לראשונה: הסי־איי־אי הכירה בקיומו של "אזור 51" בנוואדה

לאורך השנים נקשרו סביב המתקן הסודי בלב המדבר תיאוריות קונספירציה על עב"מים. סוכנות הביון הודתה כי במקום נערכו ניסויים במטוסי ריגול

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

במשך שנים ארוכות נקשר שמו של "אזור 51" במדינת נוואדה בארה"ב לשלל תיאוריות קונספירציה. המרכזיות שבהן גרסו כי במתקן סודי זה ניתן לקבל את התשובה לשאלה הגורלית: האם בני האדם לבדם בעולם, או שמא גם חייזרים מסתובבים כאן עמנו.

ואולם, מסמכים ששחררה אתמול (חמישי) סוכנות הביון האמריקאית, הסי-איי-אי, אמנם מכירים רשמית בקיומו של המתקן, אך עדיין לא הופכים את סדרת "מסע בין כוכבים" למציאות. המסמכים כוללים מפה המראה את מיקום הבסיס וגם הודאה בכך שהמתקן אכן שימש לניסויים במטוסי הריגול U-2 ואחר כך ה-A-12. עם זאת, יש לציין כי כבר בעבר הכירו גורמים רשמיים באפשרות שהממשל עורך ניסויים הקשורים למודיעין וכלי נשק בבסיס מסוים במרכז נוואדה.

מפת "אזור 51" שנחשפה על ידי הסי-איי-אי

למרות זאת, המאמינים כי באתר – המרוחק כ-200 ק"מ מלאס וגאס – שנקשר בתרבות הפופולארית לסודיות ממשלתית ולהתרחשויות על טבעיות, ודאי התאכזבו מכך שבמפה לא צוין היכן חונות החלליות שבאו מהעולם החיצון. גם חדרים שבהם מנתחים חייזרים לא אוזכרו שם. עם זאת, כלל לא בטוח שמסמכים חדשים אלה יפריכו את התיאוריות שהתבססו מאז אמצע המאה שעברה, עת הופיעו לראשונה דיווחים לכלי טיס לא מזוהים בשמי נוואדה.

המפה, כמו גם מסמכים אחרים, שוחררו בתגובה לבקשתו של ג'פרי ריקלסון מארכיון הביטחון הלאומי מ-2005 לחשוף את המסמכים הנוגעים לאזור – בהתאם לחוק חופש המידע - וזאת כחלק ממחקרו על תוכניות ריגול. ריקלסון אמר לסי-אן-אן כי המיקום של אזור 51 לא נשמר בסוד מוחלט לאורך השנים, ומופיע בספרים על ריגול ומאוזכר רבות בתרבות הפופולארית. עוד הוא ציין כי שחרור המסמכים עשוי להוות שינוי דרמטי ביחס הממשל לאזור 51 וכי ייתכן שבעתיד ייחשף עוד מידע בנושא.

צפו בסרט התיעודי של ערוץ דיסקברי על אזור 51

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ