דרמת הריגול מחריפה: רוסיה חשפה את ראש תחנת ה-CIA במוסקווה

שירות הביון הרוסי חרג מהפרוטוקול המקובל בין שירותי המודיעין בעקבות לכידת סוכן אמריקאי שניסה לגייס חפרפרת

מרים אלדר, גרדיאן
מרים אלדר, גרדיאן

שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (FSB) חשף אמש (שישי), בצעד חריג ולא מקובל, את זהותו של ראש שלוחת הסי-איי-אי במוסקווה. דובר ה-FSB, שחשף את שמו של הבכיר האמריקאי, האשים את הסי-איי-אי בחציית "קו אדום", ובניסיון לגייס מרגלים משירותי הביטחון והמודיעין הרוסיים. הצעד הרוסי מחריף את המתיחות בין וושינגטון למוסקווה, זאת לאחר שהשבוע נעצר וגורש ריאן פוגל, עובד של השגרירות האמריקאית, שלפי החשד של הקרמלין ניסה לגייס סוכן מודיעין רוסי תמורת מאה אלף דולרים.

כמה בכירים בקרמלין, בהם היועץ לענייני מדיניות חוץ של הנשיא ולדימיר פוטין, ניסו עם התפוצצות הפרשה השבוע למנוע משבר מדיני בין המעצמות. ואולם, חשיפת שמו של ראש הסי-איי-אי במוסקווה, שצפויה לעורר זעם רב בוושינגטון, מוכיחה כי בממשל הרוסי יש גם מי שמאמין כי מדובר בעניין חמור ביותר שאי אפשר לעבור עליו לסדר היום.

דובר שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה אמר לסוכנות הידיעות הרוסית, אינטרפקס, כי "כבר באוקטובר 2011 הגיש ה-FSB תלונה לסטיבן הול, ראש הסי-איי-אי במוסקווה, שבה נאמר כי אם האמריקאים ימשיכו בניסיונות הפרובוקטיביים של גיוס סוכנים משירותי הביון הרוסיים, יפעל שירות הביטחון הפדרלי באופן דומה".

צפו בדיווח ב- RT) Russia Today) ערוץ הטלוויזיה של הקרמלין בשפה האנגלית

שגרירות ארצות הברית ברוסיה סירבה להגיב בנושא. אולג קלוגין, בכיר לשעבר בק-ג-ב, שהפך למבקר של הקרמלין ומתגורר עתה בארה"ב התייחס לפרשה ואמר: "זהו ניסיון מכוון להחמיר עוד יותר את המצב. זה צעד מתגרה שנועד כדי שארה"ב תנקוט באותו אופן, ואיש מהצדדים לא ירוויח מכך".

גם ארה"ב עדיין לא הגיבה על גירושו של פוגל, שלפי רוסיה נעצר במבצע "עוקץ" בשעה שניסה לגייס סוכן של ה-FSB, שנחשב למומחה בלחימה בטרור בצפון הקווקז. רוסיה הבליטה את פרשת מעצרו של פוגל בכלי התקשורת הממלכתיים, ופרסמה פרטים הקשורים לפוגל ולכידתו, בהם פאה, מצפן, מכתב גיוס והקלטה של שיחת טלפון שביצע החשוד עם האדם שאותו לכאורה ניסה לגייס. דובר ה-FSB אמר שהמקרה האחרון אירע לאחר שנשלחו כמה אזהרות לסי-איי-אי, בהן פנייה ישירה לראש שלוחת הסוכנות במוסקווה.

בחודש דצמבר רוסיה גירשה, באופן פחות מתוקשר ופומבי כמו במקרה של פוגל, סוכן של הסי-איי-אי שעבד במסווה של בכיר בשגרירות. דובר ה-FSB אמר שהסוכן, בנג'מין דילון, הוכרז כאישיות בלתי רצויה במוסקווה ב-11 בינואר וגורש ארבעה ימים לאחר מכן. "במקרה של פוגל, הסי-איי-אי חצה קו אדום, ונאלצנו להגיב", אמר הדובר. דבריו סוקרו בהרחבה בכלי התקשורת הרוסיים, בהם גם ב-RT) Russia Today) ערוץ הטלוויזיה של הקרמלין בשפה האנגלית.

קלוגין סבור שרוסיה תיכננה את המהלך הזה כדי להעצים את הפחד ברוסיה מאמריקאים שפועלים בתחומי המדינה ולהגביר באותה הזדמנות את הלחץ על ארה"ב, שעה שוושינגטון ומוסקווה חלוקות כיצד יש לפתור את המשבר בסוריה. "כמו שהילרי קלינטון אמר לפני כמה חודשים: אנחנו עדים לתהליך סובייטיזציה של רוסיה", אמר. "וזה בדיוק מה שמתרחש במקרה הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ