150 אלף הודעות דוא"ל של אמריקאים נוטרו באופן בלתי חוקתי

כבר ב-2011 נזף שופט פדראלי ב-NSA כי במשך שלוש שנים לא דיווחה אמת על תוכנית המעקב, שנועדה לעקוב אחר זרים החשודים בטרור

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

כבר ב-2011 נזף שופט פדראלי בסוכנות המודיעין של ארה"ב (NSA) על כך שהפרה את החוקה האמריקאית בכך שחדרה באופן בלתי חוקי ליותר מ-150 אלף הודעות דוא"ל פרטיות של אזרחים אמריקאים מאז 2008 - כך נחשף אתמול (רביעי) במסמכים משפטים מסווגים בעקבות פנייה של ארגון למען חופש המידע בארה"ב.

ב-2008 אפשרה חקיקה חדשה ל-NSA לעקוב ללא צורך בצו אחר תכתובות דוא"ל של אמריקאים הנוגעות לאזרחים זרים שה-NSA עוקב אחריהם בחשד לפעילות טרור. אלא שה-NSA לא הצליח להפריד בין תכתובות הדוא"ל השונות. היא ניטרה עשרות אלפי הודעות פרטיות ובכך למעשה הפרה את הסעיף הרביעי בחוקה האמריקאית שנועד להגן על פרטיות האזרחים.

נזיפתו של השופט ג'ון בייטס בראשי ה-NSA נעשתה בערכאה משפטית סודית בבית המשפט שאמור לעקוב אחר סוכנות המודיעין. בייטס טען כי הסוכנות שיקרה בדיווח אודות תוכנית המעקב. "זו הפעם השלישית בפחות משלוש שנים שהממשלה לא תיארה במדויק את היקף תוכנית המעקב שלה", כתב בפסיקתו. בעקבות כך, הפסיקה ה-NSA את תוכנית המעקב המקיפה שכללה ציתותים לאזרחים אמריקאים שאינם קשורים לפעילות טרור.

טכנאי ענקית התקשורת ורייזון, ששיתפה פעולה עם ה-NSAצילום: אי–פי

פרסום זה נוסף לביקורת המתעצמת נגד הממשל האמריקאי וסוכנות המודיעין על תוכניות המעקב שהופעלו בשנים האחרונות, כפי שהחלו להיחשף לאחר הדלפת המסמכים של אדוארד סנודן, שהיה חשוף למסמכי ה-NSA בזמן עבודתו בחברות המחשבים והטכנולוגיה "דל" ו"בוז אלן המילטון". "תוכניות המעקב היו הרבה יותר נרחבות מכפי שהציבור האמריקאי יכול היה לדעת", אמר סנודן בזמן החשיפה.

בכירים במודיעין האמריקאי אמרו שלא לציטוט לבי-בי-סי כי ה-NSA לא התכוון לעקוב אחר תכתובות דוא"ל פרטיות של אזרחים אמריקאים, פשוט הוא לא הצליח להפריד בין תכתובות הדוא"ל השונות, ולכן תכתובות פרטיות רבות הגיעו לידיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ