הארץ

עובדים ברחבי העולם התאחדו היום לציון אחד במאי, יום הפועלים, בהפגנות, מצעדים ושביתות שהידרדרו בחלק מהמדינות לאלימות. באירופה מחו על שנים של צעדי צנע שפגעו במשכורות והביאו לעלייה באבטלה, ובאסיה הפגינו נגד המשכורות נמוכות, העלייה במחירי המחייה ותנאי העבודה הירודים שגרמו לאסונות ולמותם של עובדים רבים. מפגינים בערים ברחבי העולם קראו נגד מנהיגים פוליטים ועסקיים, בטענה שהתעלמו מקולם של העובדים בשנים בהן מדינות רבות מתמודדות עם מיתון כלכלי ואבטלה גואה.

באיסטנבול פרצו עימותים אלימים בין המשטרה למפגינים, כאשר מאות ניסו לפרוץ את המחסומים ולהגיע לכיכר המרכזית בעיר ולציין בה את אחד במאי, למרות האיסור שהטילו השלטונות. לפחות 16 בני אדם נפצעו ו-20 נעצרו, כשמפגינים יידו אבנים, פצצות תבערה וחזיזים אל עבר שוטרים, שהגיבו בירי גז מדמיע.

כיכר טקסים, הנחשבת ללב העיר, עוברת שיפוץ מקיף. הממשלה הטורקית אסרה השנה לקיים את חגיגות חג הפועלים בטקסים, בטענה כי המקום מסוכן. קבוצות של איגודי עובדים נשבעו לחגוג את אחד במאי בטקסים, שכן למקום יש חשיבות סמלית בעיני העובדים ואנשי השמאל: באירועי אחד במאי בשנת 1977, נהרגו בכיכר עשרות מפגינים, כאשר חמושים בלתי מזוהים פתחו באש.

13 מתוך 13 |
הפיליפיניםצילום: אי-אף-פי
1 מתוך 13 |
פנום פן, קמבודיהצילום: אי-פי
2 מתוך 13 |
בנגלדשצילום: אי-אף-פי

שירותי הרכבת התחתית, האוטובוסים ומעבורות החוצות את מיצרי הבוספורוס הופסקו חלקית וגשרים נסגרו כדי למנוע מקבוצות גדולות מלהתקהל בכיכר טקסים. כ-22 אלף שוטרים הוצבו בעיר, כך דיווחה סוכנות הידיעות אנדולו הממשלתית.

ביוון יזמו איגודי העובדים שביתה במחאה על צעדי הצנע של הממשלה. משרדים ציבוריים נסגרו, בתי החולים הממשלתיים עבדו במתכונת חירום והתחבורה הציבורית שובשה. זו השביתה האחרונה בסדרה ארוכה של שביתות ומחאות המטלטלות את המדינה הנתונה במשבר חוב, ובשש שנים של מיתון מתמשך שהוביל לקיצוצים בשכר ובהוצאות הממשלה.

"המסר שלנו היום ברור מאוד: די למדיניות הזאת הפוגעת בבני האדם והופכת את העניים לעניים עוד יותר", אמר איליאס אילופולוס, המזכיר הכללי של איגוד העובדים של המגזר הציבורי. "על הממשלה לבטל את צעדי הצנע, הציבור כבר לא מסוגל לעמוד בהם עוד". 1,000 שוטרים הוצבו באתונה כדי למנוע התפרצויות אלימות, אולם ההפגנות בבירה היו שקטות והאיגודים לא הצליחו למשוך קהל רב.

בשנה שעברה נערכו באתונה הפגנות ענק, כש-100 אלף יוונים התקהלו בכיכר סינטגמה. אחת הסיבות למיעוט המשתתפים היא ש-1 במאי נופל השנה כמה ימים קודם לפסחא היוונית אורתודוקסטית, לפיכך בתי הספר סגורים ורבים נמצאים בחופשה.
בספרד שבה אחוזי האבטלה הגיעו לשיא של 27%, קראו שני איגודי העובדים הגדולים לעובדים ולמובטלים להשתתף ביותר מ-80 ההפגנות ברחבי המדינה. אלפים צעדו במדריד, נופפו דגלים ושלטים עליהם נכתב "הצנע הורס והורג". בטור בעיתון הכלכלי "אל אקונומיסטה" ביקר איגנסיו פרננדס קוצ'ו, מזכ"ל אחד האיגודים, את "חוסר האחריות העצום של הממשלה" המאפשרת לאבטלה להגיע לממדים כאלה. "העתיד של ספרד נראה נורא. אנחנו הולכים אחורה עם הממשלה הזו", אמרה אליסיה קנדלס, 54, עובדת לשעבר בשירות הציבורי שמובטלת זה שנתיים.

באסיה המשמשת בסיס למפעלים של חברות בינלאומיות רבות, מחו על בטיחות ירודה ועל ניצול העובדים על ידי העסקים הגדולים. בבנגלדש השתלבו ההפגנות עם המחאה על קריסת מפעל בן שמונה קומות בשבוע שעבר, שנבנה ללא רישיונות, בעוד מניין ההרוגים בהתמוטטות עלה ל-413. עשרות אלפים יצאו לרחובות הבירה דאקה בדרישה לאכוף אמצעי בטיחות במפעלים במדינה ודרשו להעמיד לדין את בעלי המתפרות והבניין שקרס.
"הממשלה צריכה לדאוג לבטיחות במקומות העבודה ולהעניק חבילות פיצויים לכל החיים למשפחות ההרוגים בתאונות אלו, כמו גם לניצולים", דרש מנהיג העובדים וזדול איסלאם חאן בעצרת. הוא קרא לשלטונות להרוס את כל המבנים התעשייתיים שאינם עומדים בתקנים.

באינדונזיה הפגינו עשרות אלפי עובדים בבירה ג'קרטה בקריאה לשיפור תנאי עבודם ולהתנגד לתוכניות הממשלה לקצץ בסובסידיות לדלק. בדיווחו מג'קרטה אמר סטפ וסן, כתב אל ג'זירה: "לאן שאני מפנה את מבטי, אני רואה עובדים מפגינים. זו העצרת הגדולה ביותר שראיתי כאן. הנשיא סוסילו במבאנג יודהויונו, הודיע אתמול שיועלה מחיר הדלק. על כן, ההעלאה בשכר המינימום שנקבעה לאחרונה לא תורגש כלל". הוא העריך שלבירה הגיעו כ-150 אלף בני אדם.

בפנום פן בירת קמבודיה, דרשו פועלי המתפרות להעלות את שכרם מ-80 דולר לחודש ל-150, ולשפר את תנאי עבודתם. המארגנים סיפרו שכ-5,000 מפגינים, בהם עובדים מאוגדים, התכנסו לעצרת, קראו סיסמאות ונשאו כרזות. כחצי מיליון בני אדם עובדים בתעשיית הטקסטיל במדינה, שמייצרת בגדים למותגים אמריקאים ואירופים רבים.
ובפיליפינים אלפי עובדי קבלן צעדו ברחובות מנילה הבירה. הקמת איגודי עובדים אסורה במדינה, לפיכך דרשו המפגינים שהממשלה תדאג לזכויותיהם. מפגינים מול שגרירות ארה"ב הציתו תמונה  של נשיא המדינה בניגנו אקינו ונשיא ארה"ב ברק אובמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ