הארץ

עצרת האו"ם בניו יורק:

* נשיא איראן חסן רוחאני שב לארצו לאחר ביקורו הראשון בארצות הברית - ושיחה ראשונה עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. נשיא ארצות הברית התקשר לרוחאני כשזה היה בדרכו לנמל התעופה בניו יורק, בירך אותו על בחירתו לנשיאות ושיבח אותו על "הצהרותיו החיוביות", כלשונו, במהלך ביקורו בניו יורק, שבאחת מהן כינה את ארצות הברית "אומה גדולה". זוהי שיחת הטלפון הראשונה בין מנהיגי שתי המדינות מאז המהפכה האיסלאמית באיראן בשנת 1979.

כשנחת באיראן, זכה רוחאני לתגובות מעורבות - מצד אחד מאות אזרחים הגיעו לברכו על הכיוון החדש שלקח כלפי המערב, ומצד שני עשרות צעקו בטהראן "מוות לאמריקה" ו"מוות לישראל", וזרקו נעליים וביצים לעבר מכוניתו.

נשיא איראן חסן רוחאני מתקבל בטהראן לאחר ביקורו באו"םצילום: אי-אף-פי

על פי הדלפות מהשיחה, שחלקן נחשפו בחשבון טוויטר המזוהה עם נשיא איראן, רובה התמקדה בתכנית הגרעין של איראן. אובמה חזר על כך שהוא מכבד את זכותה של איראן לפתח אנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות, אך אמר כי הוא עומד על כך שלא תפתח נשק גרעיני. הציוצים חשפו גם פן פחות רשמי בשיחה: אובמה התנצל בפני רוחאני על פקקי התנועה בניו יורק, והנשיאים סיימו את השיחה כשבירכו זה את זה לשלום, כל אחד בשפתו של האחר.

* במהלך סוף השבוע התייחס רוחאני מספר פעמים ליחסים החדשים עם ארצות הברית והמערב, והרחיב גם על הניסיון להגיע לפתרון דיפלומטי בעניין תכנית הגרעין. הוא אמר כי הוא מצפה שהשיחות עם המערב יניבו תוצאות מוחשיות תוך זמן קצר.  "האווירה ביחסים עם ארה"ב שונה עכשיו", אמר הנשיא האיראני, "מטרתנו היא לפתור בעיות וליצור אמון בין הממשלות והעמים". רוחאני אמר כי מדינתו תציג את תוכניתה לפתרון סוגיית הגרעין בשיחות עם שש המעצמות בז'נבה ב-15 ו-16 באוקטובר. "אנחנו אומרים באופן ברור שננהג בשקיפות. אנחנו אומרים באופן ברור שלא נרכיב פצצה", אמר רוחאני, "בפגישת שש המעצמות אנו רוצים לספק עוד ערבויות לכך".

* הנשיא אובמה התייחס לשיחה עם רוחאני בנאום שנשא באו"ם ואמר כי הוא מאמין שניתן יהיה להגיע לפתרון כולל בסוגיית הגרעין האיראני. הוא ציין שרוחאני הנחה את צוותי המשא ומתן האיראניים לפעול כדי להגיע להסכם בהקדם. "הדרך להסכם משמעותי לא תהיה פשוטה, אך ישנה הזמנות ייחודית להתקדמות מול הממשלה החדשה באיראן", אמר אובמה, והוסיף שפעולות "משמעותיות" שניתן יהיה לפקח עליהן יוכלו להוביל להקלה בסנקציות על איראן. צפו במסיבת העיתונאים:

* מועצת הביטחון של האו"ם אישרה פה אחד את ההחלטה לפרק את סוריה מנשק כימי. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, המועצה לא החליטה על צעדי ענישה במקרה שמשטרו של אסד לא יפעל על פי ההחלטה. בהצבעה נכחו שרי החוץ של רוסיה, ארה"ב ובריטניה. שגריר סוריה לאו"ם, בשאר ג'אפרי, הגיב על ההחלטה ואמר כי משטר אסד "מחוייב להגיע לז'נבה לשיחות השלום".

על פי התוכנית שאושרה במועצה, השמדת הנשק הכימי צריכה להתחיל מיד, ועד ה-1 בנובמבר, כל אתרי ייצור הנשק הכימי צריכים להיות מושמדים. ביום שני הקרוב יגיעו לדמשק נציגים של הסוכנות הבינלאומית לאיסור השימוש בנשק כימי (OPCW) ומיד לאחריהם יגיעו לסוריה פקחים מטעם הסוכנות שיחלו בבדיקת מאגרי הנשק הכימי. הפקחים יבקרו במשך 30 ימים באתרי הנשק הכימי עליהם הצהירה דמשק בשבוע שעבר, והם יוכלו להגיע גם לאתרים שלא הוצהרו.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה משוחח בטלפון עם נשיא איראן חסן רוחאניצילום: אי-אף-פי

במזרח התיכון:

* הערכות כי הנשק הכימי בסוריה קל יותר לפירוק ממה ששיערו בתחילה. גורמים רשמיים ברוסיה ובארצות הברית מעריכים כי רוב גז העצבים של סוריה לא עבר את התהליך להפיכתו לנשק ועל כן יהיה קל יותר ומסוכן פחות לפרקו. ההערכה המחודשת מורידה את הסבירות כי גז העצבים הוחבא על ידי גורמי משטר סוריים או נגנב על ידי ארגוני טרור.

במסמך הסודי שנכתבו מומחים רוסים ואמריקאים ונחשף ב"וושינגטון פוסט", נכתב כי ניתן להשמיד את ארסנל הנשק הכימי של סוריה בתוך כתשעה חודשים, בהנחה שמהמשטר הסורי יעמוד בהתחייבותו ויעביר את הנשק לפיקוח בינלאומי.

* שעות לפני שמועצת הביטחון של האו"ם אישרה את ההחלטה לפרק את סוריה מנשק כימי, בסוריה דיווחו על לפחות 30 הרוגים כתוצאה מפיצוץ מכונית ממולכדת בעיר מצפון לדמשק. על פי הדיווחים, הפיצוץ גרם גם לפציעתם של עשרות. לדברי פעילים, האזור בו אירע הפיצוץ אינו מזוהה בבירור עם המשטר הסורי או עם כוחות המורדים.

* הממשלה האיסלאמית בתוניסיה הסכימה לסיים את תפקידה ולפתוח במשא ומתן עם גורמים חילוניים במדינה, במטרה לכונן ממשל זמני ולהתכונן לבחירות במדינה. גורם בכיר במפלגת השלטון אמר כי השיחות בין המפלגות יסיימו שבועות רצופים משברים בין הקואליציה האיסלאמית השולטת בתוניסיה לבין המפלגות החילוניות, המאיימות על המאבק לדמוקרטיה שם.

מפלגת המרכז המתונה במדינה, שגישרה בין מפלגת השלטון למתנגדיה, הודיעה כי מפלגת השלטון האסלאמית הסכימה לשלושה שבועות של משא ומתן, לאחריהן תתפטר מהממשלה וייקבע תאריך לבחירות. "השיחות ייחלו ביום שני או שלישי", אמר גורם מטעם מפלגת השלטון, "המפלגה הסכימה לתכנית ללא תנאים על מנת לצאת מהמשבר הפוליטי המתמשך במדינה".

מפגינים בתוניסיה נגד הממשלהצילום: רויטרס

באמריקה ובאירופה:

* נעצר ראש מפלגת הימין הקיצוני "השחר הזהוב" ביוון. המשטרת היוונית עצרה את מנהיג המפלגה הניאו-נאצית, ניקוס מיקלוליאקוס, באשמת הקמת ארגון פשע, ובנוסף נעצרו 14 מחוקקים ופעילים של המפלגה. המעצרים מתרחשים לאחר ימים של הפגנות אלימות ברחבי יוון בקריאה להוציא את השחר הזהוב מחוץ לחוק, בעקבות רצח ראפר שמאלני על ידי חבר מפלגה ב-17 בספטמבר. המפלגה, שסקרים מראים כי היא המפלגה השלישית האהודה ביותר ביוון, קראה לתומכיה להפגין היום מול מטה המשטרה באתונה, ואיימה כי תשיב מלחמה.

* נחשפים חיי התענוגות והפאר של קציני המשטר הדיקטטורי של פינושה בכלא שנבנה עבורם במיוחד בצ'ילה. בכלא עמדו לרשות הקצינים, שהורשעו בפשעים נגד האנושות, מסיבות ברביקיו, בריכת שחייה ומגרשי טניס. בעקבות חשיפת הדברים והשערורייה שפרצה בעקבות הפרסום, הודיע ביום חמישי הנשיא סבסטיאן פיניירה כי בית הכלא ייסגר מיידית ותושביו יועברו למתקן כליאה אחר. לקריאת הכתבה המלאה

* בניו ג'רזי אושרו לראשונה נישואים חד מיניים. שופט קבע כי על המדינה לאפשר לזוגות חד מיניים להתחתן, החל מ-21 באוקטובר, בטענה כי זה "לא חוקתי" למנוע מהם הטבות המגיעות לזוגות נשואים. דובר מטעם המושל כריס כריסטי אמר כי המדינה ככל הנראה תערער על החחלטה, אך לא ציין אם תמנע ממנה לצאת לפועל באוקטובר. צפו בדיווח מניו ג'רזי:

באפריקה ובאסיה:

* הפגנות סוערות נגד המשטר בסודאן לאורך כל השבוע. אלפי מפגינים הציפו את רחובות סודאן וקראו לנשיא עומאר חסאן אל באשיר "רוצח". לפחות 33 מפגינים נהרגו השבוע בעימותים עם המשטרה, שירתה לעברם באש חיה. ההפגנות החלו ביום שני אז קיצצה הממשלה בסבסוד הדלק וגז הבישול, ומחיריהם עלו בן לילה פי שתיים.

* לפחות 12 בני אדם נהרגו ברעידת אדמה נוספת שהכתה בפקיסטאן. הרעש, בעוצמה של 6.8, הכה באזור אוואראן שבמחוז בלוצ'יסטאן, שם הכתה רעידת אדמה עזה בתחילת השבוע וגרמה למותם של לפחות 500 בני אדם. על פי הדיווחים, הרעש היום קבר אזרחים רבים מתחת להריסות המבנים שהתמוטטו וקווי התקשורת נותקו לחלוטין.

אב ובתו שנפצעו ברעידת האדמה בפקיסטאן ליד בית חולים שדה שהוקם באזורצילום: אי-אף-פי

* בקניה נעצרו שמונה חשודים במעורבות במתקפה על הקניון בניירובי, בן נהרגו לפחות 67 בני אדם. שר הפנים ג'וזף אולה לנקו הודיע כי שלושה חשודים נוספים נעצרו ושוחררו לאחר תשאול. "המשטרה מחזיקה בשמונה חשודים כעת, בניסיון לחשוף את הפרצופים מאחורי מתקפת הטרור", אמר שר הפנים, וציין כי השמונה מוחזקים בחשד למעורבות בטרור, חשד המאפשר להחזיק בהם לתקופות זמן יחסית ארוכות ללא הגשת כתב אישום.

ביום חמישי הוציא האינטרפול צו מעצר בינלאומי לסמנתה לוטוויט, אזרחית בריטית, שיש החושדים כי היא מעורבת במתקפה על הקניון בניירובי. בהודעה שפרסמה ממשלת קניה נכתב כי לאחר בחינת המצב הבטחוני, הועלתה הכוננות של האינטרפול, וצו המעצר הוא תוצאה של העלאת הכוננות העולמית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ