הבחירות בגרמניה: 560 אלף איש הצביעו למפלגה ניאו נאצית

במסגרת קמפיין הבחירות שלה, שלחה מפלגת ה-NPD קונדומים לפוליטיקאים שפועלים למען המהגרים. בגלל אחוז החסימה הגבוה במדינה, הם נותרו מחוץ לפרלמנט

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

560,660 גרמנים הצביעו ל-NPD, מפלגת הימין הקיצוני שמכונה בגרמניה המפלגה הניאו נאצית. באופן יחסי, מדובר בשיעור תמיכה נמוך - 1.3% - הרבה מתחת לאחוז החסימה הגבוה, שעומד על 5%. בהשוואה לבחירות הקודמות, איבדה המפלגה הקיצונית 0.2% מהקולות שלה. גם הפעם היא תישאר מחוץ לפרלמנט הגרמני ותסתפק בנציגיה שפזורים בפרלמנטים של שתי מדינות בגרמניה ובכמה פרלמנטים מקומיים.

כשבוחנים את התפלגות ההצבעות ב-299 המחוזות שמרכיבים את גרמניה, מגלים כי במזרח המדינה זוכה המפלגה עדיין לתמיכה גבוהה יחסית, שנעה בין 3 ל-5%. כך, במדינת מקלנבורג-מערב פומרניה, שנמצאת בצפון מזרח גרמניה, קיבלה ה-NPD שיעור תמיכה של 4.6% מקולות הבוחרים. במדינה זו היא המפלגה החמישית בדירוג התמיכה, אחרי המפלגה הנוצרית-דמוקרטית של מרקל, מפלגת השמאל הקיצוני "די לינקה", המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ומפלגת אלטרנטיבה לגרמניה, שקוראת לביטול היורו.

גם במחוזות בחירה נוספים במזרח גרמניה, סביב הערים דרזדן ולייפציג, יש שיעורי תמיכה גבוהים יחסית בניאו נאצים. כך, בשווייץ הסקסונית הם קיבלו 5.1% - מעל אחוז החסימה; בגרליץ שבמדינת סקסוניה, הם זכו ל-4.2% מהקולות.

הפגנה של תומכי מפלגת הימין הקיצוני בגרמניה, באוגוסט השנהצילום: רויטרס

בקמפיין הבחירות של ה-NPD היא ניסתה למשוך תשומת לב באמצעות פרובוקציה. תנועת הנוער של המפלגה שלחה אלפי קונדומים לחברי פרלמנט ושרים גרמנים, שפועלים למען מהגרים. במכתב הנלווה, כתבו חברי המפלגה שהם "מוחים על הגירה בלתי מבוקרת, שגורמת לשינויי אוכלוסין במדינה". פרובוקציה אחרת של המפלגה היו שלטי בחירות גזעניים, נגד תמיכה כלכלית שמעניקה גרמניה לבני הרומה והסינטי (הצוענים). "כסף לסבתא במקום לצוענים", נכתב בהם (בגרמנית המילים 'סבתא' ו'רומה' מתחרזות).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ