האו"ם אימץ החלטה להשבת יחידות שמירת שלום שאנשיהן נאשמים בניצול מיני

ההחלטה, שתאפשר להשיב יחידות שמירת שלום שלמות, היא הראשונה שמקבל האו"ם על מנת להתמודד עם הטענות הגוברות לניצול מיני של אזרחים בידי אנשיו

"הארץ" ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ" ואי-פי

מועצת הביטחון של האו"ם אימצה היום (שבת) החלטה הקוראת להחזרת יחידות של כוחות שמירת שלום שאנשיהן הואשמו בניצול מיני. זוהי ההחלטה הראשונה המתקבלת במועצת הביטחון על מנת להתמודד עם הטענות לניצול והתעללות מינית על ידי כוחות שמירת שלום של האו"ם בכמה מאזורי המלחמה הקשים בעולם. היא התקבלה ברוב של 14 מתוך 15 המדינות החברות - כולן מלבד מצרים שנמנעה.

האו"ם עומד בפני ביקורת בנוגע לטענות לאונס ילדים וניצול מיני על ידי כוחות שמירת השלום, במיוחד אלה המוצבות ברפובליקה המרכז אפריקאית ובקונגו. בשנה שעברה היו 69 האשמות לאונס ילדים ועבירות מין נוספות של כוחות בעשר משימות שמירת שלום שונות. המספר עלה מ-52 בשנת 2014, כך דיווח הבי-בי-סי. ההאשמות כוללות אנשי צבא, שוטרים בינלאומיים, אנשי צוות אחרים ומתנדבים.

כוחות או"ם ברפובליקה המרכז אפריקאית, בחודש שעברצילום: אי־פי

האו"ם אינו מגייס בעצמו את חיילי כוחות השמירה על השלום, אלא הם נשלחים על ידי המדינות החברות בו. הן אלה שאחראיות לחקור את החיילים על כל חשד להתנהגות בלתי הולמת, אם כי האו"ם עצמו יכול להתערב בנושא אם הוא רואה שהמדינות לא מגיבות בצורה הראויה למעשים. אולם הארגון ספג ביקורת על כך שלא פעל במהירות הנדרשת אל מול טענות לניצול מיני שהועלו נגד כוחות שמירת השלום.

ההצעה נוסחה בידי ארה"ב, הממנת העיקרית של משימות שמירת שלום, והיא מאמצת את תוכנית הרפורמה של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, כולל החלטתו להשיב יחידות צבא או משטרה "בהן ישנה עדות אמינה לניצול והתעללות מינית נרחבת או שיטתית". ההצעה גם מאפשרת לבאן לאסור על מדינה להשתתף בכוח שמירת שלום אם היא לא פעלה כראוי נגד חיילים העומדים בפני האשמות אמינות.

חיילים זרים המואשמים בניצול מיני "אינם ראויים לשרת בכוחות שמירת השלום", אמרה שגרירת האו"ם סמנתה פאוור למועצת הביטחון. "אנו מתחייבים בפני קורבנות התעללות וניצול מיני כי נפעל בצורה טובה יותר, על מנת להבטיח שהאנשים שאנו שולחים להגן עליהם לא יהפכו לתוקפיהם", הוסיפה.

מצרים, לצד רוסיה וסנגל, טענה כי המדיניות תהווה ענישה קולקטיבית וכי יש למקד את תשומת הלב ביחידים שביצעו עבירות מין. דקות לפני ההצבעה, הציגה מצרים תיקון שהיה מוסיף קריטריון נוסף להחלטה להשיב יחידה בכוח שמירת השלום, צעד שלדברי סמנתה פאוור היה "חותר תחת מטרת ההחלטה". התיקון זכה גם לתמיכת אנגולה, רוסיה, סין, מצרים וונצואלה, אך לא לתשעת הקולות הנדרשים על מנת לאשרו במועצה.

כיום ישנם 125 אלף חיילים ושוטרים במשימות שמירת השלום של האו"ם, הנשלחים על ידי 122 מדינות. באוגוסט שעבר, מפקד משימת האו"ם ברפובליקה המרכז אפריקאית הודח על רקע אישומים מרובים לניצול מיני על ידי חיילי שמירת שלום. הצעד בא לאחר שארגון אמנסטי טען כי בת 12 נאנסה על ידי חייל בכוח שמירת השלום במדינה.

הכוח המונה 10,000 חיילים, שהוצב ב-2014 כדי לסייע בהשבת הסדר במדינה, הואשם גם בניצול מיני של ילדי רחוב. בדצמבר שעבר, צוות חוקרים עצמאי אמר כי תגובת האו"ם לפרשה היתה "פגומה ביותר", והיוותה "כישלון מוסדי חמור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ