מהפך בבחירות בקנדה: המפלגה הליברלית הביסה את השמרנים

הליברלים, בהנהגתו של ג'סטין טרודו, הביאו לסופו של עשור בו שלטו השמרנים במדינה. עם פרסום התוצאות, הודיע ראש הממשלה המכהן סטיבן הרפר, הידוע כתומך ישראל, על התפטרותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשור בו כיהן ראש הממשלה סטיבן הרפר מטעם מפלגת השמרנים הגיע לקיצו לפנות בוקר (שלישי), כשג'סטין טרודו, מנהיגה הצעיר של מפלגת הליברלים ניצח בבחירות בקנדה. עם פרסום התוצאות, הודיע ראש הממשלה המכהן הרפר על התפטרותו.

בניצחון גורף שהחל במחוז האטלנטי, הצליחו הליברלים לתפוס 185 מתוך 338 מושבים בבית הנבחרים. המהפך בבחירות קורה 47 שנים אחרי שאביו של טרודו, פייר טרודו שכיהן כראש ממשלה אף הוא, החליף בעצמו את השלטון ברגע מכונן שזכה לשם "טרודו-מאניה".

ג'סטין טרודו, בן 44, יהפוך לראש הממשלה השני הצעיר ביותר בקנדה, והראשון ללכת בעקבות אביו לראשות הממשלה. מפלגת הליברלים היא מפלגת מרכז שמאל, ולמרות שהיה קשה למצא הבדל בין סיסמאות הבחירות שפיזרו המועמדים, היה נושא אחד שכן הבליט את השוני והוא החוק החדש למניעת טרור, המרחיב את סמכויות סוכנויות הביון הקנדיות ומאפשר חדירה לפרטיות האזרחים בשם המלחמה בטרור. הליברלים תמכו בו, אולם טרודו טען כי אם ייבחר בכוונתו לבצע בו שינויים. המחלוקת המרכזית בינו לבין הרפר נוגעת לשלילת אזרחות ממי שהורשע בטרור ויש לו אזרחות כפולה. טרודו מתנגד לשלילת אזרחות קנדית גם ממי שהורשע בטרור.

השמרנים צמצמו את מושביהם בבית הנבחרים ל-102 מושבים, בעוד שבפרלמנט הקודם היו להם 159 מושבים, כך לפי התוצאות המוקדמות. המפלגה הדמוקרטית החדשה, תחזיק רק ב-40 מושבים אחרי שספגה הפסד ניכר לליברלים בקוויבק.

"לפני יותר ממאה שנים, ראש ממשלה גדול, ווילפריד לוריר, דיבר על 'דרכים מאירות', הוא ידע שפוליטיקה יכולה להיות כוח חיובי וזה המסר שהעם הקנדי העביר היום", אמר טרודו לתומכיו במונטריאול. "דרכים מאירות, חבריי, דרכים מאירות הן מה שפוליטיקה חיובית יכולה לעשות".

בשעת פרסום התוצאות נכח הרפר בקלגרי, שם הודה בהפסדו אך הבטיח לתומכיו שהשמרנים עוד ישובו לשלטון. "האכזבה שכולכם חשים היטב, היא אחריותי, ואחריותי בלבד", אמר. אז כבר החלו כלי תקשורת לצטט הצהרה קצרה מטעם מפלגתו, שהודיעה על התפטרותו.

לראשונה במערכת בחירות קנדית התקיים מאבק צמוד בין שלושה מתמודדים: ראש הממשלה המכהן מטעם השמרנים סטיבן הרפר, מועמד המפלגה הליברלית ג'סטין טרודו ותום מולקייר ממפלגת הדמוקרטים החדשים (NDP), שעל אף שהידרדרה בסקרים, העמידה לראשונה מועמד עם סיכוי ריאלי לנצח בבחירות.

הליברלים אחזו בשלטון באוטווה במשך שנים, אבל ב-2006 איבדו אותו לטובת השמרנים. מספר הכיסאות שלהם בבית הנבחרים הלך והתמעט עד שב-2011 הגיע ל-34 מושבים בלבד מתוך 308 אפשריים. ב-2013 נבחר טרודו להנהיג את המפלגה. הוא אב לילדים צעירים ומביא עמו רעננות וכריזמה למערכת הבחירות. בראיון לרשת CBC אמר באחרונה כי "ההבדל המרכזי ביני לבין הרפר הוא השאפתנות. הרפר חסר את רוח השאפתנות שיכולה להוביל את המדינה קדימה. קנדה יכולה להגיע רחוק יותר".

ראש הממשלה המכהן סטפן הרפר עם פרסום תוצאות הבחירות היום, בקלגריצילום: בלומברג

הרפר ידוע כתומך נלהב של ישראל ומולקייר וטרודו אינם שונים. שניהם הצהירו בהזדמנויות שונות כי "החמאס הוכרז כארגון טרור וזכותה של ישראל להגן על אזרחיה". בעימות הבחירות הראשון אמר טרודו כי "בעניין הזה אין מחלוקת בין המפלגות". בעבר גינו מולקייר וטרודו את "שבוע האפרטהייד" שארגנו סטודנטים פרו־פלסטינים באוניברסיטאות ברחבי קנדה. מולקייר אף השתיק קולות במפלגתו שיצאו נגד זכות הקיום של ישראל, כמו הצהרתה של חברת הפלרמנט לשעבר ליבי דייויס שאמרה שהכיבוש הישראלי החל בעצם הקמת ישראל ב-1948. העמדות הדומות יצרו תחרות קשה על הקול היהודי. הקהילה היהודית חלוקה בדעותיה ואיננה תומכת באופן אחיד בהרפר, כפי שהיה בבחירות הקודמות ב-2011.

בעקבות הבחירות לפרלמנט יהיה מעתה בבית הנבחרים בקנדה מספר שיא של נציגי עמים ילידים. בבחירות נבחרו עשרה נציגים של עמים ילידים — שלושה יותר מאשר בבחירות 2011. על פי רשת החדשות סי־בי־סי בבחירות השבוע התמודדו 54 מועמדים ילידים, גם מספר שיא של כל הזמנים. עם זאת, בסופו של דבר יחזיקו ילידים רק ב–3% מתוך 338 מושבי בית הנבחרים.

מרכז הכובד בפרלמנט זז מהמפלגה השמרנית למפלגה הליברלית. בהתאם לכך, מבין 18 מועמדים ילידים שהתמודדו מטעם המפלגה הליברלית, שמונה זכו במושבים בפרלמנט. רק מועמדת אחת כיהנה לפני הבחירות בתפקידה.

מפלגת הדמוקרטים החדשים (NDP) שמועמד מטעמה, תום מולקייר, היה אחד משלושת המועמדים המובילים לראשות הממשלה, הציגה 22 מועמדים ילידים לפרלמנט. עם זאת, רק שניים מהם זכו במספיק קולות כדי להיכנס לבית הנבחרים. עשרה מועמדים ילידים נוספים התמודדו מטעם מפלגת הירוקים, אולם אף אחד מהם לא עבר את אחוז החסימה. למפלגה השמרנית, שבעבר ארבעה מחבריה בפרלמנט היו ילידים, לא יהיה נציג ילידי בפרלמנט. שניים מהמועמדים השמרנים הילידים בחרו לא להתמודד בבחירות ואילו השניים הנוספים הובסו.

לצד התחזקות המפלגה הליברלית, בבחירות בקנדה התחזקה גם מפלגת בלוק קבקואה (המפלגה הקוויבקית הבדלנית) בראשות ז'יל דוספ. בבחירות 2011 זכתה המפלגה בארבעה מושבים, ואילו השנה זכתה המפלגה בעשרה. עם זאת, כדי לקבל מעמד מפלגה רשמי יש לנצח בלפחות 12 מחוזות. בכך נמנע מהבלוק הבדלני מעמד מפלגה רשמי זו מערכת בחירות שנייה ברציפות, כך דווח באתר החדשות "האפינגטון פוסט". הבלוק הבדלני, המעוניין בפילוגה של קוויבק מקנדה והכרזה על הפרובינציה כשטח אוטונומי, קיבל 19% מקולות המצביעים בקוויבק. אך על אף ההתחזקות היחסית, מנהיג הבלוק עצמו לא ישוב לכהן בתפקידו בבית הנבחרים באוטווה, שכן הוא הובס במחוז הבחירה שבו החזיק 21 שנה.

המפלגה הדמוקרטית החדשה (NDP) ניסתה להגן על מושביה בקוויבק על ידי חיזור אחר לאומנים מתונים בפרובינציה, זאת בניגוד לג'סטין טרודו, שנבחר לראשות הממשלה והוביל קו פרו־קנדי בלתי מתפשר. המועמד מטעם מפלגת הדמוקרטים החדשים לראשות הממשלה, תום מולקייר, אמר כי מפלגתו תכבד כל משאל עם על עצמאות הפרובינציה, גם אם יוכרע על חודו של קול. טרודו מנגד פסל אפשרות זו מכל וכל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ