עשרות מדינות חתמו על הצעה צרפתית להגבלת זכות הווטו באו"ם

על פי ההצעה, מדינות לא יוכלו לממש את זכות הווטו במועצת הביטחון במקרים של פשעים המוניים ורצח עם. 73 מדינות חתמו על המסמך - אך לא ארבע החברות הנוספות בעלות זכות הווטו

רויטרס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וגרדיאן

עשרות מדינות חתמו אתמול (רביעי) על הצעה צרפתית לפיה חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם יימנעו ממימוש זכות הווטו שלהן במקרים של פשעים המוניים ורצח עם. 75 מדינות באירופה, אפריקה, אמריקה הלטינית ואסיה תמכו בהצעה, וגורמים רשמיים בצרפת אמרו כי הם מצפים שמדינות נוספות מבין 193 החברות באו"ם יצטרפו.

"אנו מקווים כי יהיו התחיבויות חדשות שיבטיחו כי ייפסקו המצבים הללו, כמו המתרחש בסוריה, בהם ישנם פשעים המוניים ומועצת הביטחון משותקת בשל ווטו", אמר לכתבים שר החוץ של צרפת, לורן פביוס. לדבריו צרפת, אחת מחמש החברות הקבועות המחזיקות בזכות וטו במועצה, התחייבה כבר כי לא תממש את זכות זו במקרים של פשעים המוניים וחשד לרצח עם, וביטאה תקווה כי מדינות נוספות יפעלו באופן דומה.

אף אחת מארבע החברות האחרות בעלות זכות הווטו — ארה"ב, סין, בריטניה ורוסיה — לא חתמו באופן רשמי על היוזמה, כך לפי רשימה שסיפקה צרפת. דיפלומטים באו"ם אמרו כי בריטניה תומכת ביוזמה, וארה"ב שוקלת אותה בחיוב. הן רוסיה והן סין רמזו כי הן אינן מרוצות מהרעיון, אמרו הדיפלומטים.

"אנו מאמינים כי השימוש בווטו אינו צריך למנוע ממועצת הביטחון לנקוט צעדים במטרה למנוע או להביא לסיום מצבים של פשעים המוניים", נכתב בהכרזה הצרפתית להגבלת זכות הווטו. "אנו מדגישים כי הווטו הוא לא פריבילגיה, אלא אחריות בינלאומית", נכתב.

ישיבה במועצת הביטחון של האו"ם, אתמולצילום: רויטרס

במקרה של סוריה, רוסיה וסין השתמשו בעבר ארבע פעמים בזכות הווטו שלהן על מנת לחסום פעילות של מועצת הביטחון — שלוש פעמים על מנת לעצור איומים בסנקציות נגד ממשלתו של בשאר אל־אסד והחלטה נוספת שהיתה מפנה לבית הדין הפלילי הבינלאומי חקירת חשדות לפשעים נגד האנושות בלחימה במדינה.

ארגוני זכויות אדם קוראים זה זמן רב להגבלת השימוש בווטו, ואומרים כי הוא מאפשר לחמש המדינות להגן על ממשלות האשמות בפשעים חמורים. "הווטו לא צריך לשמש על מנת להגן על בעלת ברית, שזה מה שאנו רואים כיום במקרה של משטר אסד", אמר קנת רות, ראש ארגון Human Rights Watch.

בחודש שעבר הזהירה סמנתה פאוור, שגרירת ארה"ב באו"ם, כי השימוש הנשנה של רוסיה בזכות הווטו של באו"ם מסכן את לגיטימיות מועצת הביטחון, ויכול להוביל את ארה"ב ומדינות נוספות לעקוף אותה. לדבריה, ישנה נטיה הולכת וגוברת לפנות לגופים אחרים על מנת לחקור פשעים. "זהו עולם דרוויניאני כאן. אם מתברר כי גוף מסוים אינו מתפקד, אנשים פונים למקומות אחרים", אמרה. "ואם הדבר מתרחש במדינות נוספות מלבד סוריה ואוקראינה... אין ספק כי זה יסכן את מעמדה של מועצת הביטחון, אמינותה ותפקודה כגוף הבורר בענייני ביטחון אליו פונים".

בעשור האחרון השתמשה רוסיה בזכות הווטו שלה עשר פעמים, בין היתר על מנת למנוע פעילות בנושא אוקראינה — שם היא צד פעיל בסכסוך — ובמדינות נוספות. ארה"ב מימשה את זכות הווטו שלוש פעמים בעשור האחרון, על מנת לחסום החלטות לגינוי ישראל, ואילו סין השתמשה בזכות הווטו שש פעמים. מאז 1991, אז קיבלה רוסיה לידיה את המושב במועצת הביטחון שהיה בידי ברית המועצות, ארה"ב ניצלה את זכות הווטו ב–14 מקרים, רוסיה ב–13 וסין בשמונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ