בית הדין הפלילי בהאג יפתח בבדיקת אירועי המשט לעזה ב-2010

בעוד ישראל וטורקיה קרובות לחתימה על הסכם הפיצויים, הודיעה התובעת כי תפתח בבדיקה ראשונית לבקשת איי קומורס, שספינה בבעלותם נפגעה במשט

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

התובעת בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג הודיעה היום (שלישי) כי תפתח בבדיקה ראשונית של השתלשלות האירועים במשט הטורקי לעזה ב-2010. בהודעה שפרסמה ציינה התובעת, פאטו בנשאודה, כי הבדיקה תיערך לבקשת האי קומורוס שבאוקיינוס ההודי, שאחת מספינותיו השתתפה במשט והותקפה לטענתה בידי צה"ל.

בדיקות ראשוניות כמו זו שתיערך לאירועי המרמרה אינן מובילות לרוב לפתיחה בחקירה מלאה. לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו התנצל על הריגת תשעת האזרחים הטורקים במשט החלו שיחות פיוס בין ישראל לטורקיה. בשבוע שעבר, בסיום סבב השיחות השני, נודע כי שתי המדינות קרובות לחתימה על הסכם הפיצויים למשפחות הרוגי ופצועי המשט. לשכת ראש הממשלה כי גובשה טיוטת מוסכמת, "אולם נדרשות כמה הבהרות נוספות לגבי נושאים ספורים".

המשלחת הטורקית בראשות מנכ"ל משרד החוץ הטורקי, פרידון סינירלולו, הגיעה בשבוע שעבר לישראל ונפגשה במשרד החוץ בירושלים עם היועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, ומנכ"ל משרד החוץ לשעבר, יוסף צ'חנובר. מקורות במשרד החוץ הטורקי מסרו כי הושגה הסכמה על נוסח הקריטריונים שבהתאם להם ייקבע מי זכאי לפיצויים. מלבד משפחות תשעת ההרוגים הטורקים ישולמו פיצויים לכמה עשרות אזרחים טורקים שנפצעו במהלך ההשתלטות על המאווי מרמרה.

המאווי מרמרה עם חזרתה לטורקיה מישראל, ארכיוןצילום: אי-אף-פי

סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינץ' מסר כי "לא סוכם סופית סכום הפיצויים, אולם סוכמו הקריטריונים שבהתאם להם יחושב הסכום שתשלם ישראל". כפי הנראה לא יהיה צורך בעוד סבב משא ומתן והפגישה הבאה תהיה לצורך חתימה על ההסכם. מיד לאחר החתימה יסכמו הצדדים על מועד להחזרת השגרירים לתל אביב ולאנקרה ועל ביצוע צעדים נוספים לנירמול היחסים בין המדינות.

לפי דיווחים בתקשורת הטורקית, ישראל הסכימה לשלם פיצויים לא רק למשפחות תשעת האזרחים הטורקים שנהרגו על האונייה מאווי מרמרה, אלא גם ל-70 אזרחים טורקים שנפצעו במהלך ההשתלטות של חיילי השייטת על הספינה.

אם יסוכם הסדר הפיצויים, הוא יובא לאישור ממשלת טורקיה ולאחר מכן להצבעה בפרלמנט הטורקי כאמנה בין-לאומית עליה חתמה ממשלת טורקיה. לאחר האישור בממשלה ובפרלמנט יקבל ההסכם מעמד של חוק. בצורה זו יבוטלו למעשה התביעות המשפטיות שהוגשו בטורקיה נגד חיילים וקצינים ישראלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ