ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

לקראת הפסגה בת היומיים שתיפתח היום (רביעי) בוושינגטון, בין ארה"ב לראשי מדינות המפרץ הפרסי, ניסה הנשיא ברק אובמה להגן על ההסכם הצפוי בין מעצמות המערב לאיראן על תוכנית הגרעין שלה, ולהרגיע את מדינות המפרץ בהבטחה שארצו תמשיך להיות קשוחה עם איראן ולא תחדל מניסיונותיה לסכל תוקפנות איראנית כלפי שכנותיה באזור.

הדברים נאמרו בראיון שנתן שלשום אובמה לעיתון א-שרק אל אווסט, המקורב לבית המלוכה הסעודי. המלך הסעודי סלמאן בן עבד אל־עזיז ביטל את השתתפותו בפסגה בוושינגטון, בגלל חילוקי דעות עם ממשל אובמה על מדיניות ארה"ב כלפי איראן ותימן, וישלח את נסיך־הכתר במקומו.

אובמה אמר בראיון שאיראן מנהלת מדיניות שמסכנת את יציבות האזור, שהיא מוגדרת עדיין בארה"ב מדינה תומכת טרור, שהיא מגבה את משטר אסד בסוריה, את חיזבאללה בלבנון, את חמאס ברצועת עזה, ואת החותים בתימן. לכן, הוסיף אובמה, מדינות המפרץ צודקות בדאגתן מפני איראן, אך יש לזכור שאיראן מנהלת מדיניות זו ללא נשק גרעיני. "אנחנו מבינים את השלכת השגת נשק גרעיני ואיך זה ישפיע על איראן ועל מדיניותה, ומה יקרה אם תשיג איראן נשק כזה ותהפוך למתגרה יותר במדינות האזור. מכך נובע המאמץ האמריקאי למנוע מאיראן נשק גרעיני", אמר הנשיא.

אובמה והמלך הסעוד אל-עזיז בינואר השנהצילום: רויטרס

אובמה הוסיף כי למרות ההסכם המתגבש עם איראן, ארה"ב ממשיכה לפקוח עין על המדיניות האיראנית וממשיכה לקיים את נוכחותה הצבאית במזרח התיכון ותמיכתה במדינות המפרץ. "אנו מיישמים במלואן את הסנקציות נגד איראן שהוטלו בשל תמיכתה בטרור ובשל תוכנית הטילים הבליסטיים שלה, ואנו נמשיך להפעיל את הסנקציות האלה ולהובילן הלאה, גם אם נשיג הסכם עם איראן", אמר הנשיא.

עוד אמר אובמה שהממשל בראשותו מעולם לא זנח את המאמצים להשגת שלום בין ישראל לפלסטינים, וכי השגת הסדר בין ישראל לפלסטינים היא מטרה עליונה, בעיני הביטחון הלאומי האמריקאי. אובמה לא מסר אם בכוונתו להציג בעתיד הקרוב יוזמה חדשה לפתרוןמ הסכסוך, אך רמז שעיקר המאמץ צריך להתחיל בתוצאות הלחימה האחרונה ברצועת עזה, וממנו יש להתקדם: לא רק בהיבט ההומניטרי ושיקום הרצועה, אלא בשאלת עתידה של הרצועה כחלק מפתרון שתי המדינות וחיבורה לגדה המערבית.

בשאלת סוריה אמר אובמה כי הנשיא בשאר אל אסד איבד את הלגיטימיות שלו כמנהיג, אבל במצב הקיים במדינה, ועם ההתנהלות ארגונים כמו דאעש וג'בהת א־נוסרה, אין למלחמה פתרון צבאי. לכן, אמר אובמה, סוריה צריכה לעבור שינוי פוליטי כך שתשמור בעתיד על זכויות המיעוטים. בהקשר זה, אמר, ארה"ב תומכת באופוזיציה המתונה בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ