וירוס חדש דמוי סארס עובר במגע בין בני אדם

ארגון הבריאות העולמי מסר שהוירוס, שהתגלה במזה"ת ובאירופה, עובר במגע קרוב וממושך עם אדם חולה. עד כה אותרו 34 מקרים של המחלה

גרדיאן, הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן, הארץ

ארגון הבריאות העולמי קבע שזן חדש של וירוס הדומה לנגיף הסארס יכול לעבור מאדם לאדם, אולם רק במקרה של מגע ממושך וקרוב עם אדם הנושא אותו. הנגיף החדש התגלה בשנה שעברה בסעודיה ובירדן, אולם מאז אותר גם בבריטניה ובצרפת בקרב אנשים שהיו לאחרונה במזרח התיכון. עד כה, אובחנו בעולם 34 מקרים של המחלה, ו-18 הסתיימו במוות.

נגיף מזן דומה הביא ב-2003 להתפרצות בעולם של מחלת הסארס,severe acute respiratory syndrome (תסמונת דרכי נשימה חמורה). המחלה, שהתגלתה לראשונה באסיה, גרמה למותם של 775 בני אדם. עם זאת, ארגון הבריאות הודיע כי שני הנגיפים שונים זה מזה, כך דווח בבי-בי-סי. הווירוס החדש גורם לזיהומים נשימתיים בקרב בני אדם ובעלי חיים, ולעתים גם לכשל כלייתי. לא ברור עדיין האם מדובר במוטציה של וירוס קיים, או בזיהום שעבר בקרב בעלי חיים והתפשט גם לבני אדם.

תמונה מיקרוסקופית של הנגיף החדשצילום: אי–פי

שלטונות צרפת הודיעו אתמול (ראשון) שגבר נוסף לקה במחלה אחרי ששהה בחדר בבית חולים עם חולה הסאר"ס היחיד בצרפת. סגן מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, קיג'י פוקודה, אמר לכתבים בסעודיה, שם נמצאים מרבית הנדבקים, שעד כה אין עדות לכך שהנגיף יכול להביא להידבקות נרחבת בקהילות – תרחיש שמעלה חשש מהתפשטות מגפה.

פוקודה ציין עם זאת שכיסי ההדבקה בכמה מדינות מחזקים את ההערכה שהנגיף החדש יכול לעבור מאדם לאדם במקרה של מגע קרוב, וקרא למדינות השונות להגביר את מודעותן לכך. מומחה לבריאות הציבור אמר שמגע קרוב פירושו שהיה בחלל קטן וסגור עם אדם נגוע בנגיף לאורך פרק זמן ממושך.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ