לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

רוב גדול של משתתפי המשאל בנוגע להיפרדות קטלוניה מספרד תמכו בעצמאות החבל - כך מסרה הממשלה האזורית בחבל הלילה (שני). מספירת 88% מהקולות עולה ש-80.7% מהמצביעים תמכו בהיפרדות. הבדלנים בחבל זכו בהישג נוסף - שיעור ההשתתפות הגבוה במשאל. יותר משני מיליון קטלונים מתוך כ-5.4 מיליון בעלי זכות הצבעה השתתפו במשאל הלא-רשמי, למרות התנגדות הממשלה המרכזית.

ראש הממשלה הקטלנית, ארטור מאס, אמר כי ההצבעה היתה "הצלחה מוחלטת", אף שהשלטון במדריד נקט "קוצר ראייה פוליטי ואדישות, שלא לומר חוסר סובלנות". מאס קרא לראחוי לאפשר הצבעה רשמית בנוגע לעצמאות החבל: "כמו קוויבק וסקוטלנד, גם קטלוניה רוצה לקבוע את עתידה", אמר.

ממשלתו של מריאנו ראחוי ביקשה למנוע כל הצבעה בנושא עצמאות קטלוניה, וניסיונותיה לעשות זאת נהנו מתמיכת בית המשפט החוקתי בספרד. אלא שבקטלוניה התעקשו לקיים את ההצבעה, גם אם באופן בלתי רשמי, בטענה כי אין למנוע מ-7.5 מיליון תושבי החבל להביע את דעתם. בשל החלטות בית המשפט, המשאל אתמול נערך ללא מפקד של הבוחרים ואורגן על ידי כ-40 אלף מתנדבים, ולתוצאותיו משמעות הצהרתית בלבד. 

בבחירות האזוריות האחרונות בקטלוניה זכו המפלגות הבדלניות לכ-1.8 מיליון קולות מתוך כ-3.7 מיליון מצביעים. אז הורשו להצביע בני 18 ומעלה, ובמשאל הנוכחי היה גיל המינימום להשתתפות 16. בנוסף, בהצבעה הנוכחית הותרה השתתפותם של תושבים זרים בחבל וכן של קטלונים שחיים מחוצה לו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ