ראש ממשלת ספרד דחה את הצעת המלך לנסות לכונן ממשלה

מריאנו רחוי אמר כי הוא מעדיף להמתין מחשש שהפלרמנט יצביע נגדו. בבחירות שנערכו בדצמבר אשתקד זכתה מפלגתו של ראש הממשלה ברוב הקולות, אך לא במספר הדרוש כדי לשלוט ללא שותפות

אי-פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת ספרד רחוי ומלך ספרד פליפה השישי, היום
אי-פי ו"הארץ"

ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי דחה היום (שישי) את הצעתו של המלך פליפה השישי לנסות לכונן ממשלה, זאת על רקע הבחירות שהתקיימו בחודש דצמבר אשתקד ושבהן לא זכתה אף מפלגה ברוב הדרוש כדי לשלוט לבדה בפרלמנט, כך נמסר מהארמון בספרד.

עם זאת, רחוי אמר כי ימשיך לנסות לגייס את תמיכת הפרלמנט אך לשם כך הוא זקוק לזמן נוסף. ראש הממשלה הוסיף כי הוא מעדיף שלא לעשות זאת עכשיו בשל חששו שהפרלמנט יצביע נגדו. "לא הרמתי ידיים", אמר לאחר פגישתו עם המלך. "לא אמרתי 'לא' לתפקיד, אלא מסרתי לו (למלך) כי לא גייסתי מספיק תמיכה עד כה".

הארמון בישר על ההחלטה זמן קצר לאחר ששבוע השיחות בין המלך לבין ראש הממשלה הגיע לקיצו. בשיחות לקחו חלק ראשי מפלגות שונות. בהצהרה, מסר הארמון כי המלך יקיים שיחות חדשות עם ראשי מפלגות ביום רביעי הבא במטרה למצוא מועמד אחר.

בחודש שעבר זכתה המפלגה העממית (PP) בראשות ראש הממשלה השמרן רחוי במספר הגדול ביותר של מושבים בבחירות הכלליות - 123 בסך הכל. עם זאת לא הצליחה המפלגה להשיג את הרוב הדרוש כדי לשלוט לבדה בפרלמנט.

ככל הנראה, המלך יזמן כעת את מנהיג המפלגה הסוציאליסטית (PSOE) פדרו סנצ'ס, בניסיון לכונן ממשלה. הסוציאליסטים הגיעו למקום השני בבחירות עם 90 מושבים, ועד כה נראה כי להם סיכוי גבוה יותר להשיג את תמיכת הפרלמנט מאשר מהקואליציה. אם אף אחת מהמפלגות לא תשיג תמיכה מהפרלמנט בתוך חודשיים, יהיה חייב לקיים בחירות חדשות.

מוקדם יותר היום, בירך סנצ'ז את הצעתה של מפלגת השמאל הקיצוני פודמוס לכינון קואליציה, אך התעקש כי לרחוי מגיעה ההזדמנות הראשונה. ראש מפלגת פודמוס, פאבלו איגלסיאס, אמר כי ברצונו לשתף פעולה עם הסוציאליסטים ועם מפלגת השמאל המאוחד ויחד להקים "ממשלה של שינוי". מפלגתו של איגלסיאס הגיעה למקום השלישי בבחירות וגרפה 69 מושבים. מפלגת השמאל המאוחד גרפה שני מושבים. עד כה המשא ומתן בין המפלגות לא הניב אף תוצאה והמפלגות נמצאות כעת במבוי סתום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ