אירלנד: הפרלמנט יצביע על חוק שמאפשר הפלות

הממשלה בדבלין העלתה לסדר היום הצעת חוק שמתירה להפסיק היריון כדי להציל את חיי האם, אולם אינה מתייחסת להפלה בגלל אונס או גילוי עריות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת אירלנד העלתה אמש (שלישי) לסדר היום הצעת חוק שתאפשר באופן מוגבל הפלה חוקית במדינה. החוק החדש, שצריך עדיין להיות מאושר בשני הבתים בפרלמנט, מתייחס למצבים שבהם הפסקת היריון תאושר כדי להציל את חיי האם, אך אינו מתייחס להפסקת היריון בגלל אונס או גילוי עריות.

בנוסף, לפי החוק החדש, אשה שמעוניינת להפיל בשל נטייה אובדנית תיאלץ לעבור בדיקה והערכה בידי שישה רופאים ובהם פסיכיאטרים. ארגונים התומכים בזכותן של נשים להפלות מתחו ביקורת חריפה על סעיף זה ועל הגבלות נוספות בהצעת החוק.

הפלות אסורות באירלנד, אלא במקרים שבהם יש צורך בהתערבות רפואית שנועדה להציל את חיי האם. ואולם, החוק הקיים לא היה ברור ומפורט דיו, ובסתיו האחרון מתה בבית חולים באוניברסיטת גולווי סאוויטה האלאפנאוור, בת 31, רופאת שיניים ממוצא הודי, בשל הרעלת דם. זאת לאחר שהרופאים סירבו לאשר את בקשתה להפלה, שהיתה יכולה להציל את חייה. אחת ממטרותיו של החוק החדש היא למנוע מקרים דומים. 

הפגנה בעד החוק באירלנדצילום: אי–פי

לפי החוק, שלושה יועצים שבודקים אשה עם נטייה למחשבות אובדניות בזמן היריון חייבים להסכים פה אחד אם לאשר הפלה. אם בקשה להפלה אינה מאושרת, האשה יכולה להגיש ערעור, שבו ידונו שלושה רופאים אחרים. גם בערעור הרופאים צריכים להחליט פה אחד אם לאשר הפלה. 

הארגון "רופאים למען בחירה" הביע דאגה רבה מהסעיף בחוק שמחייב אישור הפלה בידי בני אדם רבים כל כך, שיצטרכו להעריך אם אשה אובדנית ולאפשר לה להפסיק את ההיריון. חברת הארגון מארי פבייר הביעה חשש ממצב שבו רופאים שמתנגדים להפלות לא יאשרו בקשות להפסקת היריון גם בקרב נשים אובדניות בגלל השקפת עולמם. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ