משפחת אברג'יל - מחמשת קרטלי הסמים הגדולים בעולם

העיתון הבריטי מיקם את ארגון הפשע הישראלי לצד קרטלים ממקסיקו, יפן, רוסיה ואיטליה: “קרטל אברג’יל הוא אחד מיצואני האקסטזי הגדולים בעולם”

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

בעקבות לכידתו אתמול של מיגל אנחל טרבינו מוראלס, מנהיג קרטל זטאס המקסיקאי, אחד מהקרטלים המרכזיים במדינה, פרסם אתמול (רביעי) הגרדיאן רשימה של חמשת קרטלי הסמים הגדולים והחזקים בעולם. לצד ארגונים ממקסיקו ומאיטליה, נכללת ברשימה המצומצמת גם משפחת אברג’יל הישראלית.

זאת אף על פי שראש המשפחה, יצחק אברג’יל, בכלא כבר תקופה ממושכת. “פעילותו של ארגון הסמים העצום הזה לא נעצרה או צומצמה בשנה האחרונה”, נכתב בגרדיאן. “קרטל אברג’יל הוא אחד מיצואני האקסטזי הגדולים בעולם, במיוחד לארה”ב אך גם למדינות אחרות. כמו כן עוסק הארגון בהימורים ובסחיטה”.

יצוין כי גם כיום, כאשר יצחק אברג’יל מאחורי סורג ובריח, הוא מוגדר על ידי משטרת ישראל כ”יעד מספר אחת”, וזו מייחסת למשפחתו את מלחמות הכנופיות בדרום גוש דן. ב-2011 הוסגר יצחק - יחד עם אחיו מאיר - לארה”ב, שם הואשם בסחיטה באיומים, הלבנת הון, סחר בסמים ורצח. ואולם בסופו של דבר הורשע בהסדר טיעון בעבירות של הפצת סמים למזרח הרחוק, ארה”ב, קנדה ואוסטרליה ונגזרו עליו 10 שנות מאסר - אותן הוא צפוי לרצות בישראל עם תום ההליך המשפטי בעניינו. כמויות הסמים היו כה גדולות שכוחות שיטור בכל העולם הכירו את שמו ושמות חייליו הבכירים.

יצחק אברג'ילצילום: טס שפלן

בנוסף לאברג'לים, מקורם של ארבעת הקרטלים הגדולים בעולם לפי הגרדיאן במקסיקו, יפן, רוסיה ואיטליה.

קרטל סינלואה (מקסיקו): כנופיית הפשע הגדולה במקסיקו. חואקין גוסמן לוארה, המכונה "אל צ'אפו" (הקטן), נחשב לברון הסמים החזק בעולם, אולי אי פעם. קרטל סינלואה מבריח קוקאין, מריחואנה, מטאמפטמין והרואין לארה"ב, לרוב על הקרקע ודרך מנהרות באזור אריזונה. ב-2009 גוסמן לוארה אפילו הופיע ברשימת המיליארדרים של מגזין פורבס.

ג'ואקין גוזמן לוארהצילום: אי–פי

קרטל ימגוצ'י־גומי (יפן): כנופיית היאקוזה הגדולה מכולן. בסיס הפעילות של ימגוצ'י הוא בעיר קובה אך הקרטל, שמונה עשרות אלפי חברים, פועל בכל רחבי העולם. תחומי ההתמחות: סמים, כלי נשק, הימורים, סחיטה וזנות. לצד הפעילות הרגילה של ארגוני פשע בעולם אנשי היאקוזה חדרו בעשורים האחרונים לתוך הקהילה העסקית ביפן, בין היתר באמצעות מבצעי סחיטה באיומים במהלך אסיפות של בעלי מניות בחברות גדולות, והשתלטו על חלק ניכר ממגזרים כמו תעשיית הבנייה, התשתיות והבידור.

סולנצבסקיה בראטבה (רוסיה): המונח "מאפיה רוסית" מתייחס לסוגי אחוות עבריינים - הגדולה מהן מקורה ברובע סולנצבו שבדרום מוסקבה. לקרטל הזה יש קשרים ישירים לסמיון מוגילביץ', שבעיני רבים נחשב לעבריין בעל ההשפעה הגדולה בעולם.

נדרנגטה (איטליה): קרטל הסמים מקלבריה עקף את הקוזה נוסטרה מסיציליה והקאמורה מנאפולי, כארגון הפשע החזק באיטליה ואחד המשפיעים בעולם. הנדרנגטה מתמחה בעיקר בהברחות קוקאין ועל פי הערכות מגלגל עשרות מיליארדי דולר בשנה.

מעצרו של ג'ובאני פרונסטי, חבר בנדרנגטהצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ