ניצחון דחוק לקואליציית השלטון במלזיה

קואליציית החזית הלאומית, שנמצאת בשלטון מאז זכתה המדינה בעצמאות מבריטניה ב-1957, זכתה בבחירות על אף סקרים שהצביעו על שינוי היסטורי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

הקואליציה השלטת במלזיה הצליחה להשיג ניצחון דחוק בבחירות הכלליות שנערכו היום (ראשון), על אף מערכת בחירות צמודה וסקרים שהצביעו על אפשרות להחלפה היסטורית של השלטון. גוש האופוזיציה, שהתחייב לנקות את הפוליטיקה מהשחיתות ולשים קץ למדיניות המבוססת על גזענות, לא הצליח להדיח את הקואליציה, שמנהיגה את המדינה זה 56 שנה, ושלטונה הוא אחד הארוכים בעולם.

על אף ניצחונה של קואליציית החזית הלאומית, מערכת הבחירות חשפה את חולשתה של ההנהגה. ספירה חלקית של הקולות העלתה כי עד כה הקואליציה קיבלה 127 מהמושבים בפרלמנט, מתוך 222 אפשריים, ואילו גוש האופוזיציה קיבל 77. זו תוצאה קרובה לבחירות 2008, אז זכתה החזית הלאומית ב-140 מושבים ואיבדה את הרוב הפרלמנטרי של שני השלישים שהיה לה בעבר.

לשם השוואה, ב-2004 זכתה הקואליציה ב-90% מהמושבים. כעת נותר לראות אם ראש הממשלה נג'יב רזאק יוכל להרכיב ממשלה חזקה, ולשפר את מעמדה של הקואליציה.

ראש ממשלת מלזיה נג'יב רזאק (מימין) חוגג את הזכייה בבחירותצילום: רויטרס

יו"ר האופוזיציה אנואר אברהים, לשעבר סגן ראש הממשלה, רמז הערב שהוא עשוי לערער על התוצאות, ואמר שאיבד מושבים בשל אי סדרים. עוד לפני שנמנו כל הקולות, הוא פרסם הודעה מפתיעה שבה הכריז על ניצחון, וקרא למפלגת השלטון ולוועדת הבחירות המרכזית לא לנסות "לחטוף את התוצאות". דקות לאחר שנודע על ההפסד, החליפו אלפים מתומכי האופוזיציה את תמונת הפייסבוק שלהם לריבוע שחור, סמל לאכזבתם מהתוצאות.

סקרי דעת קהל בשבועות האחרונים הראו תוצאה צמודה, מאחר שרזאק לא הצליח לתרגם את הצמיחה הכלכלית החזקה והחקיקה החברתית לתמיכה ציבורית. מפלגת השלטון גם נאלצה להתמודד עם פרשות שחיתות והאשמות בקניית קולות, שפגעו בה בעיקר בקרב מצביעים צעירים. בני מיעוטים סינים והודים, וכן מלאים רבים, דוחים את הפטרונות של החזית הלאומית, בטענה שהיא מבטיחה יציבות, אך מתבססת על גזענות ומובילה לשחיתות ולהגדלת אי-השוויון.

ראש הממשלה רזאק החל לאחרונה בביצוע רפורמות הדרגתיות, שמטרתן לקדם השקעות ולבטל חוקים רודניים במדינה שכלכלתה היא השלישית בגודלה בדרום-מזרח אסיה. "אני מקווה שהאופוזיציה תקבל את התוצאות בלב פתוח, ותאפשר את המשך התהליך הדמוקרטי", אמר הערב רזאק במסיבת עיתונאים.

ועדת הבחירות העריכה כי ההשתתפות בבחירות עמדה על שיעור שיא של 80% מבין 13 מיליון בעלי זכות ההצבעה. בהתאם לתוצאות חלקיות מהבחירות של אתמול עולה שהסינים, המהווים רבע מאוכלוסיית המדינה, ממשיכים לנטוש את החזית הלאומית, ובמקביל לחזק את מפלגת האופוזיציה הסינית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ