אי־פי

האפיפיור פרנסיסקוס הוסיף אתמול מאות קדושים חדשים לכנסייה הקתולית, בטקס הקנוניזציה הראשון שלו, שנערך בהשתתפות קהל רב בכיכר פטרוס הקדוש. בין הקדושים החדשים ישנם גם מאות קדושים מעונים מהמאה ה-15, שראשיהם נכרתו כי סירבו להתאסלם.

“הקדושים המעונים מאוטרנטו” היו 813 איטלקים שהוצאו להורג בעיר זו שבדרום איטליה ב-1480, מפני שלא נענו לדרישות של הפולשים הטורקים, שכבשו את המצודה ודרשו מתושבי המקום להמיר את דתם.

האישור לקנוניזציה שלהם ניתן עוד בקדנציה של קודמו בנדיקטוס ה-16. זמן קצר אחרי בחירתו, קרא פרנציסקוס לקידום הדו־שיח עם המוסלמים, אולם לא ברור כיצד תתקבל הפיכת הקדושים המעונים לקדושים רשמיים. קודמו בנדיקטוס נכשל לא־אחת בקשריו עם הקהילה המוסלמית.

האפיפיור פרנסיסקוסצילום: אי-אף-פי

האפיפיור הראשון שנולד באמריקה הדרומית גם העניק לקולומביה את הקדושה הראשונה: נזירה שלימדה את האוכלוסייה הילידית ושימשה לה כמורה רוחנית במאה ה-20. פרנסיסקוס הארגנטינאי הכריז שהאם לאורה ממנזר קתרינה הקדושה מסיינה מונטויה אי אופגי, היתה מקור השראה לתהליך השלום במדינה, לאחר סכסוך שנמשך עשרות שנים בין המורדים לכוחות הממשלה.

האפיפיור אמר לקהל הרב שהקדושים המעונים הם מקור השראה, בעיקר “לנוצרים כה רבים שגם בעת הזאת סובלים במקומות רבים בעולם מאלימות”. הוא התפלל כדי שיהיה להם “אומץ הנאמנות ושישיבו טובה תחת רעה”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ