עשרות בני אדם. ראש הממשלה, שייח חסינה ואזד ביקשה מהאזרחים להתפלל לשלומם של הנפגעים.

קריסת הבניין גרמה לזעם ציבורי ומפגינים רבים יוצאים בימים האחרונים לרחובות הבירה. הם דורשים שהרשויות יעצרו את הבעלים של הבניין שקרס וישפרו את תנאי העובדים במדינה. לפי המשטרה, שהגדירה את המצב במדינה "לא יציב", יותר מ-10,000 בני אדם השתתפו בהפגנות בעיר. השוטרים השתמשו בגז מדמיע וכדורי גומי כדי לפזר את המפגינים, שחסמו כבישים, שרפו אוטובוסים וגרמו נזק למפעלי טקסטיל.

בעל הבניין, התעלם לפי המשטרה, מסדקים שהתגלו בבניין זמן קצר לפני קריסתו ומסתתר. ראש הממשלה הבטיחה שהוא יוענש.

החשוד בביצוע הפיגוע בבוסטון הועבר לכלא; הושפע מבכיר באל קאעדה שחוסל בתימן

ג'והר צארנייב, החשוד בביצוע הפיגוע במרתון בבוסטון, הועבר אתמול מבית החולים שבו שהה מאז לכידתו למרכז רפואי בבית סוהר. צארנייב, בן 19, נפצע בפשיטה של כוחות המשטרה ב-18 באפריל, שעות לאחר שהרשויות פירסמו תמונות שלו ושל אחיו הבכור. הרשויות בארה"ב הגישו נגדו אישומים רשמיים ביום שני האחרון, ואם יורשע הוא עשוי לקבל גזר דין מוות. אחיו טמרלאן צארנייב, בן 26, נהרג בעת המצוד המשטרתי.

אתר "דיילי ביסט" דיווח אתמול כי לרשויות בארה"ב, המנסות לאסוף מידע על אודות טמרלאן וג'והר צארנייב, האחים החשודים בביצוע הפיגוע החודש במרתון בבוסטון, יש פרטים חדשים השופכים אור על תהליך ההקצנה של השניים. לפי הדיווח, מקורות בממשל האמריקאי אמרו שבזמן החקירה של ג'והר, אמר הצעיר, בן 19, כי הוא ואחיו הושפעו מדרשותיו של אנואר אל-אוולאקי, המטיף הקיצוני יליד ארה"ב שנהרג בהתקפת מל"ט אמריקאי בתימן בשנת 2011. איש הדת הכריזמטי נתפש בידי הממשל האמריקאי כמסוכן במיוחד, מכיוון שהטיף באנגלית שוטפת נגד ארה"ב והתרבות האמריקאית בדרשות שפורסמו באתרים פופולריים כמו יו-טיוב.

אל-אלוואקי נחשב למי שהשפיע על רבים, בהם פייסל שאחזד, פקיסטאני-אמריקאי שניסו להפעיל מכונית ממולכדת בטיימס סקוור במאי 2010 ונידאל מאליק חסן, קצין בצבא ארה"ב שירה למוות ב-13 בני אדם בבסיס הצבאי פורט הוד בשנת 2009. חסן, כך התברר לחוקרים, התכתב עם אל-אלוואקי בדואר האלקטרוני בחודשים שקדמו לירי, אולם אין הוכחות כי איש הדת ידע על כוונותיו.

בכירים בעיריית ניו יורק אמרו שלשום כי ג'והר אמר לחוקרים בבית החולים שאחרי שהאף-בי-איי פירסם את התמונות שלו ושל אחיו, תכננו השניים לנסוע לניו יורק ולהטמין פצצות בטיימס סקוור. מאז הפיגועים ב-11 בספטמבר 2001, נמצאות מערכות אכיפת החוק והביטחון בעיר בכוננות גבוהה. במאי 2010 היה ניסיון פיגוע של אזרח אמריקאי יליד פקיסטאן בטיימס סקוור.

בתוך כך, מחוקקים אמריקאים דורשים תשובות מבכירים במערכת הביטחון של ארה"ב בנוגע לשאלה מה היה ידוע על האחים צארנייב, ובמיוחד טמרלאן, לפני הפיצוצים, שבהם נהרגו שלושה בני אדם ונפצעו 264. ב-2011 רוסיה ביקשה מהאף-בי-איי לחקור את טמרלאן בגלל החשד שהוא מקורב ללוחמי הגי'האד. שישה חודשים לאחר מכן, ביקשה רוסיה גם מהסי-איי-אי להעביר לה מידע על אודותיו. "אין ספק שלא נעשה די כדי לפקח על הפעילות של האחים, במיוחד שהיו כמה אזהרות לגבי טמרלאן", אמר חבר בית הנבחרים הרפובליקאי, אד רויס.

עשרות הרוגים בשריפה ברוסיה

כלי תקשורת ברוסיה מדווחים כי 38 בני אדם נהרגו ככל הנראה בשריפה שפרצה בבית חולים פסיכיאטרי מצפון מוסקווה. לפי הערכות היו 41 בני אדם בבניין בעת השריפה, 38 מטופלים ושלושה אנשי צוות.

לפי הדיווחים, שלושה בני אדם, אחות ושני חולים, הצליחו להימלט. המשרד לענייני מצבי חירום הודיע כי צוותי החילוץ מצאו עד כה 12 גופות. מקור במשרד הבריאות אישר כי קיים חשש לחייהם של 38 בני אדם. בבית החולים ברמנסקי, הנמצא במרחק של 120 קילומטרים מצפון למוסקווה, מותקנים סורגים לחלונות. כמה מהמאושפזים מתו ככל הנראה בשעה שניסו להגיע לכניסה הראשית של בית החולים ולהימלט.

"לאחר שנשמעה האזעקה, אחת האחיות ראתה את הלהבות בסוף המסדרון. היא ניסתה לכבות את האש והצליחה לחלץ שני חולים", כך אמר יורי דשיוביץ', בכיר בצוות הסיוע והחילוץ. בשנים האחרונות פרצו שריפות רבות במבני ציבור ברחבי רוסיה, בהם בתי חולים, בתי ספר, מרכז לטיפול בסמים ובתי אבות, שעוררו שאלות בנוגע לתנאים וההקפדה על הבטיחות במתקנים אלה. בשנת 2011 נהרגו ברוסיה יותר מ-12 אלף בני אדם בגלל שריפות. בתשעת החודשים של שנת 2012 נהרגו 7,700 בני אדם משריפות.

בית משפט ברוסיה מסרב לשחרר את חברת להקת פוסי ריוט

בית משפט ברוסיה דחה אתמול בקשה לשחרור מוקדם מהכלא שהגישה אחת מחברות להקת הפאנק "פוסי ריוט". השירים הפרובוקטיביים ומשפטן של חברות הלהקה הפך אותן לסמל לתנועה האופוזיציה לשלטונו של הנשיא ולדימיר פוטין. נדז'דה טולוקוניקובה, שנמצאת בבית סוהר מאז מעצרה בחודש מארס אשתקד, נידונה לשנתיים מאסר, זאת לאחר שהלהקה קיימה הופעת מחאה נגד פוטין בקתדרלה המרכזית במוסקווה. בית המשפט קבע שבגלל התנהגותה במאסר טולוקוניקובה אינה זכאית לשחרור מוקדם. עורכת דינה של טולוקוניקובה אמרה כי בכוונתה לערער על ההחלטה.


בחירות באיסלנד

אזרחי איסלנד הולכים היום לקלפיות בבחירות שבהן צפויה קואליציית המרכז-שמאל לספוג מפלה. פרשנים מעריכים כי שתי מפלגות המרכז-ימין יצליחו להרכיב קואליצייה ובכך לחזור לשלטון לאחר שהואשמו באחריות לקריסה הכלכלית של המדינה בשנת 2008. ניצחון הימין עשוי להקפיא את השיחות על הצטרפות האי לאיחוד האירופי.

אמריקאי עומד לדין בצפון קוריאה

צפון קוריאה הודיעה כי תייר אמריקאי יעמוד לדין באשמת ניסיון להפיל את המשטר, עונש שעליו הוא עלול לקבל גזר דין מוות. משפטו של האזרח האמרקאי-קוריאני, קנת ביי, שעצור בצפון קוריאה מאז נובמבר, עלול להחריף את המתיחות בין פיונגיאנג לוושינגטון. ביי, בן 44, נעצר בראסון, אזור כלכלי מיוחד בצפון מזרח צפון קוריאה הגובל עם סין ורוסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ