עדכונים שוטפים |

עבאס: מסרבים לכל הסכם ביניים עם ישראל

אבו מאזן פנה בפעם הראשונה לעצרת האו"ם כנשיא המדינה הפלסטינית: "על הקהילה הבינלאומית לסייע לשיחות השלום אך לעצור בנייה בהתנחלויות"

לייב בלוג העצרת הכללית של האו"ם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייב בלוג העצרת הכללית של האו"ם

21:04: הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), פנה בפעם הראשונה לעצרת האו"ם כנשיא המדינה הפלסטינית ואמר כי הוא דוחה כל חתירה להסכם ביניים עם ישראל - ודורש משא ומתן על הסכם קבע. "אנו מסרבים להיכנס למערבולת של הסכם זמני חדש... מטרתנו היא להשיג הסכמות קבועות ומחייבות והסכם שלום בין המדינות... שיאפשר לנו להכריז רשמית על סיום הסכסוך וכל התביעות ההדדיות".

בהתייחס לחידוש תהליך השלום אמר עבאס כי "סבב המשא ומתן החדש הוא חדשות טובות, אך הוא אינו מספיק כדי להרגיע את הדריכות או לתת לקהילה הבינלאומית תחושה מוגזמת של שלווה". לדבריו, "המגעים עם ישראל מחייבים את הקהילה הבינלאומית להפעיל את כל המאמצים כדי לגרום להם להצליח. באותו הזמן, הקהילה הבינלאומית מתבקשת להישאר עירנית, לגנות ולעצור כל פעולות בשטח שיחתרו תחת המגעים – ואני מתייחס מעל הכל, לבנייה המתמשכת בהתנחלויות ובמיוחד בירושלים.

"ישנו קונצנזוס בינלאומי – בין מדינות העולם, ארגונים בינלאומיים ואזוריים, ובית הדין הבינלאומי לצדק – על אי החוקיות וחוסר הלגיטימיות של ההתנחלויות. עמדת האיחוד האירופי בנוגע לתוצרי ההתנחלויות מספקת מודל חיובי להבטחת סביבה תומכת למשא ומתן ולתהליך השלום", אמר עבאס.

עבאס נואם בעצרת הכללית של האו"ם, הערבצילום: אי–פי

הנשיא הפלסטיני הזכיר גם את מקרי האלימות נגד פלסטינים בגדה: "מאז תחילת השנה, מתנחלים ביצעו 708 פעולות טרור כלפי מסגדים וכנסיות, עצי זית, שדות חקלאיים, בתים ורכוש של פלסטינים. האם יש ספק כלשהו שהפלסטינים הם אלה שיותר מכל זקוקים לביטחון?".

20:40: עבאס הודה בפתח נאומו למדינות העולם על שדרוג מעמדה של פלסטין באו"ם בשנה שעברה. לדבריו, "אין לנו עניין לפגוע בלגיטמציה של ישראל. התחייבתי בפניכם בשנה שעברה שמסענו לשדרוג מעמדה של פלסטין לא נועד לפגוע בלגיטימיות של מדינה קיימת – ישראל, אלא לחזק את הלגיטימיות של מדינה שחייבת להתקיים – פלסטין".

הוא הוסיף כי הרשות הפלסטינית דוחה כל הסכם ביניים עם ישראל, והיא דורשת הסכם קבע בלבד. לדבריו, "אנו מסרבים להיכנס למערבולת של הסכם זמני חדש שיהפוך לקבוע בהמשך. מטרתנו היא להשיג הסכמות קבועות ומחייבות והסכם שלום בין המדינות ישראל ופלסטין, שיפתור את כל הסוגיות על הפרק, יענה על כל השאלות ויאפשר לנו להכריז רשמית על סיום הסכסוך וכל התביעות ההדדיות".

20:26: הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) צפוי לשאת בקרוב דברים בעצרת הכללית של האו"ם.

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי והשליח לתהליך השלום מרטין אינדיק לחצו בשבועות האחרונים על הנשיא עבאס למתן את נאומו, להימנע מהתקפות חריפות על ישראל כפי שעשה בשנים האחרונות בעצרת האו"ם ולשגר מסרים חיוביים לממשלה בירושלים ולציבור בישראל. מנהיגים יהודים שפגשו את עבאס בתחילת השבוע בניו-יורק העבירו לו מסר דומה. עוזריו של הנשיא הפלסטיני אמרו למנהיגים היהודים כי הם יהיו שבעי רצון מהמסרים שיכללו בנאום.

ביום שלישי בלילה, בשולי העצרת הכללית של האו"ם, נפגש הנשיא אובמה עם הנשיא עבאס. אובמה אמר בפגישה כי מבחינת ארה"ב גבולותיה של המדינה הפלסטינית העתידית צריכים להתבסס על קווי 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים.

חסן רוחאני בעצרת הכללית של האו"םצילום: אי-אף-פי

19:12: נשיא איראן חסן רוחאני אומר כי כל שימוש בנשק גרעיני הוא הפרה של אמנת האו"ם ופשע נגד האנושות כולה. נשיא איראן קרא לישראל להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני: "ישראל היא המדינה היחידה באזור שלא חתמה על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני, ועליה להצטרף לאמנה ללא דיחוי. לפי כך, כל פעילות גרעינית באזור תפוקח באדיקות על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית", אמר רוחאני והוסיף כי אף מדינה לא צריכה להחזיק בנשק גרעיני.

רוחאני קרא להשמדה מוחלטת של כל נשק גרעיני, וציין כי ארבעה עשורים של מאמצים בינלאומיים להפיכת המזרח התיכון לאזור ללא נשק גרעיני, נכשלו. "העולם חיכה זמן רב מדי לפירוק מנשק גרעיני. כל עוד קיים נשק גרעיני, קיים החשש מהשימוש בו", אמר רוחאני, וקרא לאו"ם לכנס ועידה בינלאומית בנושא בחמש השנים הקרובות. נשיא איראן השתתף בדיון בנושא פירוק מנשק גרעיני, שעות לפני פגישתם של שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ומזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי.

13\09\26

22:18: נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי ארצו מוכנה לנהל משא-ומתן על תכנית הגרעין שלה וכי "אין לה משהו להסתיר". בדברים שאמר במפגש עם עורכים בכלי תקשורת בניו יורק הוסיף רוחאני כי על איראן להיות זהירה מחידוש יחסיה עם ארצות הברית לאחר שלושה עשורים. כמו כן, ציין כי עדיין אין לו בעיה להיפגש עם הנשיא ברק אובמה.

03:55: נשיא איראן חסן רוחאני התראיין לעיתונאית כרסיטיאן אמנפור מסי-אן-אן ונשאל על עמדתו כלפי השואה. "אינני היסטוריון וכשמדברים על ממדי השואה הם אלה שצריכים לשקפם", אמר. "אך בכלליות, אני יכול לומר כי כל פשע שמתרחש בהיסטוריה נגד האנושות, כולל הפשע שביצעו הנאצים כלפי היהודים, הוא דבר שצריך לגנות". עם זאת, רוחאני ציין – מבלי לציין את שמה של ישראל - כי הדבר אינו נותן זכות לעם לנשל את זכויותיו של עם אחר.

כשנשאל רוחאני מדוע לא נפגש בשולי עצרת האו"ם עם נשיא ארה"ב אובמה, השיב כי "לא היה די זמן להתכונן לכך", אך ציין כי ניכר שינוי ביחסי איראן ומדינות בעולם.
בהתייחס לתוכנית הגרעין של ארצו אמר רוחאני כי "יותר מ-40 מדינות בעולם מעשירות אורניום, מה ההבדל ביניהן ובין איראן"? הוא הוסיף כי איראן מחויבת לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה האטומית ולגופים הרלוונטיים.

לחיצת יד בין פרנסואה הולנד לחסן רוחאני, הערב בניו יורקצילום: אי–פי

בסוף הראיון פנה רוחאני לעם האמריקאי בשפה האנגלית ואמר: "אני מאחל שלום וחברות בין האמריקאים והאיראנים".

01:29: ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו אמר בתגובה ראשונה לדברי רוחאני כי נאומו של נשיא איראן בעצרת האו"ם היה ציני ומלא צביעות, וכי טהראן מנסה להרוויח זמן כדי ליצור נשק גרעיני. "לא היתה (בנאום) כל הצעה מעשית לעצור את תוכנית הגרעין הצבאית של איראן ולא התחייבות למלא את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, ציין נתניהו. "זוהי בדיוק התוכנית האיראנית, לדבר ולהרוויח זמן על מנת להתקדם ביכולתה של איראן להשיג נשק גרעיני".

ראש הממשלה נתניהו גם הגן על החלטתו להחרים את נאום רוחאני. "טוב שמשלחת ישראל לא ישבה באולם, בכך היתה ניתנת לגיטימציה למשטר שלא מכיר בקיומה של השואה ומכריז בפומבי על רצונו למחוק את מדינת ישראל מהמפה", אמר נתניהו. השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, תקף אף הוא את נאום רוחאני ואמר כי איראן משחקת ב"משחקי תעתוע".

01:25: נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר בנאומו בעצרת האו"ם כי ארצו מושיטה יד לשלום ואינה מהווה איום על העולם. הוא אמר כי תוכנית הגרעין האיראנית נוצרה למטרות שלום בלבד והבהיר כי אין כל כוונה ליצור נשק גרעיני. עם זאת, רוחאני הדגיש כי לאיראן שמורה הזכות להעשיר אורניום.

נשיא איראן תקף בנאומו את ארצות הברית ואת ישראל ואמר בין השאר כי הראשונה סייעה להגברת האלימות במזרח התיכון, בין השאר על ידי חימוש נשיא עיראק לשעבר, סדאם חוסיין, או חימוש לוחמים באפגניסטאן שהפכו לארגון אל-קאעדה. בהתייחס לישראל, מבלי להזכיר את שמה, אמר רוחאני כי קיימת "אלימות מובנית" כלפי הפלסטינים.

לחצו לקריאת נאומו של נשיא איראן באו"ם

00:35: רוחאני אמר כי הקשיב בתשומת לב לנאומו של אובמה אמש. "תקוותי היא שהם יימנעו מללכת בעקבות קבוצות הלחץ מחרחרות המלחמה הרואות לטווח קצר, ושנוכל להגיע למסגרת שתגשר על ההבדלים בינינו", אמר רוחאני בהתייחסו לארה"ב. לדבריו, שיחות יכולות להתקיים בין הצדדים, על בסיס של שוויון וכבוד הדדי.

רוחאני אמר כי הקול השולט בוושינגטון במשך שנים היה זה של האופציה הצבאית. "אני מציע צעד התחלתי. אני מזמין את כל המדינות לנקוט צעדים חדשים כדי להנחות את העולם לכיוון הזה. אנחנו צריכים לחשוב על קואליציה של שלום ברחבי העולם, במקום קואליציות לא יעילות של מלחמה", אמר.

"אומר זאת באופן ברור, השלום נמצא בהישג יד. הבה נאחד כוחות וניצור גל של התנגדות לאלימות ולקיצוניות".

00:27: "תוכנית הגרעין האיראנית חייבת להיות למטרות שלום. אני מצהיר כאן: זו היתה המטרה וזו תמשיך להיות המטרה של הרפובליקה האיסלאמית. לנשק גרעיני אין מקום בהקשר לביטחונה של איראן ודוקטרינת ההגנה שלה". עם זאת הדגיש חסן רוחאני איראן שתשמור על זכותה להעשיר אורניום".

רוחאני והולנד הערב בניו יורקצילום: מהטוויטר של רוחאני

00:19: נשיא איראן האשים "ארגוני טרור" בשימוש בנשק כימי בסוריה וכינה אותם "סכנה אזורית". לדבריו, "הגישה של ארגוני טרור קיצוניים לנשק כימי היא הסכנה החמורה ביותר באזור. השימוש בכוח צבאי רק יוביל להסלמה נוספת". רוחאני הזכיר את חיסולי המל"טים ובאותה נשימה ציין את חיסול מדעני הגרעין האיראניים. "בעבור אילו פשעים הם נהרגו? האם מישהו גינה את התוקפים?"

לאחר מכן פנה רוחאני אל סוגיית הגרעין ואמר כי ארצו "תפעל באחריות ותשתף פעולה עם שחקנים אחראיים אחרים.... איראן מוכנה לשקיפות בסוגיית הגרעין, אך לא תוותר על העשרת האורניום... איראן מעוניינת לפתור בעיות - לא ליצור אותן. אין נושא שלא ניתן לפתור במסגרת של כבוד הדדי".

00:11: רוחאני מבקר בנאומו את "מנטליות המלחמה הקרה" שמפצלת את העולם ל"עליונים" ו"נחותים". "עידן המשחק סכום אפס הסתיים אפילו שחלק מהשחקנים הבינלאומיים ממשיכים להתבסס על דרכים ארכאיות כדי לשמור על הדומיננטיות שלהן".

לאחר מכן החל רוחאני להאשים את ארה"ב בשורה של פשעים וביניהם חימושה של עיראק בנשק כימי ויצירת אל-קאעדה באפגניסטאן. "איראן, לעומת זאת, לא מהווה איום לעולם", אמר. הוא הזכיר את "הדיכוי הברוטלי" של העם הפלסטיני ואמר כי מופעלת נגדו "אלימות מבנית".

00:04: נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר בפתח דבריו בעצרת הכללית של האו"ם כי "בעולם קיימים כיום פחדים רבים. הפחד ממלחמה, הפחד מעימות קטלני, מדת, מזהויות עדתיות ודתיות, הפחד מעוני והתעלמות מהכבוד האנושי.

"לצד החששות הללו, יש תקוות חדשות של 'כן לשלום ולא למלחמה', העדפת הדיאלוג על פני הקונפליקט והתקווה שהמתינות שתגבר על הקיצוניות. הבחירות האחרונות באיראן מייצגות את תקוות העם האיראני לדמוקרטיה לצד דת".

24/9/13

22:18: נשיא איראן, חסן רוחאני, נפגש הערב עם נשיא צרפת, פרנסואה הולנד. בדף הטוויטר של הנשיא האיראני פורסמה תמונה המתעדת את המפגש בין השניים ופמליותיהם.

במקביל נודע כי רוחאני לא השתתף בסעודת המנהיגים שהתקיימה במטה האו"ם בניו יורק מכיוון שהוגשו בה משקאות אלכוהוליים. בסעודה נכח בין היתר נשיא ארה"ב ברק אובמה. רוחאני גם לא נכח באולם העצרת הכללית במהלך נאומו של אובמה. שר החוץ האיראני היה באולם.

21:59: גורם אמריקאי רשמי אמר כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא ייפגש עם נשיא איראן, חסן רוחאני, במטה האו"ם בניו יורק. "התברר כי העניין מסובך מדי", אמר הגורם וציין כי המשלחת האיראנית לא הסכימה לפנייה אמריקאית לקיים מפגש, ולו מפגש חטוף, בדרג נשיאותי.

עוד הוסיף הגורם כי הבית הלבן "פתוח" לאפשרות של מפגש בין אובמה לרוחאני, אך האיראנים העבירו לפמליית הנשיא מסרים לפיהם העניין "מסובך מדי". עם זאת, גורמים אחרים מסרו כי מתקיימים מגעים בין הצדדים בדרגי עבודה. יצויין כי מנהיגי ארה"ב ואיראן לא נפגשו 36 שנים. ביום חמישי צפוי שר החוץ ג'ון קרי להיפגש עם עמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף.

20:55: יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד, נועדה עם נשיא איראן, חסן רוחאני, בשולי העצרת הכללית של האו"ם. השניים דנו בסדר היום הכלכלי של ממשלת איראן ובדרכים להעמקת שיתוף הפעולה בין טהראן לבין הקרן. גורם בניו יורק מסר כי נציגי קרן המטבע הבינלאומית ידונו בפגישתם הבאה בוושינגטון באפשרות להוציא לאיראן משלחת מיוחדת.

19:53: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, צפוי לחתום מחר בשמה של ארה"ב על האמנה לפיקוח על הסחר הבינלאומי באמצעי לחימה. גורמים אמריקאים אמרו כי אשרור האמנה באופן רשמי הוא תהליך המחייב את אישור הסנאט, דבר שאינו מובטח לפי שעה. יצויין כי ארה"ב היא ספקית הנשק הגדולה ביותר בעולם.

19:20: נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, בירך על הצהרותיהם המתונות של מנהיגי איראן אך אמר כי הוא "רוצה לראות צעדים קונקרטיים מצדה בסוגיית הגרעין". בעניין הסורי אמר הולנד כי הפתרון למלחמת האזרחים חייב להיות פוליטי וכי הקהילה הבינלאומית עד כה "בזבזה זמן רב מדי".

17:51: אובמה מדגיש כי ארה"ב צריכה להמשיך ולהיות מעורבת בביטחון העולם. "ארה"ב פועלת בענווה כשמדובר בקביעת גורלן של מדינות אחרות. הוויכוחים האחרונים בארה"ב על הנעשה בסוריה מוכיחים זאת. הסכנה לעולם היא שארה"ב אחרי עשור של מלחמה המסתכלת הביתה תגרום לוואקום שאיש אנו מוכן למלא. אני מאמין שהתנתקות כזו תהיה טעות. אנחנו חייבים להיות מעורבים לצורך הביטחון שלנו, אך אני מאמין שאמריקה כן מיוחדת כי אנו מוכנים להשקיע דם וכסף עבור האינטרסים של כולם".

"יהיו זמנים שבהן המחלוקות יהיו כה גדולות, שהקהילה הבינלאומית תידרש לפעול, זה ידרוש מחשבה והחלטות קשות. המטרה שלנו תהיה למנוע טבח המוני ולהציל אנשים שאין להם תקווה במוסדות הלאומיים שלהם. גם אם ארה"ב לא תהיה מאוימת ישירות – נהיה מוכנים לשאת בנטל של שמירת זכויות אדם אך לא נעשה זאת לבד".

17:39: אובמה מדבר על מחוייבותה של ארה"ב לביטחונה של ישראל. "ארה"ב לא תוותר לעולם על מחויבותיה לקיומה של ישראל או להיותה מדינה יהודית. אני מאמין שיש הכרה גוברת בישראל בכך שהכיבוש חותר תחת המדינה. אך לישראל יש זכות לכך שיכירו בקיומה ויפסיקו לירות רקטות לבתיה. באותה נשימה, לפלסטינים יש זכות לחיות בביטחון ושלום בבתיהם בארצם הריבונית. שתי מדינות הוא הדרך היחידה לשלום", אמר הנשיא.

"זהו הזמן הנכון לכל הקהילה הבינלאומית להיכנס מאחורי תהליך השלום. שני המנהיגים הראו כוונה לקחת סיכונים. אבו מאזן הסכים לבוא לשולחן הדיונים ונתניהו שחרר אסירים ואשרר את הסכמתו להקמת מדינה פלסטינית. סוגיות הליבה על שולחן וכעת עלינו לקחת סיכונים". אובמה הדגיש כי מדינות ערב צריכות להכיר בכך "שהיציבות תושג רק באמצעות פתרון שתי המדינות, וישראל שיכולה להתקיים בביטחון".

בואו נתמוך במנהיגי שני הצדדים המוכנים ללכת בדרך הקשה לשלום", אמר אובמה. לדבריו, לפריצת דרך בשני התחומים - הגרעין האיראני והסכסוך הישראלי-פלסטיני - תהיה השפעה עמוקה על כל האזור. "אך ההשלכות הנוכחיות של האביב הערבי מוכיחות לנו שיש צורך לא רק בשלום בין מדינות אלא גם בשלום בתוך מדינות ושיש לנו הרבה עבודה", אמר.

"כשהחל תהליך (האביב הערבי) בתוניסיה, העולם כולו התמלא בתקווה. בחרנו לתמוך באלה שדורשים שינוי. במיוחד במצרים ראינו כמה התהליך הזה יהיה קשה. מורסי נבחר בצורה לגיטימית אך כשל בייצוג העם כולו.... ממשלת המעבר זוכה לתמיכה של מצרים רבים, אבל נקטה צעדים לא דמוקרטים. ארה"ב הואשמה בכך שמצד אחד תמכה באחים המוסלמים, ומצד שני פעלה להפלתם מהשלטון. למעשה ארה"ב נמנעה מלגבות צד כזה או אחר. אנו תומכים בצד שמייצג בצורה לגיטימית את רצון העם. זה גם האיטנטרס שלנו היום ואנו נמשיך במערכת יחסים ששומרת על הסכמי קמפ דיוויד ומאבק בקיצונים, אך תמיכתנו תותנה בכך שמצרים תפנה ותקדם אל נתיב דמוקרטי".

17:33: "אנו מאמינים שהאינטרס שלנו לראות מזרח תיכון וצפון אפריקה פורחים ומשגשגים. ואנו מאמינים בדמוקרטיזציה של האזור אך איננו מאמינים שניתן לעשות זאת חד צדדית, במיוחד באופן צבאי. עיראק הוכיחה לנו שלא ניתן לאכוף דברים בכוח. מה המשמעות של זה לעתיד? בטווח הקצר, המאמצים של ארה"ב יתבססו על שני דברים: סוגיית הגרעין האיראני והמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. אלה שני מקורות לאי יציבות ופתירתם יכולה להביא לשלום בר קיימא".

אובמה הדגיש כי ארה"ב מעדיפה להגיע לפתרון בדרכי שלום עם איראן, אך דורשת מטהראן שקיפות. "אינני סבור שניתן להתגבר על היחסים המתוחים בינינו בן לילה, אך אני מאמין שאם ניתן לפתור את משבר הגרעין זהו צעד בדרך לנרמול היחסים, ופתח ליחסים המבוססים על צדק וכבוד הדדי. כתבתי לחמינאי ולרוחאני שאיננו מחפשים שינוי משטר ואנו מכבדים את זכות איראן לגרעין למטרות אזרחיות, אך התעקשתי שאיראן תעמוד במחויובות הבינלאומיות שלה".

"נוכל להשיג הצהרה שמכבדת את העם האיראני ומצד שני להבטיח את חששות העולם מהכוונה האיראנית להשיג גרעין. אחרי הכל היו אלה המהלכים האיראנים שהובילו אותה למצב שבו היא נמצאת. אנו מעודדים מכך שרוחאני קיבל מנדט מהעם האיראני למהלך מתון יותר, ואני ושר החוץ קרי נפעל לקידום שיתוף הפעולה עם בריטניה, צרפת, רוסיה וסין".

17:29: "אנו מחויבים לקחת חלק בתהליך פוליטי אך איננו נמצאים בעולם של המלחמה הקרה. אין "משחק גדול" שצריך לנצח", אמר אובמה בהתייחסות עקיפה למתיחות בינו לבין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. "אני מברך על מעורבותן של כל המדינות שיכולות לסייע לסיום מלחמת האזרחים בסוריה".

"אני יודע שיש מי שמתנגד לשימוש בנשק צבאי נגד אסד ולהעמקת את המעורבות האמריקאית במזרח התיכון, יש הטוענים שבאיום הזה לא למדנו דבר ממה שקרה בעיראק.... אני מבין שזה בלתי נמנע לנוכח מעמדה של אמריקה בעולם. תנו לי להבהיר את המדיניות האמריקאית בנוגע למזרח התיכון ואפריקה להמשך כהונתי. אנו מוכנים להשתמש בכוחנו הצבאי כדי להבטיח את האינטרסים שלנו באזור. נבטיח את משלוחי הנפט מהאזור לעולם, דבר שיש לו השפעה על כל הכלכלה העולמית, נאיים על רשתות הטרור שפועלות באזור וכשנצטרך להגן על אינטרסים אמריקאים – נעשה זאת , ולא נתיר שימוש בנשק להשמדה המונית באופן שיוביל למרוץ חימוש באזור".

17:23: שרי החוץ של סוריה ואיראן, ואליד אל-מועלם וג'וואד זריף, לא יצאו מאולם עצרת האו"ם במהלך נאומו של הנשיא אובמה.

17:21: אובמה עובר לדבר על המשבר בסוריה, וחוזר על כך שמשטרו של אסד הוא שאחראי למתקפה הכימית ליד דמשק. "אנו מאמינים שכנקודת פתיחה, יש צורך דחוף לאכוף את האיסור על שימוש בנשק כימי. כשהורתי על מתקפה צבאית לא עשיתי זאת בקלות. האיסור על שימוש בנשק כימי הוסכם על ידי 98% מהאנושות. העובדות ברורות – אסד השתמש בנשק כימי ב-21 באוגוסט, ועדת החקירה של האו"ם אישרה זאת. הטילים נורו משכונות בשליטת המשטר ונפלו בשכונות בשליטת המורדים".

"אני יודע שמיד אחרי המתקפה היו מי שפקפקו בלגיטימיות של איום צבאי, אבל בלעדיו האו"ם לא הראה כל כוונה להציב איום כלשהו".

"בשבועות האחרונים הגענו עם רוסיה להסכם לפיקוח על הנשק הסורי ואחר כך השמדתו. סוריה נקטה בצעד הראשון וכעת יש צורך בהחלטה חזקה של האו"ם לכך שאסד יעמוד במחויבותיו, ואם לא יהיו לכך השלכות משמעותיות. ההסכם על נשק כימי צריך לעודד מהלך גדול יותר לפיוס בתוך סוריה. אינני מאמין שפעולה צבאית יכולה להשיג שלום בר קיימא. ואינני חושב שארה"ב או מישהו אחר צריך לקבוע מי ינהיג את סוריה. זו אחריותם של הסורים. המחשבה שסוריה יכולה לחזור למצב של סטטוס קוו היא פנטזיה".

17:18: אובמה ממשיך לדבר על המשבר במזרח התיכון. "יחד עבדנו גם כדי לסיים עשור של מלחמה. המלחמה בעיראק היתה הסוגייה המרכזית ביחסי ארה"ב עם הקהילה הבינלאומית. בשנה הבאה נסיים את משימתנו באפגניסטאן. עבור ארה"ב המשמעות היא יציאה ממצב של מלחמה קבועה. כמו שאנו בחנו מחדש את האופן שבו כוחותינו פרושים, התחלנו לבחון את האופן שבו אנו אוספים מודיעין. כתוצאה מעבודה זו, העולם יציב יותר".

"ולמרות זאת האתגרים שבפנינו עדיין רבים ואל-קאעדה פיזר רשת של מיליציות במזרח התיכון, שאינו מאפשר להם לבצע פיגועים כמו 11 בספטמבר, אך כן מאפשר להם לפגוע באזרחים ובדיפלומטים ברחבי העולם. המשבר במזרח התיכון יצר מחולוקות בתוך חברות במזרח התיכון וצפון אפריקה. מחלוקות שבטיות ואתניות התעוררו מחדש, והחשש מהפצתת נשק להשמדה המונית הולך וגובר".

"אין מקום שאנו רואים זאת יותר מסוריה. הקיהילה הבינאלומית הכירה באיומים, אך תגובתנו לקתה בחסר. הסיוע ההומניטרי מתקשה להגיע, הסכם פוליטי אינו באופק. אסד שומר על שלטונו וב-21 באוגוסט משטרו השתמש בנשק כימי שבו נהרגו מאות. המשבר בסוריה ואי היציבות באזור נמצאים בבסיס הצורך של האו"ם להגיב. איך אנו מגיבים למחלוקות לא רק בין מדינות אך גם בתוכן. מה משמעות השימוש בכוח ומה משמעות תפקיד האו"ם והחוק הבינלאומי באכיפת צדק".

17:15: נשיא ארה"ב ברק אובמה פתח את נאומו. "בכל שנה אנו מתכנסים כדי לאשרר את הגדרות המוסד הזה. הרעיון שמדינות יכולות לשב יחד כדי לפתור את המחלוקות ביניהן נתפס בעבר כבלתי אפשרי. היה צורך בשתי מלחמות עולם עקובות מדם כדי לגרום לכך. המוסד הזה נועד לאפשר לנו לפתור את כל המחלוקות ולבנות דרכים לחיזוק הקשרים בינינו. במשך שנים רשם האו"ם הישגים, אבל אנו ניצבים כל הזמן בפני אתגרים. השאלה היא אם אנו ניחנים באומץ ובחכמה להתמודד עם האתגרים הללו, אתגרי זמננו. בתקופת שלטוני אחד האתגרים הוא המשבר הכלכלי וקריסת הכלכלה העולמית לפני כחמש שנים. כיום יחד עם הסיוע שלכם אנשים משתקמים מהעוני ונוצרים עוד ועוד מקומות עבודה. אך צריך לעשות יותר כדי לאפשר לאנשים לשגשג".

17:00: נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, תקפה בנאומה בחריפות את הריגול האמריקאי אחר מדינתה, ואמרה כי היא מהווה "הפרה חמורה של הפרת זכויות אדם, וחוסר כבוד לריבונות של ברזיל". דבריה של רוסף נאמרים על רקע החשיפה לפיה הסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי (NSA) עקבה אחר מנהיגי ברזיל ומקסיקו, חשיפה בעקבותיה החליטה רוסף בשבוע שעבר לבטל את ביקורה המתוכנן בוושינגטון.

רוסף אמרה כי ברזיל נוקטת צעדים להגן על אמצעי התקשורת שלה ועל "זכויות אדם של אזרחים ברחבי העולם". היא הוסיפה כי ברזיל תקדם הצעה להקמת מסגרת בינלאומית לשימוש באינטרנט ותקשורת. "אנו חייבים להקים מנגנון רב-צדדי לרשת האינרנט הבינלאומית", אמרה.

16:44: חמי שלו מדווח מניו יורק כי המשלחת האיראנית עוד לא אישרה את השתתפותו של הנשיא רוחאני בארוחת הצהריים שמזכ"ל האו"ם יערוך היום לראשי המדינות. באירוע ישתתף גם ברק אובמה, וההערכה היתה כי השניים עשויים להחליף שם כמה מילים או ללחוץ ידיים.

16:15: מזכ"ל האו"ם אמר כי האחראיים למתקפה הכימית בסוריה צריכים לעמוד לדין, וקרא למעצמות להפסיק את הזרמת הנשק לצדדים הלוחמים בסוריה ולפעול למען פתרון דיפלומטי. "יותר מ-100 אלף נהרגו ויותר משליש מהאוכלוסיה בסוריה נמלטו מבתיהם. משפחות במצור וערים הפכו לערי חורבן. מי מבינינו יכול לומר שאין לסורים זכות לחוש שנזנחו?", אמר מזכ"ל האו"ם.

"הקהילה הבינלאומית צריכה להביא לדין את אלו שהשתמשו בנשק הכימי בסוריה. הקהילה הבינלאומית צריכה גם להבטיח את השמדת מצבורי הנשק הכימי, אך ברקע המלחמה הזו נמשכת ורובה נעשית בנשק קונבנציונלי. אני קורא לכל המדינות להפסיק את שטף הנשק וכלי הלחימה לכל הצדדים בסוריה"

"אני קורא לממשלת סוריה לעמוד במחויבויותיה בנוגע לחוק הבינלאומי והאמנות ההומניטריות ולאפשר גישה ולשחרר אלפי גברים ונשים וילדים שלמעצרם אין מקום לפי החוק הבינלאומי. התגובה לשימוש הנוראי בנשק הכימי צוברת תאוצה דיפלומטית, אך התגובה למלחמה הזו מתעכבת. התשובה היחידה לנעשה בסוריה היא פתרון פוליטי ולא ניצחון צבאי. זה הזמן להפסיק את ההרג ולענות לצרכים של העם הסורי".

16:09: מזכ"ל האו"ם באן קי-מון העמיד במרכז דבריו את המלחמה בעוני, המאבק במשבר הכלכלי העולמי ואת הצורך בהסכמה בינלאומית לקידום פתרון משותף לבעיית ההתחממות הגלובלית. "המאה ה-21 צריכה להיות המאה של הנשים", אמר.

לדבריו: "חברות צריכות לעשות מה שהן עושות הכי טוב – ליצור מקומות עבודה. אך עליהן לפעול באחריות ובאתיות ולעשות הכל כדי לשמור על הסביבה. השפעות ההתחממות הגלובלית הן איום לכל שכבות החברה. העניים והפגיעים הם הראשונים לסבול והם אלה שמשלמים את המחיר הכבד ביותר כשמדובר באקלים. המסר מהמדענים הוא ברור, כפי שנראה השבוע בדו"ח שיפרסם האו"ם בעניין. הבעיות האלה באות יחד עם הזדמנויות לשינוי ערים, תחבורה, הדרך שבו בתינו ומפעלנו מקבלים חשמל ועוד".

16:02: מזכ"ל האו"ם באן קי-מון פותח את דיוני העצרת הכללית. אחריו תישא דברים נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, ולאחריה יעלה לבמה ברק אובמה.

שר החוץ של איראן, ג'וואד זריף, המשתתף במפגש שרי החוץ של ששת המעצמות הנערך בשולי עצרת האו"ם, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "בפנינו הזדמנות היסטורית לפתור את הסוגייה הגרעינית".

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, צפוי לשאת בשעה הקרובה את נאומו בעצרת הכללית של האו"ם. אובמה צפוי להתייחס בין היתר למלחמת האזרחים בסוריה וההסכם עם רוסיה להשמדת מצבורי הנשק הכימי, לסוגיית הגרעין האיראני וייתכן שגם למגעים המדיניים בין ישראל לבין הפלסטינים.

-------------------------------------------------------------------------------------------

אתר "הארץ" מלווה היום (שלישי) ולאורך הימים הקרובים את ההתפתחויות ממטה האו"ם בניו יורק, בשעה שמנהיגי העולם מתכנסים לעצרת הכללית. בראש סדר היום עומד כאמור המשבר בסוריה, כולל הדרישה האמריקאית להתיר שימוש בכוח נגד משטר אסד אם לא יתפרק מהנשק הכימי, וכן הרוח החדשה המנשבת מכיוון איראן.

אובמה הוא המנהיג השני לנאום אחרי נשיאת ברזיל דילמה רוסף. הוא צפוי להציג עמדה תקיפה באשר לסוריה, לצד נכונות מוצהרת לנהל מגעים ישירים עם המשטר האיראני, בתנאי שזה יהיה מוכן לוויתורים משמעותיים בתוכנית הגרעין.

בין היתר, צפוי אובמה לפנות לעצרת הכללית ולקרוא ל-15 חברות מועצת הביטחון, ובמיוחד לרוסיה ולסין, לאשר את ההחלטה שתאפשר לנקוט פעולה צבאית נגד סוריה, אם זו לא תפעל בהתאם לתוכנית לסילוק הנשק להשמדה המונית שברשותה ולהעברתו לידי הקהילה הבינלאומית.

רבים ברחבי העולם יעקבו בצמידות אחר נאומו של אובמה, ויחפשו סימנים אם בכוונתו להיפגש באופן אישי עם נשיא איראן חסן רוחאני, שינאם הלילה, בסביבות 23:45 (שעון ישראל). אפילו מפגש חטוף יהיה אירוע משמעותי, מאחר שמנהיגי שתי המדינות לא נפגשו אחד עם השני מאז המהפכה האיסלאמית באיראן ב-1979. בממשל האמריקאי אמרו כי לא מתוכנן אירוע מסוג זה, אך לא שללו כי אפשר שיתקיים.

בן רודס, סגן היועץ לביטחון לאומי, אמר כי בכוונת נשיא ארה"ב לדון בנאומו "בפתיחות האמריקאית למאמץ דיפלומטי ולאפשרות שיהיה לסוגייה האיראנית פתרון בדרכי שלום, שיאפשר לטהראן להצטרף לקהילת האומות - אם תפעל בהתאם למחויבויותיה ותראה כי תוכניתם הגרעינית אינה למטרות צבאיות".

בממשל האמריקאי אומרים כי השינוי בנימת הדברים של רוחאני, לעומת קודמו מחמוד אחמדינג'אד, נובעת מהתסכול של העם האיראני מהעיצומים הכלכליים ההרסניים שהטילה ארה"ב. אך עדיין לא ברור אם איראן מוכנה לנקוט את הצעדים שאמריקאים מצפים להם, בהם השהיית העשרת האורניום וסגירת מתקן ההעשרה התת-קרקעי פורדו, שליד העיר קום.

גם אם לא ייפגשו נשיאי שתי המדינות, צפויים שרי החוץ לקיים פגישה היסטורית, שתהיה יותר מאשר מפגש חטוף ואולי לחיצת יד. ג'ון קרי ינסה לענות על השאלות המכריעות במפגש הרב-צדדי עם עמיתו האיראני החדש, מוחמד ג'וואד זריף, ושרי החוץ של חמש המעצמות האחרות.

התחום שצפוי לעורר יותר מחלוקת הוא מלחמת האזרחים בסוריה, ובפרט דרך הטיפול במאגר הנשק הכימי של הנשיא אסד. ארצות הברית תבקש להעביר החלטה במועצת הביטחון שתקבע ענישה של ממש של המשטר הסורי, אם לא ימלא אחר הצעדים בהסכם המתגבש עם רוסיה.

לפי ההסכמות, פקחי האו"ם צפויים לשוב לסוריה בנובמבר, וכל רכיבי תכנית הנשק הכימי של המדינה הערבית יועברו ממנה או יושמדו עד אמצע השנה הבאה. נקודת המחלוקת היא רמת הפיקוח והאפשרות להשתמש בכוח צבאי נגד סוריה, אם תפר את התחייבויותיה. המוקש העיקרי סובב סביב סעיף 7 של אמנת האו"ם, המתיר פעולה צבאית להגנה על השלום הבינלאומי. רוסיה מנסה למנוע החלטה שתקשור את הפרק הזה באמנה להפרת ההסכם מצד סוריה.

העצרת הכללית של האו"ם - הסיקור המלא

שנה אחרי "נאום הפצצה": הקו האדום של נתניהו כבר לא רלוונטי (ברק רביד) | היהודים האיראנים בארה"ב סירבו לפגוש את רוחאני (חמי שלו) | הסוס האיראני דוהר מערבה, נתניהו עלול להישאר מאחור (חמי שלו) | לראשונה מאז המהפכה ב-1979: מפגש בין שרי החוץ של ארה"ב ואיראן (ברק רביד ורויטרס)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ