דו"ח: עיתונאים עומדים בפני סכנות יותר מאי פעם

הארגון להגנה על עיתונאים פרסם דו"ח שמצביע על עלייה מדאיגה באלימות ובהטרדה כלפי כתבים ברחבי העולם. מי שסובל בעיקר הם העיתונאים העצמאים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

האיום על עיתונאים ברחבי העולם כיום הוא הגדול ביותר שהיה אי פעם בעקבות התחזקות ארגוני טרור קיצוניים וכנופיות פשע מסוכנות שחוטפים והורגים כתבים. כך עולה מדו"ח שפורסם אתמול (שני) על ידי הארגון להגנה על עיתונאים. הדו"ח מוסיף כי בשם המלחמה בטרור נוטות ממשלות שונות לדכא יותר את חופש העיתונות. 

על פי הדו"ח שנקרא "התקפות נגד העיתונות", מי שעומד בעיקר בפני אותן סכנות שהולכות ומתרבות הם הפרילנסרים, עיתונאים עצמאיים, שהמשאבים שלהם בדרך כלל מוגבלים ושבדרך כלל אין מאחוריהם מוסד תקשורת שיכול לסייע להם אם הם נקלעים לצרה.

"עיתונאים נקלעים לאיומי טרור על ידי שחקנים שונים שפוגעים בהם או על ידי ממשלות שמגבילות את זכויות האזרח ובהם את חופש העיתונות בשל המלחמה בטרור", אומר מנכ"ל הארגון ג'ואל סימון. לדבריו, הדו"ח החדש מספק תובנות חדשות על מספר עצום של איומים – ממעקבים וצנזורה עד אלימות ומעצרים – שהופכים את העת הזאת לתקופה המסוכנת והקטלנית ביותר לעיתונאים מאז ומתמיד.

הדו"ח כולל הערכות ומאמרים של חברי הארגון ומומחים מקומיים על האתגרים שעומדים בפני העיתונאים. "ממעקבים של ממשלות ופריצות למחשבים אישיים, ועד תקיפות פיזיות, מעצרים, חטיפות ורצח. המטרה היא להגביל ולשלוט בשטף המידע", כותבת בדו"ח עיתונאית סי־אן־אן כריסטיאן אמאנפור. הדו"ח כולל גם הערכות לפיהם עיתונאים עומדים יותר במוקד של סרטוני תעמולה אלימים כמו סרטון ההוצאה להורג של העיתונאים האמריקאים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף שפרסם ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בשנה שעברה.

הדו"ח מציין מדינות שבהן ישנה צנזורה גדולה מאוד של התקשורת כמו הונג קונג, רוסיה, דרום אפריקה, טורקיה, אוקראינה, הודו, לוב ומדינות מערב אפריקה שנפגעו קשות ממגפת האבולה. הארגון להגנה על עיתונאים, שמושבו בניו יורק, פועל לאסוף מאגרי מידע על איומים נגד חופש העיתונות ברחבי העולם. מאגרים אלה מכילים מידע על כל מדינה שבה נהרגים או נעצרים עיתונאים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ