משרד האוצר האמריקאי הטיל סנקציות על בכירים במערך הכספים בחמאס

הסנקציות הוטלו על ארבעת הבכירים, ובראשם ראש מפקדת הארגון בטורקיה, בשל מעורבותם בטרור. סנקציות נוספות הוטלו על חברה עסקית בבעלות אחד הבכירים, באמצעותה הועברו כספים לארגון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעילי חמאס בעזה, באוגוסטצילום: רויטרס

משרד האוצר האמריקאי הטיל היום (חמישי) סנקציות על ארבעה בכירים במערך הכספים בחמאס ובראשם ראש מפקדת הארגון בטורקיה, סאלח ערורי. כמו כן, הוטלו סנקציות על חברה עסקית בבעלות אחד מהם, באמצעותה הועברו כספים לחמאס. בהודעת משרד האוצר האמריקאי נמסר כי הסנקציות הוטלו בשל מעורבותם של הארבעה בטרור ובמתן תמיכה לטרור.

כתוצאה מהסנקציות יוקפאו כל הנכסים של ארבעת הפעילים ושל החברה שנמצאים בשטח ארה"ב או שנמצאים בשליטת אזרחים אמריקאים. כמו כן, יאסר על אזרחים וחברות אמריקאיות לעמוד עמם בקשרים כלכליים או מסחריים.

"משרד האוצר האמריקאי מחויב לחשוף את פעילות חמאס ולהחליש את הארגון", אמר תת-שר האוצר האמריקאי למודיעין וטרור אדם זובין, ששב לפני כמה ימים מביקור עבודה בישראל. "הסנקציות שהטלנו היום פוגעות בגורמים מרכזיים במערך גיוס הכספים הבינלאומי של חמאס וברשת המבצעית של הארגון".

בהודעת משרד החוץ האמריקאי נמסר כי ערורי הוא חבר בלשכה המדינית של חמאס שמממן ומכווין פיגועים נגד ישראל בגדה המערבית. עוד נמסר כי מאז 2013 אחראי ערורי על חלוקת הכספים לתאי הטרור של חמאס בגדה המערבית ובירדן. בהודעת משרד החוץ האמריקאי לא הוזכרה העובדה שערורי יושב בטורקיה ופועל ממנה לביצוע פיגועים נגד ישראל.

ראש מפקדת חמאס בטורקיה, סאלח ערורי, ב-2007צילום: אי־אף־פי

פעיל נוסף נגדו הוטלו הסנקציות הוא מאהר סאלח, איש כספים של חמאס שיושב בסעודיה ומחזיק באזרחות ירדנית ובריטית. מאז 2013 עומד סאלח בראש מערך גיוס הכספים של חמאס בסעודיה שמהווה בעצם את המרכז הגדול ביותר של הפעילות הכלכלית של הארגון. לפי הודעת משרד החוץ האמריקאי, פיקח סאלח על העברת עשרות מיליוני דולרים מאיראן לסעודיה ומשם לפעילי חמאס בעזה. סאלאח גם ניהל כמה חברות קש בסעודיה שעסקו בהלבנת כספים עבור חמאס.

פעיל אחר עליו הוטלו סנקציות הם האזרח הסעודי אבו-עובידה אל-אגא, איש כספים של חמאס שעסק בהעברת כספים לעזה. סנקציות הוטלו גם על חברת אסיאף למסחר והשקעות שבבעלותו של אגא. הפעיל האחרון עליו הוטלו סנקציות הוא מוחמד אנוואר עוואד, אזרח מצרי שמחזיק בעסק לחלפנות כספים באמצעותו הועברו עשרות מיליוני דולרים לזרוע הצבאית של חמאס בעזה.

הודעת משרד האוצר האמריקאי מגיעה כמה ימים אחרי הודעה דומה של משרד החוץ בוושינגטון שהכניס לרשימת הטרור האמריקאית את איש החיזבאללה סמיר קונטאר, את ראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף ועוד שני פעילים בכירים בארגון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ