האו"ם נוצרי מדי, קתולי מדי והומוגני מדי

דו"ח חדש קובע כי 70% מעמותות הדת הפועלות במסגרת האו"ם הן נוצריות. לדתות כמו הינדואיזם ובודהיזם כמעט אין ייצוג, בעיקר בשל מחסור במימון

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

הנצרות שולטת כמעט באופן בלעדי במוסדות האו"ם, ונדרש גיוון דתי גדול יותר כדי להגדיל את ייצוגם של בני הדתות האחרות במערכות השכנת השלום בעולם, כך קובע מחקר חדש שנערך במחלקת לימודי הדתות באוניברסיטת קנט שבבריטניה. המחקר מגלה כי יותר מ–70% מעמותות הדת ללא מטרות רווח הפועלות במסגרת האו"ם הן עמותות נוצריות. הוותיקאן זוכה לעדיפות היסטורית, שכן הוא מקבל מעמד מיוחד כמשקיף בארגון, הן כמדינה והן כדת.

הדו"ח ששמו "עמותות דת והאו"ם" קורא לגלות ערנות, שקיפות ושוויון רבים יותר, בדרך שבה עמותות דת פועלות במסגרת האו"ם, ולשים דגש רב יותר על הסובלנות הדתית. בנוסף, קוראים הכותבים להרחיב את המודעות לאופן בו דתות מגבירות או מגבילות את זכויות האדם. הם טוענים כי משאבים כספיים הם שמגבילים דתות אחרות מלהקים עמותות משלהן שיפעלו במסגרת האו"ם.

לאיסלאם יש ייצוג משמעותי יותר באו"ם באמצעות מיזם משותף של המדינות המוסלמיות ("הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי") ופחות באמצעות עמותות אזרחיות, שרובן המוחלט נתונות בשליטת ארגונים קתוליים. לדתות אסיה, כגון הינדואיזם ובודהיזם, יש ייצוג חסר בארגון, בעיקר בשל בעיות מימון. הפרופסור ג'רמי קרט שהוביל את המחקר, אומר כי "יש צורך ביותר מ'רצון טוב עולמי' כדי שמערכת האו"ם תעבוד בהצלחה דומה בקרב כל הדתות, ושכולן יהיו שותפות במטרות השלום והצדק של הארגון ויפעלו למענן באופן דומה".

דגלים מחוץ למטה האו"ם בניו יורקצילום: רויטרס

המחקר גם סותר את טענות של הימין הנוצרי כי "פולחני ניו אייג'" הם שמנהלים את גישתו של האו"ם, וקובע כי טענות אלה חסרות בסיס. מספרן של עמותות הקשורות לתנועות ניו אייג' ושל עמותות בין-דתיות קטן מאוד הפועלות באו"ם קטן מאוד.

עמותות הדת מהוות 7.29% מסך כל העמותות שלא למטרות רווח שיש להן מעמד של יועצות לאו"ם. ואולם, למרות חלקן הקטן יחסית, לכמה מעמותות הדת יש השפעה גדולה מאוד, כך עולה מהמחקר. עם הדתות שעמותיהן פעילות ביותר נמנות האמונה הקתולות, הקווייקרית והבאהית, המקיימות את מספר הפגישות הגבוה ביותר עם דיפולומטים באו"ם.

"הדו"ח מדגיש שאף על פי שכל הדתות מיוצגות בדרך זו או אחרת במערכת שמירת השלום של האו"ם, קיימים הבדלים מבניים והיסטוריים שיש להתייחס אליהם", אומר קנט. "הוא גם מראה כי לדתות תפקיד חשוב בפוליטיקה הבינלאומית הגלובלית, ושבעולם שהוא כפר גלובלי, יש להגיע לאמנה חדשה ופלורליסטית, על פיה תהיה לכל הדתות גישה זהה למערכת האו"ם". לדבריו, אמנה זו צריכה לכלול גם קבוצות דתיות "הפועלות למען האידאלים של האו"ם מבחינת זכויות אדם, הגינות וצדק לכל גבר ואישה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ