בית אנה פרנק נדרש להחזיר אלפי מסמכים לקרן שהוקמה על ידי המשפחה

בית המשפט באמסטרדם קבע כי קרן אנה פרנק, אשר הוקמה ב-1963 בידי אוטו פרנק, היא הבעלים החוקיים של כל האוסף

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

מוזיאון בית אנה פרנק באמסטרדם, אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בהולנד, נדרש להשיב אלפי מסמכי ארכיון ייחודיים ובעלי ערך היסטורי לקרן אנה פרנק בשוויץ עד השנה הבאה. כך הורה אתמול (רביעי) בית משפט מחוזי באמסטרדם, שדן בתביעה ארוכה וטעונה שמתנהלת בין שני הגופים, המחזיקים בפריטים אישיים של הנערה שחיברה את היומן המפורסם ביותר בעולם ונרצחה בשואה.

בית המשפט קבע כי קרן אנה פרנק, אשר הוקמה ב-1963 בידי אוטו פרנק, אביה של אנה, היא הבעלים החוקיים של כל האוסף, כולל פריטי הארכיון שהושאלו למוזיאון באמסטרדם לפני כמה שנים. מנהל מוזיאון אנה פרנק באמסטרדם אמר בתגובה כי המאבק המשפטי "מאוד מצער", אך הביע תקווה להמשך שיתוף פעולה בין שני הגופים. דובר קרן אנה פרנק אמר מנגד: "אין להם לגיטימציה. אין להם קשר למשפחה. הם לא היורשים". הקרן מתכוונת להעביר את המסמכים למוזיאון היהודי בפרנקפורט, עיר הולדתה של פרנק, שם יוקם בקרוב מרכז אנה פרנק.

המחלוקת בין שני הגופים התמקדה במסמכי ארכיון שהשאילה הקרן למוזיאון ב-2007. במוזיאון סברו כי ההשאלה היא קבועה, אך בקרן דרשו את השבתם המיידית של המסמכים. זו לא הפעם הראשונה שבה שני הגופים ניהלו מאבק מכוער. במשך שנים הם רבו בסוגיות משפטיות כמו בעלות, זכויות יוצרים ואפילו על המותג אנה פרנק. הקרן האשימה את בית אנה פרנק בהפיכתה של הנערה לסמל ומיתוס וניתוקה מההקשר היהודי והמשפחתי שלה. במוזיאון, מנגד, טענו כי אופן הצגתה של אנה תואם את רצונו של אביה, ניצול אושוויץ, שביקש להעביר מסר של סובלנות אוניברסלית באמצעות בתו.

בניו יורק טיימס דווח, כי הכנסותיה של קרן אנה פרנק מזכויות היוצרים של היומן עומדות על כמיליון דולר בשנה. מטרותיה הן חלוקת תמלוגים לקרנות צדקה ותמיכה בבית אנה פרנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ