למרות ביקורת בינלאומית

ביהמ"ש באל סלוודור מסרב לאשר לצעירה הפלה שיכולה להציל את חייה

העליון במדינה הקתולית דחה את טענת הצעירה, החולה בזאבת, כי המשך ההיריון מסכן אותה, אפילו שהעובר הסובל ממומים קשים לא צפוי לשרוד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בית המשפט העליון באל סלוודור סירב לאפשר לצעירה בת 21, הנושאת ברחמה תינוק שאובחן כחסר מוח, לעבור הפלה. זאת אף על פי שעורכי דינה של הצעירה, הלוקה במחלה קשה, טענו כי המשך ההריון מסכן אותה. "ביאטריס", כך מכונה הצעירה באל סלוודור, חולה בזאבת אדמנתית מערכתית, מחלה כרונית הפוגעת במערכות שונות של הגוף. בעבר כבר ילדה בן הסובל מבעיות בריאותיות חמורות.

ואולם, ברוב של ארבעה שופטים מול אחד דחה אתמול בית המשפט העליון באל סלוודור את הטענות ופסק כי לא תעשה הפלה. זאת, על אף מחאת ארגון אמנסטי. בפסק הדין נכתב כי "בית המשפט אינו שם את זכויות האם לפני זכויות הילד שטרם נולד או להפך. במדינה זו יש איסור מוחלט לאשר הפלות מרגע יצירת העובר".

המקרה של ביאטריס עורר עניין רב גם במדינות השכנות כיוון שברובן קיימת מדיניות דומה. לפי הערכות של ארגונים שונים, ובהם סוכנות האו"ם למעמד האשה, 31 מכל אלף נשים באמריקה הלטינית עוברות מדי שנה הפלה לא חוקית, יותר מכל מקום אחר בעולם. ביבשת נעשות כ-4 מיליון הפלות בשנה. חלקן נעשות בתנאי היגיינה לא נאותים, שלפי הערכות גורמים למותן של 4,000 נשים בשנה.

הפגנות למען אישור ההפלה מחוץ לשגרירות אל סלוודור במקסיקוצילום: רויטרס

בארגנטינה מעריכים כי מספר ההפלות הלא חוקיות שווה למספר הלידות. נשיא אורוגואי, חוסה (פפה) מוחיקה, חתם בתחילת השנה על החוק המתיר הפלות, ובכך הפכה אורוגואי למדינה הראשונה בדרום אמריקה שבה לנשים יש זכות להפסיק את הריונן. 

במדינות אחרות, כמו צ'ילה או אל סלוודור, הפסקת היריון אסורה בחוק, גם לאחר אונס וגם אם קיימת סכנה לחיי האם. בקולומביה הכריע בית המשפט העליון לחוקה באמצע העשור הקודם כי ניתן להפיל במקרים יוצאי דופן. תגובת ראשי הכנסייה במדינה היתה מידית: חמשת השופטים שהצביעו בעד הפסיקה נודו מהכנסייה.

לדברי ריטה סגאדו מאוניברסיטת ברזיליה, החוקרת את סוגיית ההפלות ביבשת, "הכנסייה נאבקת בעקשנות פנאטית בהפלות כחלק מניסיונה לשמר עמדות כוח בחברה ובפוליטיקה. זה הפך לדגל במאבק השמרני". לא רק הקתולים מתנגדים להפלות אלא גם האוונגליסטים, שכוחם רב בכמה מדינות ביבשת.

ביאטריס, המאושפזת עתה בבית חולים, היא בת למשפחה ענייה מחיקיליסקו, אזור כפרי נידח, שאינה יכולה לממן לעצמה הפלה מחוץ לגבולות המדינה, כפי שעושות נשים רבות. למרות מצבה הקשה, הסתפקה הכנסייה המקומית באל סלוודור בהודעה כי מדובר ב"סיפור שנופח בידי גורמים המבקשים להתיר הפלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ