עצרת האו"ם הצביעה בעד הנפת הדגל הפלסטיני במטה הארגון

ההצעה התקבלה ברוב עצום של 119 קולות למרות שפלסטין אינה מדינה החברה באו"ם. שמונה מדינות התנגדו להצעה בעוד 45 נמנעו, בהן רוב מדינות האיחוד האירופי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

העצרת הכללית של האו"ם הצביעה היום (חמישי) ברוב גדול בעד הצעת החלטה שנועדה לאפשר להניף את הדגל הפלסטיני באו"ם, חרף העובדה שפלסטין אינה מדינה החברה בארגון. 119 מדינות תמכו בהחלטה, שמונה התנגדו לה ו-45 נמנעו. רוב מדינות האיחוד האירופי, 28 במספר, נמנעו בהצבעה, פרט לצרפת, שוודיה, אירלנד, סלובניה, לוקסמבורג, בלגיה, פולין ומלטה - אשר תמכו בהצעה. ישראל וארצות הברית היו בין המדינות המתנגדות.

הפלסטינים יזמו את המהלך לפני כמה שבועות כחלק מניסיונותיהם להשיג ניצחונות דיפלומטיים על ישראל בזירה הבינלאומית שיקנו להם סממני ריבונות ומדינתיות. עד היום לא הונף הדגל הפלסטיני בשדרת הדגלים שמול מטה האו"ם בניו-יורק או בתוך משרדי האו"ם בעיר. הסיבה לכך היתה שפלסטין לא התקבלה עדיין כחברה מלאה באו"ם. הפלסטינים ביססו את הצעת ההחלטה שלהם על כך שבנובמבר 2012 קיבלה העצרת הכללית של האו"ם החלטה ששידרגה את מעמד פלסטין לזה של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון.

צילום: רויטרס

הפלסטינים ניסו לגייס לצידם במהלך את מדינת הוותיקן, שגם היא במעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה בארגון. אלא שבוותיקן לא רצו לקחת חלק בתרגיל הדיפלומטי הפלסטיני וביום רביעי הודיעו כי גם אם ההחלטה תעבור בעצרת הכללית הם לא יניפו את דגל הכס הקדוש באו"ם לפני נאומו של האפיפיור בפני העצרת הכללית בסוף ספטמבר. שגריר הוותיקן אף אמר כי אינו יודע אם דגל הכנסיה הקתולית ימשיך להיות מונף באו"ם אחרי סיום ביקור האפיפיור.

על אף שמדובר בסוגייה סמלית בעיקר, במשרד החוץ החליטו להיאבק במהלך הפלסטיני. בשבועות האחרונים ניהלה ישראל מאמצים דיפלומטים חובקי עולם בנסיון לגייס כמה שיותר מדינות להתנגד להצעת ההחלטה בעניין הנפת הדגל. על אף שבישראל ידעו כי אין סיכוי לנצח בהצבעה, בירושלים קיוו כי לפחות יצליחו לגבש גוש גדול של מדינות מערביות שלא יתמכו ביוזמה הפלסטינית. עיקר המאמץ הישראלי היה לשכנע את 28 חברות האיחוד האירופי להימנע בהצבעה כגוש.

אלא שככל שהתקרב מועד ההצבעה גילו בירושלים כי יכולתה של ישראל לגייס תמיכה בינלאומית בעניינים שקשורים לפלסטינים מוגבלת עד לא קיימת. למרות מאמצי השתדלנות הישראלים קבוצת מדינות באיחוד האירופי ובראשה צרפת, שוודיה ואירלנד החליטו בימים האחרונים לתמוך בהחלטה.

במקביל, מדינות שהתכוונו להצביע נגד, כמו גרמניה, החליטו לבסוף להימנע. בנוסף, מדינות מערביות שאינן חברות באיחוד האירופי, כמו שוויץ ונורבגיה, ראו את הפיצול בהצבעה האירופית והחלו לשקול שוב האם להימנע או להצביע בעד הצעת ההחלטה הפלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ