מלת השנה בשפה האנגלית: because

אף שלא מדובר במלה חדשה, באגודה האמריקאית לשפה הסבירו שהשימוש במלה לבדה, ללא מלת יחס בעקבותיה, הוא הסיבה להכתרתה כמנצחת

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה

האגודה האמריקאית לשפה ("American Dialect Society") בחרה את המלה “because” - בגלל, או מפני (ש) - למלת השנה של 2013.

בן זימר, המפרסם טור בענייני לשון ב"וול סטריט ג'ורנל" ועומד בראש ועדת המלים החדשות של האגודה, הסביר כי לא מדובר במלה חדשה, אלא בשימוש במלה המוכרת והמקובלת במרשתת ללא מלת יחס בעקבותיה. לדברי זימר, אין עוד צורך לכתוב because of, כלומר "בגלל (ש)", אלא פשוט because. המלה, בשימוש החדש, נבחרה גם כמלה השימושית ביותר, "בגלל השימושיות" שלה.

האגודה האמריקאית לשפה קיימת מזה 125 שנים, ומאגדת בלשנים, מילונאים, אטימולוגים, היסטוריונים, עורכים וחוקרים. היא הארגון הוותיק ביותר הבוחר את "המלה של השנה" (מאז 1990), ובניגוד לאתרי המילונים אוקספורד ומריאם־וובסטר, בחירתה איננה מבוססת על התעניינות הגולשים במשמעותה, אלא על הצבעת חברי האגודה בלבד.

Because, המלה המנצחת של השנה החולפת, נבחרה ב–127 קולות. מלבדה, המושג Obamacare קיבל 39 קולות, והמלה Slash, קו נטוי, קיבלה 21 קולות. selfie, צילום עצמי, המלה שנבחרה על ידי אתר מילוני אוקספורד, זכתה באגודה רק ב–20 קולות, ו–twerk (במקום השני באתר אוקספורד) זכתה בשבעה קולות בלבד. ב-2012, מלת השנה של האגודה היתה hashtag, פעולת התיוג מעולם הטוויטר, שבה המלה הצמודה לסמל הסולמית מציינת את נושא ה"ציוץ".

לצד זאת, האגודה בוחרת מדי שנה גם את המלה השימושית ביותר, שכאמור, ב–2013 זוהי גם because, את המלה היצירתית ביותר (catfish, זהות בדויה במרשתת), את המלה הכי פחות נחוצה (sharkanado, טורנדו עם כרישים), את המלה השערורייתית ביותר (underbutt, החלק התחתון של העכוז הנחשף על ידי תחתונים עם גזרה גבוהה), הביטוי שהוא "most euphmistic" - הכי מכובס, ואת הביטוי שהוא "least untruthful" - הכי פחות שקרי, כמו למשל בהתבטאויות של הממשל. למרות האהדה לה זכתה ברשת, המלה שהוכתרת כבעלת סיכויי ההצלחה הנמוכים ביותר להשתלב בשפה היא Thanksgivukkah, שילוב של חג ההודיה וחנוכה.

האגודה האחות של האגודה האמריקאית לשפה, אגודת השמות האמריקאית, בחרה את Francis כ"שם השנה לשנת 2013". גם חברת Global Language Monitor (GLM), העוקבת אחרי שימוש במלים במרשתת (מאז שנת 2000) בחרה ב–Francis כשם השנה. מלת השנה של GLM היא 404, שהיא קוד לשגיאה כשכתובת מרשתת מובילה לעמוד שאינו קיים. ה–GLM מכריזה על הבחירה שלה בנובמבר, והיא הראשונה בפרסומים אלה.

במקביל, אתר המילונים מריאם־וובסטר, הבוחר במלות השנה מאז 2003, בחר במלה science כמלה של 2013, בשל עליה תלולה במספר המבקשים לדעת את משמעותה. צוות עורכי מילוני אוקספורד בחר כאמור את המלה selfie. בחירה זו זכתה מייד לאישוש חד-משמעי במציאות, בצילום העצמי של הנשיא אובמה, ראש ממשלת בריטניה וראשת ממשלת דנמרק בטקס האשכבה של נלסון מנדלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ