משקיפים בינלאומיים: הבחירות בטורקיה לא היו הוגנות ולוו באלימות ובפחד

התושבים הכורדים מסבירים מדוע רבים מהם לא הצביעו ומאשימים את המחתרת הכורדית, פ־ק־ק, בכישלון לשחזר את ההצלחה לה זכתה המפלגה הפרו-כורדית בבחירות הקודמות

גרדיאן וד־פ־א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים בדיארבקיר בין כורדים למשטרה הטורקית בעקבות תוצאות הבחירות
צילום: אי־אף־פי

משקיפים בינלאומיים בבחירות הפרלמנטריות שנערכו שלשום בטורקיה ביקרו את אווירת האלימות והפחד שקדמה להצבעה ואמרו כי המצב הביטחוני, מעצרם של פעילי אופוזיציה ורמיסת חופש הביטוי גרמו למערכת הבחירות להיות "לא הוגנת".

אנשי צוות המשקיפים הבינלאומי שנשלחו מטעם מועצת אירופה כדי לפקח על התנהלות הבחירות, הביעו אתמול במסיבת עיתונאים דאגה רבה מהנעשה בטורקיה.

"מערכת הבחירות הזו היתה לא הוגנת והתאפיינה ביותר מדיי אלימות ופחד", אמר אנדראס גרוב, ראש הצוות. מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), מפלגתו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, זכתה ב–315 מתוך 550 המושבים בפרלמנט ואם תצליח לגייס עוד קולות מהמפלגה הלאומנית היא עשויה להגיע ל–330 קולות – הרוב הדרוש לה כדי לבצע שינויים בחוקה.

אתמול, יממה לאחר הבחירות, נעצרו שני עורכים בכירים בשבועון "נוקטה" המבקר את ממשלת טורקיה, והגיליון האחרון של עיתונם הוחרם בשל כותרתו הראשית שבה נכתב: "יום שני, 2 בנובמבר, תחילתה של מלחמת האזרחית הטורקית". מתחתיה הופיעה תמונה של הנשיא ארדואן.

בחודש ספטמבר פשטה המשטרה על משרדי השבועון לאחר שעורכיו פרסמו תמונה ערוכה של ארדואן מצטלם כשהוא מחויך לתמונת סלפי על רקע ארונו של חייל טורקי שנהרג.

ברובע סור המרכזי בעיר דיארבקיר, השוכנת בדרום מזרח טורקיה ושרוב אוכלוסייתה כורדית, שוחחו רבים על תוצאות הבחירות לאחר שמפלגות האופוזיציה כמו מפלגת העם הדמוקרטית הפרו־כורדית (HDP), איבדו מצביעים במקומות רבים, כולל בדיארבקיר. בבחירות שנערכו ביוני זכתה HDP במפתיע ב–13% מהקולות, מה שמנע מ–AKP רוב מוחלט. אלא שבבחירות שלשום HDP בקושי הצליחה לעבור את אחוז החסימה.

"לא לתוצאות האלה ציפינו", אמר מהמט אלאג'ג, מורה בן 38. "אבל אם מביאים בחשבון את הלחץ ש–HDP היתה נתונה בו וכל הדברים הרעים שקרו, זו עדיין הצלחה בשבילנו הכורדים".

ברובע סור ההיסטורי רואים בזרוע העירונית של המחתרת הכורדית, פ־ק־ק, אשמה. באוגוסט, לאחר שביטלה ממשלת טורקיה את שיחות השלום עם פ־ק־ק, הכריזו פעילים כורדים מקומיים על אוטונומיה בסור ויצאו לרחובות. בעקבות זאת התחולל מסע דיכוי אכזרי מטעם כוחות הביטחון, והאזרחים כמובן הם שסבלו את מלוא נחת זרועם.

גם מצביעים רבים בדיארבקיר סבורים שפעולות הממשלה לקראת הבחירות היו הכול חוץ מהוגנות.

בקיץ חסמו סוכנויות הממשלה באופן זמני אמצעי תקשורת כורדיים ושל מפלגות האופוזיציה או פשוט אסרו עליהם לשדר. אספסוף זועם תקף את משרדי HDP ברחבי המדינה בלא שבא על עונשו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ