מספר העקורים בעולם: הגבוה מאז מלחמת העולם השניה

51 מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם בשל סכסוכים אלימים. באו"ם מתריעים: הקהילה הבינלאומית אינה מצליחה לפעול ביעילות

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

מספר האנשים שנעקרו מבתיהם כתוצאה מסכסוכים אלימים ברחבי העולם הגיע בסוף 2013 לרמה הגבוהה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, כך אמר ראש הסוכנות לפליטים של האו"ם, אנטוניו גוטרס, בדו"ח שפורסם היום (שישי) בו נכתב כי "ישנו גירעון מסוכן בשלום ברחבי העולם".

מספר העקורים, שעלה באופן דרמטי בשל המלחמה בסוריה, הגיע ליותר מ-51 מיליון בסוף 2013, כך לפי דו"ח הסוכנות. בהם 33.3 מיליון בני אדם שנעקרו מבתיהם בשל אלימות אך נותרו בארצם, ו-16.7 מיליון פליטים שנמלטו אל מדינות שכנות.

"אנו לא עומדים בפני מגמה גוברת, אלא בפני זינוק לעבר", אמר גוטרס לכתבים בז'נבה, וציין שקרוב ל-11 מיליון בני אדם נעקרו רק בשנת 2013. מחצית מאוכלוסיית העקורים הם ילדים, הוא הוסיף, השיעור הגבוה ביותר זה עשור.

מחנה פליטים ברפובליקה המרכז אפריקאיתצילום: רויטרס

"אין תשובה הומניטארית שיכולה לפתור את בעיותיהם של כל כך הרבה אנשים", הוא הזהיר. "נהיה קשה יותר ויותר למצוא את היכולות והמשאבים כדי להתמודד עם מספר כה רב של אנשים בנסיבות טרגיות שכאלה".

הוא התריע כי השפעת הסכסוכים שפרצו בשנה החולפת ברפובליקה המרכז אפריקאית, דרום סודאן, אוקראינה וכעת בעיראק, עלולים להחריף את המצב אף יותר עד לסוף 2014. "המצב מראה כי לקהילה הבינלאומית כיום יש יכולות מעטות למנוע סכסוכים ולמצוא פתרונות אקטואליים", אמר גוטרס, והדגיש את כשלון הכוחות הבינלאומיים לפעול יחדיו באופן אפקטיבי. "אנו רואים כי מועצת הביטחון משותקת בנושאים קריטיים רבים", אמר.

תוצאות סכסוכי העבר, הוא הוסיף, "מעולם לא נמחקות". איראן ופקיסטאן עדיין מארחות יותר מ-2.5 מיליון פליטים אפגנים, ויותר משישה מיליון בני אדם חיים בגלות חמש שנים או יותר. מספר הפליטים ששבו לארצם ב-2013 היה בין הנמוכים ביותר בשנים האחרונות – 414 אלף בני אדם. במקביל, מספר הפליטים שהצליחו להתיישב מחדש בארצות זרות הסתכם רק ב-98,400.

בנוסף למספר הפליטים, יותר מ-1.1 מיליון בני אדם הגישו בקשות מקלט ב-2013, המספר הגבוה ביותר זה עשור. מגמה מדאיגה היא מספר הילדים החוצים את הגבולות ללא ליווי. אלו המבקשים מקלט הם מיעוט קטן מבין המספר הכולל של ילדים, ההולכים בנתיבי ההגירה בחלקים שונים בעולם.

הפגנה בסידני למען מבקשי המקלט צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ