למקרה שפספסתם |

מה קרה בעולם בסוף השבוע

הרוגים ביום הבחירות בפקיסטאן. נפתח משפטו החוזר של מובארק. אחרי 17 ימים חולצה אשה בין הריסות הבניין שקרס בבנגלדש, ועוד ועוד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בפקיסטאן החלו היום (שבת) הבחירות לפרלמנט, המסמנות מעבר ראשון בתולדות המדינה בין ממשלות אזרחיות. עם זאת, מערכת הבחירות התאפיינה באלימות רבה ומתיחות בין פלגים שונים במדינה, ובמהלכה נהרגו יותר מ-100 בני אדם.

היום נהרגו 10 בני אדם ועשרות נפצעו בפיצוץ בעיר הנמל קראצ'י. עשרות אלפי חיילים נפרסו ליד תחנות ההצבעה לאחר שארגון הטליבאן בפקיסטאן איים לבצע פיגועי התאבדות ביום הבחירות. כמה שעות לפני פתיחת הקלפיות סגרה פקיסטאן את גבולותיה עם אפגניסטאן ואיראן כדי למנוע התערבות חיצונית של ארגונים קיצוניים. הגבולות יישארו סגורים בשלושת הימים הקרובים.

יותר מ-86 מיליון בני אדם זכאים להצביע בבחירות לפרלמנט. 5,000 בני אדם מתמודדים על מקום באחד מ-342 המושבים באסיפה הלאומית, 272 מהם נבחרים ישירות בידי הציבור.

המפלגות המרכזיות המתמודדות במירוץ הן מפלגת האופוזיציה המרכזית PML-N בראשותו של נוואז שריף, ראש ממשלה לשעבר, הנחשב לבעל כוח פוליטי רב במדינת המחוז המאוכלסת במדינה, פנג'אב; מפלגת העם של פקיסטאן (PPP) שבה חבר הנשיא אסיף עלי זרדארי, שעלה לשלטון ב-2008 לאחר ההתנקשות באשתו, ראש הממשלה לשעבר, בנזיר בוטו; והתנועה למען הצדק בראשותו של אמראן חאן, שחקן הקריקט לשעבר שזוכה לפופולריות רבה.

ריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה הגיע לשיא חדש

ריכוז גז החממה העיקרי באטמוספירה, דו תחמוצת הפחמן, הגיע השבוע לרמות שלא היו קיימות מזה כשלושה מיליוני שנים. הדבר מגביר שוב את החשש הבין לאומי מההשלכות שיהיו לכך על האקלים של כדור הארץ.

תחנת למדידת הגז הפועלת בהר הוולקני לואה באי הגדול ביותר בהוואי מדדה ריכוז ממוצע יומי של דו תחמוצת הפחמן העומד על 400 חלקים למיליון. מדענים מעריכים כי רק לפני שלושה מליוני שנים היו ריכוזים כאלו של הגז. באותה תקופה לא היה קרח באזור הארקטי ומפלס מי הים היה גבוה בכמה עשרות מטרים לעומת ימינו.

רמה של 400 חלקים למיליון כבר נמדדה בשנה שעברה מעל האזור הארקטי, אבל רק לפרק זמן קצר ולא כנתון ממוצע לאורך היום. הנתון הנוכחי אינו מסמן שינוי מהותי בתופעת גזי החממה אלא נתפש בעיקר כביטוי סמלי לכך שהתופעה נמשכת וממשיכה לסכן את האנושות. רמות דו תחמוצת הפחמן עוברות גם שינויים עונתיים ובזמן התפתחות עלים בחצי הכדור הצפוני, קולטים הצמחים לתוכם כמות אדירה של גז זה ומורידים את הריכוז שלו.

שליט גואטמלה לשעבר נשלח ל-80 שנות מאסר בגין רצח עם

מדינות מרכז אמריקה ידעו לא מעט רודנים אכזריים בהיסטוריה המודרנית שלהן, רובם הצליחו לחמוק מלתת את הדין על מעשיהם. אולם בצעד יוצא דופן, העמידה גואטמלה למשפט את חוסה אפריין ריוס מונט, הדיקטטור ששלט במדינה בראשית שנות ה-80 של המאה שעברה. ואתמול (שישי) הוא הורשע במתן פקודות שהובילו למעשי רצח, עינויים, אונס ולגירושם של אלפי אינדיאנים צאצאי בני המאיה. על כל אלה, שלח אותו בית המשפט ל-80 שנות מאסר בפועל.

ריוס מונט, כיום בן 86, היה גנרל בצבא גואטמלה. במארס 1982 הוא תפס את השלטון בכוח ומינה עצמו לנשיא. כתב התביעה שהוגש נגדו מגולל מסכת מעשי זוועה שהתחוללו בגואטמלה במשך השנתיים במהלכן כיהן ואשר הביאו למותם של לפחות 1771 אינדיאנים. מעשי הטבח, הרס הכפרים, העינויים ומעשי האונס, בוצעו על ידי קצינים וחיילים שסרו למרותו, וכן על ידי קבוצות של מיליציות אזרחיות שחומשו על ידי המדינה. המעשים היו חלק ממאבק במחתרות השמאל במדינה – שהאינדיאנים כביכול סייעו להן.

הימים ההם היו ימי המלחמה הקרה בין הגושים, והנשיא רייס מונט, זכה לסיוע נדיב של סוכני ה-CIA האמריקני, וסוכנויות פדראליות נוספות.

אחרי 17 ימים: אשה חולצה מהריסות הבניין שקרס בבנגלדש

כוחות ההצלה בבנגלדש חילצו אתמול (שישי) ניצולה מהריסות הבניין שקרס לפני 17 יום. בפינוי הריסות מפעל הטקסטיל נמצאו עד כה יותר מאלף גופות; העבודות במקום הופסקו לצורך חילוץ הניצולה. אדם שהיה עד לחילוץ סיפר כי ראה את האשה, שהייתה לכודה בחדר התפילה שבמרתף הבניין במשך יותר משבועיים, מנופפת לצוותים שמצאו אותה.

מאות המשתתפים בפעולות החילוץ בבניין בשבועיים האחרונים קיימו בצהריים תפילה לשלומה של האשה. הרשויות בבנגלדש סיפרו כי לצורך חילוצה מבין יסודות הברזל שלכדו אותה, השתמשו הצוותים ברתכות ומקדחות מיוחדות. היא חולצה כעבור 40 דקות, וההמונים שהיו במקום הריעו בהתלהבות.

האשה פונתה לבית חולים צבאי ללא פגיעות משמעותיות, למרות החוויה הקשה שעברה. ראש הצוות שאיתר אותה בהריסות סיפר כי מצבה טוב, והיא אף הצליחה ללכת בכוחות עצמה. הצוותים ממשיכים לפנות את החדרים הסמוכים בתקווה למצוא ניצולים נוספים.

שוד הסייבר הגדול: כנופיית האקרים שדדה 45 מיליון דולר

כנופיית האקרים הצליחה לגנוב 45 מיליון דולר מעשרות אלפי כספומטים ברחבי העולם במבצע מתוחכם. השוד התאפשר בזכות שילוב של מניפולציות על מידע כלכלי ברשת ומידע על משיכת כספים. בארה"ב מכתירים את המקרה כ"אחת ממעשי השוד המתוחכמים ביותר שנחשפו אי פעם ברשת".

שלשום (חמישי) הודיעה התביעה הפדרלית בברוקלין על הגשת כתב אישום נגד שמונה גברים אמריקאים בגין מעורבות בשוד הגדול. בתביעה מכנים את השוד "אחת ממתקפות הרשת המתוחכמות שנחשפו אי פעם", ואף משווים אותה ל"שוד לופטנזה" בנמל התעופה קנדי בניו יורק ב-1978, שוד שסיפק השראה לסרט "החבר'ה הטובים".

גורמי אכיפת החוק בארה"ב מדגישים כי מעבר לסכומי הכסף הגדולים שבהם מדובר, הפריצה חושפת את הפגיעות של מוסדות כלכליים ברחבי העולם. "אם בעבר השתמשו באקדחים ומסכות, היום משתמשים האקרים במחשבים ניידים ובאינטרנט", אמרה התובעת בברוקלין. "בתוך שעות הצליחו חברי הכנופיה לעבור דרך מערכות מחשב של ארגונים בינלאומיים אל רחובות ניו יורק, התפרשו במנהטן וגנבו מיליוני דולרים מאלפי כספומטים".

בכתב האישום מתואר כיצד הצליחו החשודים לגנוב מידע מהבנקים ולהפעיל צוותי שטח שמשכו כספים ממכשירי הכספומט ובהמשך הלבינו את הכספים באמצעות רכישה של מוצרי יוקרה כגון שעוני רולקס ומכוניות פאר.

השוד התבצע בשני מקרים: האחד ב-21 בדצמבר 2012, אז השיגו ההאקרים מידע מחמישה חשבונות והעלו בהם את תקרת האשראי. באותו היום משכו צוות השטח מזומנים מ-4,500 כספומטים בסך כולל של 5 מיליון דולרים. במקרה השני ב-19 בפברואר היו הפורצים נועזים עוד יותר. הפעם הם השיגו מידע על 12 חשבונות והחל בסדרה של 36 אלף משיכות מכספומטים בניו יורק וב-24 מדינות נוספות בארה"ב ובעולם, בסך כולל של 40 מיליון דולר.

מהנעשה בעולם הערבי והמוסלמי: מאות מועמדים לנשיאות איראן; סוגיית הנשק הכימי בסוריה; משפט חוזר למובארק

בעולם הערבי והמוסלמי, בדומה לשבועות האחרונים, עומדת שאלת הנשק הכימי בסוריה בראש סדר היום. אמש טען שר החוץ של טורקיה דבוטולו כי פצועים סורים שקיבלו טיפול רפואי בטורקיה נפגעו מנשק כימי, והוסיף כי יש סימנים לכך כי הקו האדום, שאותו הגדיר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בנוגע לשימוש בנשק כימי, נחצה.

קודם לכן, ראש מממשלת טייפ טורקיה ארדואן התראיין לרשת NBC לקראת ביקורו הצפוי בשבוע הבא בארה"ב. ארדואן אמר כי יש ראיות לכך שסוריה עשתה שימוש בנשק כימי. לדבריו רסיסים של לפחות 200 טילים והפצועים שהגיעו לטיפול בגבול טורקיה מאששים את טענתו. עם זאת, ארדואן הסתייג ואמר כי אין בידיו הוכחות חותכות לכך שנעשה שימוש בגז מסוג סארין במלחמה בסוריה. ארדואן אישר כי יתמוך בהצעה אמריקאית אם תעלה, לאכוף אזור האסור לטיסה בסוריה.

במצרים נפתח היום משפטו החוזר של הנשיא המודח חוסני מובארק. הוא מואשם בשותפות באחריות למותם של מפגינים במהלך ההתקוממות העממית ב-2011. הוא הורשע ביוני 2012, אולם בערעור בעניינו הוחלט על עריכת משפט חוזר.
בנוסף, במצרים התקיימו אתמול הפגנות של האחים המוסלמים נגד ישראל בעקבות התקיפה בדמשק. היתה זו ההפגנה הראשונה מסוגה מאז בחירתו של מוחמד מורסי, הזוכה לתמיכת האחים המוסלמים, לנשיאות.

באיראן נערכים לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-14 ביוני. מאות בני אדם הגישו מועמדות, בהם ראש העיר של טהראן, מוחמד באקר קליבאף ויועצו של חמינאי, גולאם עלי חדאד עאדל.

>>לחצו כאן לעדכונים שוטפים מהנעשה במזרח התיכון


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ